Aktualizované o 13.20 v celom rozsahu

McDonald's taktiež oznámil, že svojim zamestnancom na Kryme ponúkne prácu „v iných reštauráciách McDonald's na Ukrajine“ a pomôže im presťahovať sa.

„V súvislosti s prevádzkovými zmenami, ktoré naša firma nemôže ovplyvniť, boli naše podniky v Sevastopole, Simferopole a Jalte dočasne uzatvorené. Dúfame, že ich prevádzka bude obnovená, hneď ako to dovolia podmienky,“ uvádza sa vo vyhlásení fast-food reťazca.

Tí zamestnanci, ktorí sa budú chcieť presťahovať, dostanú na novom mieste na Ukrajine rovnaké pracovné miesto s rovnakým platom, garantuje spoločnosť. Uhradí im aj náklady spojené so sťahovaním a počas prvých troch mesiacov im zabezpečí ubytovanie v novom bydlisku.

"Chápeme a rešpektujeme rozhodnutie každého zamestnanca. Ak sa nebudú chcieť presťahovať do iného mesta na Ukrajine, v súlade s ukrajinským právom im ponúkneme možnosť ukončenia pracovného pomeru spojené s vyplatením odstupného," píše sa vo vyhlásení McDonald's na ukrajinskej stránke spoločnosti.

Samostatné vyhlásenie európskej pobočky McDonald's dáva od uzavretia pobočiek ruky preč. Údajne sú za ním prevádzkové náklady mimo jej kontrolu. Firma zdôraznila, že podpora jej zamestnancov je pre ňu prvoradá a dúfa, že sa pobočky čoskoro znovu otvoria.

Rozhodnutie americkej spoločnosti, ktorá má v Rusku pomerne široko rozvetvenú sieť, vyvolalo okamžitú reakciu poslancov ruskej Štátnej dumy. Šéf ruských nacionalistov Vladimir Žirinovskij z parlamentnej tribúny vyzval k uzavretiu všetkých prevádzok McDonald's v Rusku.

Taktiež oznámil, že pred všetkými reštauráciami spoločnosti v Moskve nechal postaviť protestné hliadky.

Uzatvorenie fastfoodových prevádzok nie je jedinou zmenou, ktorá sa od marcovej formálnej anexie Krymu Ruskom dotkne ľudí. V ďalšom prípade však špecifickej skupiny - drogovo závislých od heroínu. Pod ruskou kontrolou sa totiž končí program vydávania metadónu narkomanom. Ten sa používa pri substitučnej liečbe heroínovej závislosti.

Ruské orgány informovali, že dôvodom, prečo stopli dodávku náhradnej drogy stovkám závislých na Kryme, je stúpajúci počet prípadov, keď metadón končil na čiernom trhu, informuje britský spravodajský web Guardian. Ide pritom o látku, s ktorou sa ilegálne obchoduje len zdriedkavo.

Po ruskom zásahu teraz panujú obavy, že sa narkomani opäť vrátia k aplikovaniu heroínu spoločnými ihlami a vzrastie tak počet nakazených vírusom HIV. Tých aj vďaka metadónovému programu v roku 2012 ubudlo.

Kremeľ vysvetľuje vyslanie vojsk na prevažne po rusky hovoriaci Krym nutnosťou ochrany etnických Rusov. Tento krok a sporné referendum o Kryme však vyvolalo kritiku Západu. USA a Európska únia minulý mesiac na vybraných ruských a krymských činiteľov a niektoré spoločnosti uvalili cielené sankcie.