Takmer 83 percent zo všetkých subjektov, ktoré skončili vlani v konkurze, bolo právnických osôb, zvyšok boli fyzické osoby - živnostníci. Celkovo 30 subjektom bola pritom najskôr povolená reštrukturalizácia, ktorá však nebola úspešná.
„Najrizikovejšími odvetviami boli rovnako ako v predchádzajúcich rokoch obchod, priemysel a stavebníctvo,“ uvádza Crif. Ako dodáva, výrazne najviac konkurzov býva už dlhodobo vyhlásených v Bratislavskom kraji, kde zároveň podniká najviac subjektov. Najmenej ich zbankrotovalo v roku 2014 v Trenčianskom kraji, rok predtým v Trnavskom kraji.
Podobne ako pri konkurzoch sa vlani zaznamenal aj rekordný počet povolených reštrukturalizácií. Tých bolo v minulom roku 115, teda o dve reštrukturalizácie viac, ako v roku 2013. Vyše 85 percent reštrukturalizácií bolo povolených právnickým osobám, zvyšok fyzickým osobám.
Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch bolo pritom najviac reštrukturalizácií povolených v priemysle, obchode a stavebníctve. Zatiaľ čo od roku 2010 ich bolo najviac v Bratislavskom kraji, v roku 2014 bol prvým v poradí Banskobystrický kraj.
Zrejme najdôležitejšou udalosťou v tomto smere bolo povolenie reštrukturalizácie dvoch veľkých stavebných firiem Doprastavu a Váhostavu-SK. Reštrukturalizácia však bola povolená aj ďalším trom väčším stavebným firmám J.P.-Stav, Unios a Zlatner. Medzi firmami v úpadku sa vlani ocitli okrem iného aj Medina Tours, Auto Bavarija, Bank pro soft, Amera Slovakia Kremnica, Kúpele Brusno a reštrukturalizácia bola povolená spoločnosti Kláštorná.