Pražský mestský súd vyhovel žiadosti predbežného insolvenčného správcu Sazky Josefa Cupku, aby vedenie lotériovej firmy mohlo nakladať s majetkom len s jeho súhlasom. Opatrenie sa týka napríklad uzatvárania zmlúv nad 500-tisíc českých korún, nehnuteľného majetku Sazky vrátane prevodov či prenájmov a predmetov duševného a priemyselného vlastníctva, podielov v iných spoločnostiach alebo začatia súdnych a iných sporov.
Cupkovi, ktorý žiadosť o predbežné opatrenie súdu poslal v stredu, sa nepáčilo, že predstavenstvo Sazky minulý piatok schválilo dve zmluvy so spoločnosťou Gladiolus, ktorú založili záujemcovia o Sazku Penta a E-Invest. Podľa skoršieho vyjadrenia hovorcu Sazky Jana Tunu sa informácie v návrhu na vydanie predbežného opatrenia z veľkej časti nezakladajú na pravde alebo sú neúplné a skreslené.
Súd v dnešnom rozhodnutí uviedol, že kroky Sazky boli „flagrantným porušením záväzných ustanovení insolvenčného zákona“ a preto „bez najmenších pochybností nariadil predbežné opatrenie“. Súd zároveň vyzval Sazku, aby sa k informáciám ohľadom zmlúv podrobne vyjadrila do troch dní.
Na základe prvej zmluvy má Sazka údajne čerpať úver približne 2,5 miliardy korún poskytnutý spoločnosťou Gladiolus, ktorý má byť zaistený majetkom Sazky. Druhá zmluva zriaďuje nový orgán, takzvaný riadiaci výbor, ktorý tvoria prevažne zástupcovia firmy Gladiolus. Výbor bude udeľovať pokyny predstavenstvu Sazky, a to pod sankciou 300 miliónov korún za ich nesplnenie. Cupka uviedol, že postup Sazky je „v príkrom rozpore“ s ustanovením insolvenčného zákona.
Cupku o krokoch vedenia Sazky informoval podpredseda jej predstavenstva Roman Ječmínek, ktorý je súčasne prezidentom Autoklubu, jedného z minoritných akcionárov Sazky.
Z insolvenčného registra ďalej vyplýva, že Sazka sa v utorok odvolala proti ustanoveniu Cupku za predbežného správcu. Sazka okrem iného spochybnila nestrannosť Cupku, ktorý v minulosti figuroval v konkurznom konaní na majetok podnikateľa Václava Fischera. Sazka poukázala na to, že Fischerovým veriteľov vtedy bola skupina KKCG Karla Komárka, ktorá sa teraz uchádza o Sazku.
Sazka teraz čelí dvom návrhom na insolvenčné konanie. Jeden podala KKCG, druhý podnikateľ Radovan Vítek, ktorý tvrdí, že najväčším veriteľom Sazky s pohľadávkou 1,5 miliardy korún. Podľa informácií servera Česká pozice Komárek a Vítek už dohromady majú 80 percent dlhopisov Sazky. Tá má dlhy z výstavby pražskej 02 arény. Obaja navrhovatelia sa zároveň o Sazku uchádzajú. Tretím záujemcom o lotériovú firmu sú Penta a E-Invest.
Väčšinovým vlastníkom Sazky je so 68 percentami Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten predtým oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlási nezávislý transparentný tender na výber partnera pre Sazku. Ponuky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance.
Podľa doterajších informácií ponuka KKCG obsahuje navýšenie základného kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korún, za čo Komárkova skupina požaduje 67 percent akcií lotériovej firmy. Skupina KKCG ale deklarovala pripravenosť svoju ponuku upraviť podľa aktuálneho vývoja a potrieb. E-Invest a Penta by požičali peniaze na navýšenie základného imania o 51 percent a za to chcú 51 percent z nového základného imania firmy. Vítek dosiaľ ponúkal za 100 percent akcií firmy miliardu korún. Minulý pondelok uviedol, že výkonnému výboru ČSTV ponúkol pre Sazku viac peňazí a s výhodnejším úrokom, než ponúkajú E-Invest a Penta. Túto ponuku ale zatiaľ nekonkretizoval.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch