Ženy si stále viac a viac osvojujú pozície podnikateliek, správkyň či rentierok, a tak s nimi v podnikateľskom svete treba rátať. Dokazuje to aj skutočnosť, že ich majetok celosvetovo rástol za posledných päť rokov rekordným tempom.

Štúdia spoločnosti Boston Consulting Group (BCG) ukazuje, že ide o päť biliónov dolárov ročne. V rokoch 2016 až 2019 bolo dokonca tempo tohto nárastu vyššie než u mužov. Podľa  zistených údajov preto štúdia predpokladá, že sa do roku 2023 toto tempo ešte zvýši, čo sa odzrkadlí aj na množstve majetku, ktoré budú ženy kontrolovať.

Namiesto 33 percent celkového globálneho osobného investovateľného majetku pôjde o 35 percent. Tento trend môže pritom podľa niektorých odborníkov podporiť ekonomickú prosperitu krajín.

Ak ženy budú mať stále viac príležitostí naplno sa zapojiť do pracovného procesu a podnikania, dôjde k zníženiu nerovností medzi pohlaviami na pracovisku. Za týchto okolností by sa podľa štúdie spoločnosti Citibank mohlo zvýšiť HDP vyspelých ekonomík približne o šesť percent.

Výhoda aj pre Slovensko

Rodová parita v podnikaní by tak mohla globálnej ekonomike priniesť približne dva bilióny dolárov. Ide pritom o sumu, ktorá zodpovedá dvom až trom percentám globálneho HDP. Lepšie využitie ekonomického potenciálu žien by prospelo aj krajinám ako Slovensko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa