Spoločnosť CTP Invest Slovakia sa stala ASB Developerom roka 2020 v segmente priemyslu a logistiky. O filozofii firmy, o zodpovednosti voči spoločnosti či prírode aj o metskej logistike v Bratislave sme sa rozprávali so Stanislavom Pagáčom, country head CTP Slovakia.
V budovaní a prenajímaní priemyselných parkov na Slovensku patrí spoločnosť CTP Invest Slovakia medzi lídrov. Pozíciu na trhu získala vďaka kvalitnej práci. Na čo všetko pri nej treba myslieť?
CTP je developerom priemyselných a logistických parkov, nie jednotlivých budov. Pre nájomcov v parku zabezpečujeme komplexné služby údržby a správy. Park, ktorý zlučuje niekoľko rôznych firiem, vytvára ekonomický a prevádzkový celok. Ten má svoje potreby, ale hlavne ponúka nespočetné výhody pre našich klientov.
Aké výhody im to prináša?
Naši klienti, nájomcovia, čerpajú z výhod stálej údržby parku či zelených plôch, ktoré sú určené na spoločný úžitok. Koncentrácia väčšieho počtu zamestnancov a kamiónovej dopravy umožňuje synergiu hromadnej dopravy, zdieľaných parkovísk a infraštruktúry, čo pozitívne vplýva aj na životné prostredie a spotrebu energií.
Dlhodobo sa profilujete ako vlastník nehnuteľností developmentu. Po ukončení výstavby sú priestory určené na prenájom, nie na predaj. Prečo razíte takúto cestu?
CTP je developer, ktorý tvorí priestor na podnikanie. Naši klienti sa môžu plne venovať rastu svojho podniku a prevádzok. My preberáme plnú zodpovednosť za stav budov, za park, za funkčnosť celku. Klienti vidia a cítia záujem CTP, ktorý pretrváva aj po odovzdaní priestorov do prenájmu. Vytvárame si s nájomcom vzťah. V niektorých prípadoch trvá už viac ako 20 rokov. A to je pre nás to najcennejšie – ľudský rozmer podnikania.
S výstavou a prenájmom priemyselných parkov úzkou súvisí aj spoločenská zodpovednosť developera voči lokalite, komunite či životnému prostrediu. Aké sú vaše priority v týchto oblastiach?
CTP sa nedávno stalo partnerom UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov). Na Slovensku sme aktívnym partnerom spoločnosti Úsmev ako dar, na regionálnej úrovni spolupracujeme s miestnymi neštátnymi aj štátnymi organizáciami. V lokalite, kde CTP developuje a prevádzkuje parky, ide o spoluprácu, ktorá bude trvať desaťročia. To je obrovská zodpovednosť. Našou prioritou je aktívne načúvať komunite a obciam a reagovať na ich potreby s cieľom prispieť ku kvalite života všetkých.
„Zelená“ sa dostala do výstavby v priemyselných parkoch a stala sa nielen populárnou, žiadanou, ale aj dôležitou súčasťou projektov. Ako sa to prejavuje vo vašich projektoch?
V našich parkoch sa to prejavuje už od vzniku CTP v roku 1998. Na Slovensku pôsobíme od roku 2015. Za ten čas sme vysadili viac ako tisíc stromov. V roku 2021 plánujeme výsadbu viac ako troch stoviek stromov. Spoločnosť CTP vlastní a prevádzkuje aj fotovoltické zdroje energie v Českej republike. Pripravujeme tiež projekty v celom stredoeurópskom priestore, v ktorom pôsobíme. Štandard budov je vysoký, ponúka vynikajúce energetické hodnoty, to znamená, že klienti spotrebujú menej energie na vykurovanie či osvetlenie (LED), a to v konečnom dôsledku šetrí prírodné zdroje. Cieľom CTP Group je stať sa uhlíkovo neutrálnym developerom v prevádzke svojich parkov do konca roku 2021. Verím, že tento cieľ splníme.
Ktoré projekty sú vašou srdcovkou?
Moja srdcovka je projekt CTPark Trnava. Park som developoval ešte v úplných začiatkoch, v roku 2004 až 2005, opäť som sa k nemu vrátil v roku 2015. Je výnimočný svojím konceptom, veľkorysý v zelených plochách a je napojený na mestskú hromadnú dopravu. Unikátna je tiež výborná spolupráca so samosprávou mesta a kraja. Vidia v nás partnera do budúcnosti, a to si vážime.
Ako je to so zelenými priemyselnými projektmi v Bratislave?
V Bratislave máme 2 Parky, CTPark Devínska Nová Ves, ktorý sme od roku 2015 zazelenili viac ako 250 stromami, postavili sme dve haly na uzavretej ťažobnej jame bývalej tehelne, a aj tým sme dokázali, že staré priemyselné areály sú reálnym riešením v Bratislave, ako zmenšiť záber zelených plôch.
Aká je pridaná hodnota takýchto projektov pre Bratislavu?
Pridanou hodnotou pre Bratislavu je vytvorenie pracovných miest priamo v hraniciach hlavného mesta. Tým sa zníži vzdialenosť prepravy ľudí a hlavne tovarov. Mesto rastie a transport zvonku prestáva byť únosný.
Čo prognózujete do najbližších rokov v tejto oblasti hlavnému mestu?
Nasledujúce roky prinesú projekty mestskej logistiky. Zefektívnia sa tým prepravné toky v meste. Koncept mestskej logistiky CTP už reálne aplikoval v troch najväčších regionálnych mestách v Českej republike. Prínos pre Bratislavu bude z prenesenia jadra obchodu, služieb a prepravy bližšie k obyvateľom.
- Stanislav Pagáč (41)
- vyštudoval Stavebnú fakultu na STU v Bratislave a MBA na City University v Bratislave. Má viac ako 18 rokov skúseností v realitách a logistike na Slovensku aj v zahraničí. V spoločnosti CTP pôsobí ako country head za Slovensko. Pod jeho vedením sa spoločnosť stala jedným z najväčších logistických developerov na Slovensku so silnou a stabilnou CTP