Vysokonapäťové podmorské káble sú životne dôležité pre energetickú transformáciu a dekarbonizáciu európskeho kontinentu. Rastúce ceny medi a zvýšený dopyt po medených kábloch však spôsobujú vážne narušenia v distribučnom reťazci.
Výrobcovia káblov, profitujúci z tejto situácie, hlásia až ročné meškania v dodávkach, čo spomaľuje realizáciu nových energetických projektov, uvádza agentúra Bloomberg.
Za zmienku stojí líder odvetvia, Nexans, ktorý pod vedením generálneho riaditeľa Christophera Guérina od roku 2019 zdvojnásobil zisky a viac ako trojnásobne zvýšil hodnotu akcií, podobne ako jeho taliansky konkurent Prysmian. Akcie dánskej firmy NKT medzitým zaznamenali nárast o približne 700 percent.
„Konkurencie je málo. Vysoké počiatočné investície do výroby káblov a nízka tolerancia chýb komplikujú vstup na trh pre nových hráčov,“ informuje Bloomberg.
Radšej kúpiť skôr než keď bude neskoro
Komunálne služby reagujú na nedostatok káblov masívnymi nákupmi v predstihu. Príkladom je holandský prevádzkovateľ siete Tennet Holding, ktorý vypísal verejný desaťročný kontrakt v hodnote 30 miliárd eur na zabezpečenie káblov, transformátorov a inej súvisiacej techniky.
Podobný prístup zvolila aj britská National Grid, ktorá plánuje vynaložiť 21 miliárd libier na približne 14-tisíc kilometrov vysokonapäťových káblov. „Aby sme získali podiel na výrobnej kapacite, musíme zaplatiť vopred,” vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti John Pettigrew.
Globálne snahy o zníženie uhlíkových emisií, podporené ruskou inváziou na Ukrajinu a následnou energetickou krízou, viedli k výraznému zrýchleniu prechodu na zelenú energiu. Ambiciózne projekty, ako je americký plán na vybudovanie rozsiahlej siete veterných elektrární pri východnom pobreží alebo európske iniciatívy na prepojenie obnoviteľných zdrojov naprieč kontinentom, sú toho jasným dôkazom.
Podľa údajov agentúry Bloomberg bude musieť svet do polovice storočia strojnásobiť investície do energetických sietí, aby dosiahol ciele klimatickej neutrality. „Nedostatok káblov predstavuje významnú hrozbu pre proces energetickej transformácie,” varuje analytička spoločnosti BNEF Felicia Aminoffová.