V spolupráci s nemeckou firmou Spanner Re2 sa podieľa na vývoji a výrobe zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie na výrobu elektriny a tepla. Mnoho podnikateľov v súčasnosti uvažuje o tom, ako energeticky zabezpečiť svoje prevádzky a do budúcna sa vyhnúť riziku extrémneho nárastu nákladov na elektrinu a vykurovanie. Jedným z dostupných riešení je využitie kogeneračnej jednotky na biomasu, hovorí CEO firmy Patrik Lišaník.
Na Slovensku je technológia kogenerácie z biomasy (drevnej štiepky) pomerne neznáma. Ako ste sa dostali k ponuke takýchto riešení?
Kogenerácia, inak povedané, kombinovaná výroba elektriny a tepla je moderná technológia založená na princípe združenej výroby energie. Úspešne sa presadzuje vo vyspelých krajinách po celom svete a predstavuje významný podiel na celkovej výrobe energie napríklad v Nemecku, Rakúsku, Belgicku či vo Švajčiarsku.
V spolupráci s našou sesterskou spoločnosťou Spanner Re2 sa podieľame na výrobe a vývoji kogeneračných jednotiek už viac ako desať rokov. V minulom roku, v čase energetickej krízy, sa nám však začali ozývať majitelia rôznych firiem a prevádzok, ktorí prejavili záujem o informácie o tejto inovatívnej a v rámci nášho regiónu takmer neznámej technológii. Zaujímali sa, ako celá technológia funguje, ako vyzerá a kde by mohli vidieť zariadenie v prevádzke. S niektorými z nich sme absolvovali referenčné návštevy u zákazníkov v Nemecku. Momentálne máme v prevádzke už viac ako tisíc zariadení v rámci celého sveta.
Ako sa aktuálne situácia vyvíja?
Dopyt zo strany zákazníkov nás viedol k rozhodnutiu, že rozšírime obchodné zastúpenie aj pre územie Slovenska, s čím priamo súviselo vytvorenie referenčnej a testovacej prevádzky v Považskej Bystrici. Jednak aby sme mohli zákazníkom ukázať celý proces, systém riadenia a obsluhy zariadenia, ale predovšetkým aby sme mohli na špičkovej profesionálnej úrovni poskytovať služby spojené s odborným poradenstvom, inštaláciou, údržbou a so servisom. Kolegovia, ktorí sa tomu v našej firme venujú, majú bohaté skúsenosti z pôsobenia v Nemecku a stáli pri vývoji a inštalácii prvých kogeneračných jednotiek v zahraničí.
Do budúcna chceme zákazníkom poskytovať nielen vyššie uvedené služby, ale aj komplexné projektové riadenie, ktoré môže byť voľbou pre zákazníkov s minimom skúseností, o čom svedčia aktuálne už dva rozbehnuté projekty na území Slovenska.
Ako taká kogeneračná jednotka funguje?
Patentovaná kogeneračná jednotka Re2 na biomasu funguje na základe pyrolitického splyňovania drevnej štiepky a motora – generátora na výrobu elektriny . Vyrobená elektrická energia a teplo môžu byť spotrebované pre vlastnú potrebu alebo podľa možností danej lokality dodávané ďalej do siete.
Ako príklad uvediem základné zariadenie HKA50, ktoré dokáže vyrobiť 50 kW elektrickej energie a takmer 100 kW tepelnej energie. Celý systém je škálovateľný a bežne máme v zahraničí inštalácie s inštalovaným výkonom od 0,5 MW do 1,5 MW. Dôležitá je pritom kvalita drevnej štiepky ako zdroja paliva, od ktorej závisí celková efektivita zariadenia. Kogeneračné jednotky Re2 sa vyznačujú vysokou účinnosťou a sú uhlíkovo neutrálne, čo prispieva k ochrane životného prostredia a trvalej udržateľnosti. Zelená energia je energiou budúcnosti.
Pre koho je takýto zdroj energie vhodný?
Zo svojej podstaty dáva zmysel všade tam, kde môžete primárne zužitkovať vyrobenú elektrinu a teplo. Naše kogeneračné jednotky Re2 sú inštalované v stredných a vo väčších priemyselných spoločnostiach, hoteloch a wellnessoch či v poľnohospodárskych a drevospracujúcich podnikoch. Zaujímavé sú aj pre tých, ktorí by chceli vymeniť už existujúce dieselové generátory alebo staré generátory elektrickej energie za moderný systém založený na obnoviteľných zdrojoch energie. Momentálne naši zahraniční kolegovia riešia viacero projektov, kde sa plánuje inštalácia batériových úložísk ako súčasť projektu.
Naša spoločnosť Spanner SK sa snaží byť príkladom iným priemyselným firmám, a preto sme popri kogeneračnej jednotke na drevnú štiepku inštalovali fotovoltické panely, ktoré môžu z pohľadu budúcnosti výrazne prispieť k odolnosti firmy v nepredvídateľných situáciách na trhu s energiami a našim zákazníkom priniesť istotu stabilnejších cien ich výrobkov.
Sme presvedčení, že kogeneračné jednotky budú v energetike naďalej hrať dôležitú úlohu, pretože poskytujú stabilitu a flexibilitu dodávok energií s vysokou účinnosťou, nízkymi emisiami a priamo v mieste spotreby energie. Udržateľnosť a znižovanie emisií sú cieľom väčšiny podnikov, a preto veríme, že aj na našom trhu dokážeme osloviť nových zákazníkov.