Brownfieldy, teda staré, zanedbané alebo nevyužívané pozemky, boli donedávna odbornou témou, ktorá verejnosť nezaujímala. Ak sa s ňou ľudia aj stretli, často počuli akurát o finančnej náročnosti revitalizácie týchto území. Prípadne o riešeniach, ktoré navrhovali zrovnať nevyužívané budovy so zemou.
Ide však o pozemky, ktoré majú obrovský potenciál tak pre verejnosť, ako pre developerov, ktorí sa rozhodnú s nimi pracovať. Aj preto sa spoločnosť Corwin posledné roky snaží brownfieldy nielen revitalizovať, ale aj formou verejných stretnutí a magazínov zlepšil ich povesť. Často totiž ide o nehnuteľnosti, ktoré sú len zanedbané, nie chemicky znečistené. Napríklad v pripravovanom projekte Palma, ktorý pôvodne dlhé desaťročia slúžil ako továreň, musela firma odstrániť len kaly po potravinárskej výrobe. Žiadne toxické látky na pozemku neboli.
Postupné oživovanie
Obyvatelia Bratislavy sa o tom mohli presvedčiť 1. mája 2024 na podujatí Palma Live, ktoré uviedlo do praxe koncept takzvanej early activation. Ide o skoršiu, aj keď dočasnú aktiváciu územia. Projekt spoločnosti Corwin sa tak stal prvým brownfieldom, ktorý otvoril svoje brány pre širokú verejnosť a umožnil jej prejsť sa po miestach, kde pred rokmi prebiehala výroba rastlinných olejov.
„Palma Live bola vyvrcholením našej niekoľkoročnej snahy o osvetu, komunikáciu a spoluprácu s verejnosťou. Dostali sme jednoznačne pozitívnu spätnú väzbu od viac ako päťtisíc návštevníkov, ktorí náš projekt do veľkej miery poznali. Ľuďom skutočne záleží na tom, čo v dnes stále spustnutom šesťhektárovom areáli vyrastie,“ vysvetľuje development manager firmy Corwin Filip Gulan.
Tento záujem potvrdzuje aj májový prieskum verejnej mienky, ktorý pre developera na podujatí vypracovala agentúra AKO. Jeho údaje ukazujú, že plán Novej Palmy sa páči 86 percentám respondentov, pričom nešlo len o cezpoľných návštevníkov. Skorú revitalizáciu projektu by totiž uvítalo až 90 percent jeho susedov.
Čaká sa na územný plán
Návštevníci podujatia pritom mali pre projektových manažérov Palmy nachystaných množstvo otázok. „Najčastejšie sa zaujímali o to, kedy sa revitalizácia Palmy začne a prečo to ide tak pomaly. Na jej spustenie je však potrebné aktualizovať územný plán, na čom už od roku 2020 aktívne spolupracujeme s odborníkmi magistrátu. Preto veríme, že sa náš koncept podarí čo najskôr odštartovať. Je plne v súlade s verejným záujmom aj so strategickými dokumentmi rozvoja Bratislavy,“ približuje situáciu F. Gulan.
Po aktualizácii územného plánu je spoločnosť Corwin pripravená začať s prácami na projekte v podstate okamžite. Podarilo sa jej už odstrániť veľkú časť zdevastovaných budov. Následným krokom preto bude revitalizácia celého areálu, ktorá by sa mala začať od severu na juh. Bude nasledovať rekonštrukcia štyroch pôvodných budov. Kvôli úplnosti však treba doplniť, že nebudú rekonštruované naraz, ale v rámci jednotlivých fáz projektu. Vo výsledku by takzvaná lisovňa mala plniť funkciu verejnej tržnice.
Union mlyn sa zmení na objekt s viacúčelovými priestormi, najmä kanceláriami a kreatívnymi ateliérmi. Svoju novú funkciu dostane zámočnícka dielňa a, samozrejme, aj silo, ktoré zostane dominantou celého projektu. Jeho revitalizácia by však mala byť až posledným krokom celého projektu, keďže pôjde o jeho najdrahšiu a najťažšiu fázu.
Súčasťou Palmy bude rekonštrukcia priľahlej časti Račianskej ulice, ktorú rozšíria na štyri plnohodnotné jazdné pruhy, pričom pribudne pás zelene, cyklochodník a chodník pre chodcov široký štyri metre. Automobily budú mať do projektu prístup len na obvod areálu a do podzemia. „Palma tak bude príjemným miestom na prácu, bývanie aj trávenie voľného času. Presne, ako to hovorí filozofia moderného mesta pre ľudí – bude sa v nej dobre cítiť aj dieťa, ale aj seniori,“ uzatvára development manager firmy Corwin.
We Know How: Tento článok vznikol v spolupráci s komerčným partnerom.