Od júla na Slovensku platí rozšírený zákaz predaja vo sviatky a ďalšie dni pracovného pokoja. Dohromady sa výluka vzťahuje na 15 a pol dňa v roku. Podľa Zákonníka práce počas nich nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.

Elektro rebel

E-shop Alza.sk si takto definovaný zákaz predaja vysvetľuje po svojom a showroomy necháva otvorené aj počas sviatkov. „Alza.sk reprezentuje internetový obchod, preto se na ňu vzťahujú pravidlá týkajúce sa predaja na diaľku, nie podmienok maloobchodného predaja,“ argumentuje hovorkyňa Alzy Patricie Šedivá.

Dodáva, že počas sviatkov sa priamo na pobočkách Alzy nedá kúpiť žiadny tovar, a tak nemusia zostať zatvorené. Zákazníci si ho však môžu vyzdvihnúť, vrátiť v zákonnej 14-dňovej lehote, reklamovať či odovzdať elektrozariadenie na recykláciu. „Podľa vypracovaného odborného právneho posudku otvorením prevádzok neporušujeme platné predpisy,“ tvrdí P. Šedivá.

Iný pohľad na to, či môžu zostať kamenné prevádzky e-shopov otvorené počas sviatkov, má Inšpektorát práce. „Nie je zakázaný len samotný maloobchodný predaj, ale aj práca priamo súvisiaca s ním,“ vysvetľuje v rozhovore pre TREND Martina Ollé, vedúca oddelenia pracovnoprávnych vzťahov bratislavského Inšpektorátu práce.

Zákaz predaja vo sviatky sekol aj s e-shopmi, len Alza bola „kreatívna“

Zdroj: Alza

Prízvukuje, že odovzdanie tovaru je v zmysle Občianskeho zákonníka jednoznačne súčasťou predaja. Súvisí s ním napríklad tiež reklamačné konanie, pod ktoré spadá aj vrátenie tovaru. „Lebo keď si nekúpite tovar, nemáte čo reklamovať,“ konštatuje M. Ollé.

V Alze sa vykonáva inšpekcia práce. K prebiehajúcemu konaniu sa e-shop nevyjadruje, rovnako tak Inšpektorát práce. Pokiaľ by výsledkom kontroly bolo, že predajca porušil zákon, mohol by dostať pokutu do výšky stotisíc eur.

Rešpektujú zákon

Ďalší z veľkých e-shopov na trhu, Mall.sk, sa k zákazu predaja vo sviatky postavil tak, že necháva zatvorené všetky svoje fyzické výdajne tovaru. „Dodržiavame platné znenie Zákonníka práce,“ zdôvodňuje country manažér e-shopu Marek Čičmanec.

Tvrdí, že obmedzenie sviatočného predaja internetové obchody nezasahuje až tak výrazne ako kamenné predajne. Mall.sk neeviduje nárast objednávok či tržieb na úkor zatvorených fyzických obchodov. „Cez sviatky býva väčšinou štandardný pokles tržieb voči pracovným dňom,“ približuje M. Čičmanec.

Zvyknutí na sviatočnú výluku

Cez sviatky sa nepracuje ani vo výdajniach e-shopu s módou Zoot.sk. Rozšírenie zákazu predaja o ďalšie dni sa ho prakticky nedotklo. „Výdajne kamenné prevádzky sme vždy mávali počas štátnych sviatkov zatvorené,“ približuje Mária Bránická, regionálny koordinátor v Zoot.sk.

Zákaz predaja vo sviatky sekol aj s e-shopmi, len Alza bola „kreatívna“

Zdroj: Zoot.sk

Výdajne cítia jedinú zmenu v tom, že v deň otvorenia po sviatkoch sa kumuluje viac objednávok ako počas normálneho pracovného týždňa, v ktorom sa nevyskytoval ani jeden sviatok. Podľa M. Bránickej to však nie je nič výnimočné, pretože sú zvyknutí takéto situácie zvládať.

Zoot.sk predpokladá, že vďaka zatvoreným kamenným obchodom mu o niečo stúpnu objednávky. „Neočakávame však, že to bude mať viditeľný dopad na tržby,“ hovorí M. Bránická. Zatiaľ najväčší „sviatočný“ výkyv eviduje Zoot.sk za 15. september, počas ktorého bol nárast objednávok o 35 percent vyšší ako je priemer predchádzajúcich deviatich tohtoročných štátnych sviatkov.

Nie všetci obchodníci majú jasno v nastavení pravidiel sviatočného zákazu predaja. Napríklad e-shop siete samoobslúh s potravinami Delia zostal zatvorený, čo znamená, že nerealizoval rozvoz potravín ako v bežné dni. Šéf Delia Jozef Berko hovorí, že nevedeli zo zákona presne identifikovať, či môžu internetový obchod vo sviatok prevádzkovať. Delia si dala preto urobiť právny rozbor situácie.