Dva roky pred plánovaným zavedením eura Slováci akoby stratili záb- rany zadlžovať sa a požičiavali si ako ešte nikdy predtým. Korunové úvery bánk obyvateľstvu narástli za jediný rok o celých 58 miliárd korún. Zároveň sa prvýkrát výraznejšie rozbehlo aj požičiavanie v eurách a súhrnný dlh Slovákov v bankách poskočil až o bezmála 63 miliárd korún – na 284 miliárd korún.
Z celkového stavu úverov tvoria ešte bezmála pätinu stavebné sporiteľne. Na prírastku sa však podieľali iba ôsmimi percentami. Úverovú dynamiku čoraz viac ťahajú komerčné banky, najmä tie najväčšie.
Nie je prekvapením, že o rast sa aj minulý rok postarali najmä úvery na bývanie. Záujem o ne mohli okrem vyššej ponuky realít podporiť aj rastúce obavy z novej meny. Viacerí Slováci však príchod eura a očakávané zhodnotenie koruny pred jeho zavedením premenili na príležitosť. Prvýkrát si začali viac požičiavať aj v devízach. Eurohypotéky určili aj víťaza úverovej aktivity v retaili za rok 2007. Na tomto poli bol výrazne aktívny iba jediný bankový dom.
Prehádzaný rebríček
Absolútnou jednotkou v minuloročnom prírastku úverov obyvateľstvu sa stala VÚB banka. Práve jej pomohli eurohypotéky, ktoré tvorili väčšinu viac ako štvormiliardového prírastku jej devízových úverov. Nebyť aktivity na tomto poli, VÚB by bola podľa výsledku v korunovom biznise až číslom tri. Celkové zvýšenie úverov o vyše 16 miliárd korún ju však vynieslo na vedúcu pozíciu.
Z tej vytlačila Slovenskú sporiteľňu, ktorá síce podľa celkového stavu pôžičiek obyvateľstvu naďalej vedie, ale vlani zaknihovala až tretí najvyšší prírastok. Kým sama oproti roku 2006 spomalila, jej najväčší konkurenti pridali. Okrem VÚB v retailovom úverovom biznise minulý rok nekompromisne vyštartovala aj Tatra banka. V minulosti jasná trojka v retaili s odstupom za hlavnými súpermi zdvihla úvery obyvateľstvu viac ako sporiteľňa a v korunách aj viac než VÚB. Zhruba 14,5-miliardový prírastok znamenal pre Tatra banku rast retailových úverov až o takmer polovicu.
Sporiteľňa nebola jedinou bankou, ktorá zaradila nižšiu rýchlosť. Podobne na tom bola aj ČSOB, hoci dvojpätinový rast portfólia bol stále závideniahodný. Zvýšenie úverov o 4,7 miliardy korún ju pevne usadilo v kresle retailovej štvorky. Veď z vlaňajšieho prírastku úverov zapísaných mimo troch najväčších bánk bola v knihách ČSOB viac ako tretina.
Do skupiny ústavov, ktoré v retaili spomalili, sa zaradili aj UniCredit Bank Slovakia či OTP Banka Slovensko. Istrobanka, ktorá hľadala nového vlastníka, nerástla takmer vôbec. Na rozdiel od nich medziročne pridala Dexia banka Slovensko i Volksbank Slovakia, v už predvlani naštartovanom raste pokračovala aj Poštová banka.
Bývanie pritvrdzuje
Predvlani sa zdalo, že banky pri úverovaní bývania už začali kopať vysoko a rast hypobiznisu sa môže spomaľovať. No vlaňajšok, v ktorom banky oslávili desiate narodeniny hypotekárnych úverov na Slovensku, dokázal opak. Ľudia si požičiavali na nehnuteľnosti ešte razantnejšie. A to nielen v korunách, ale aj v cudzej mene. Dohromady objem úverov na bývanie stúpol o viac ako 38 miliárd korún, z toho viac ako desatinu tvorili eurohypotéky. Pre lepšie bývanie tak Slováci ku koncu roku 2007 dlhovali bankám v korunách i eurách už 146 mld. Sk. Vrátane stavebných sporiteľní to bolo až bezmála dvesto miliárd korún.
Vlaňajšou novinkou na trhu hypoúverov bolo oprášenie štátnej bonifikácie, navyše s bonusom od banky. Hoci len pre mladých s obmedzeným príjmom a na ohraničený čas. Takto zvýhodnených bolo za celý uplynulý rok päťtisíc hypoték. Iba každý dvadsiaty poskytnutý hypoúver bol teda s bonifikáciou. Väčšina zo štátom podporovanej skupiny si zvolila jednu z najväčších bánk – najčastejšie Tatra banku alebo VÚB.
Banky pritom bývanie nefinancujú len cez klasické hypotéky, ku ktorým sa dá príspevok získať. Iné formy úverov na bývanie tvorili vlani dve pätiny celkového prírastku pôžičiek na nehnuteľnosti.
Eurohypotéky určili lídra
Ako sa podieľali na vlaňajších obchodoch s bývaním na dlh jednotlivé banky? Trojica najväčších bankových domov si po zarátaní eurohypoték zapísala do kníh štyri pätiny prírastku úverov.
Najvýraznejší výsledok dosiahla VÚB, a to aj preto, že klientom ako jediná aktívne ponúkala aj hypotéky v eurách. Na záujem ľudí požičať si v eurách – a môcť tak benefitovať zo zhodnocujúcej sa koruny – väčšina ostatných peňažných domov nezareagovala. Možno aj v snahe predávať radšej korunové úvery, keďže zdrojov v korunách majú prebytok.
Využitie konkurenciou ignorovaného potenciálu prinieslo VÚB nové hypoúvery za vyše štyri miliardy korún. Takmer tretinu celkových pôžičiek, ktoré tento peňažný ústav vlani napumpoval do bývania. V korunových hypoúveroch pritom VÚB predbehli obaja jej hlavní rivali – Tatra banka aj Slovenská sporiteľňa.
Druhým najaktívnejším požičiavateľom v retaili bola vlani trochu prekvapivo Tatra banka. Najsilnejší hráč v tomto segmente, ktorým je Slovenská sporiteľňa, totiž mierne spomalil a pripísal si až tretí najvyšší prírastok úverov obyvateľstvu.
Tatra banka pritom roky predtým za tandemom Slovenskej sporiteľne a VÚB jasne zaostávala, hoci pred menšími bankami mávala slušný náskok. V minulom roku sa jej za podpory masívnej reklamy podarilo v korunách požičať najviac. Portfólio úverov na bývanie Tatra banka rozšírila o bezmála 10 miliárd korún, v drvivej väčšine cez klasické hypotéky.
Tie naopak roky iba symbolicky využíva Slovenská sporiteľňa a uprednostňuje iné úvery na bývanie. Nemusí ich totiž refinancovať emitovaním hypotekárnych záložných listov, ale môže ich v plnej miere financovať z vkladov klientov. Dohromady sporiteľňa v minulom roku zvýšila úvery na bývanie o deväť miliárd korún.
Na štvrtej priečke sa v hypobiznise usadila ČSOB. Postarala sa o viac ako tretinu prírastku hypoték vyprodukovaných mimo trojice najväčších bánk.
Presuny medzi menšími
V minulom roku banky pri úverovaní bývania pripravili viac prekvapení nielen na špičke rebríčka, ale i na nižších priečkach. Zvyšok sektora sa začal preskupovať. Istrobanka, ktorá bola jednou z prvých bánk na Slovensku poskytujúcou hypoúvery, vlani v tomto segmente stagnovala. Novými obchodmi ledva vykompenzovala priebežný pokles zostatkovej hodnoty starších úverov na bývanie, ktoré klienti splácajú. Aj OTP Banka Slovensko, ktorá mala pred rokmi ambície šliapať trojlístku najväčších bánk na päty, na svižné tempá úverovej aktivity už zabudla.
Na rozdiel od starých hypohráčov so slabnúcou dynamikou rýchlejšie tempo ukázala sfúzovaná UniCredit Bank Slovakia. Z menších hráčov v retaili razantnejšie nastúpila Dexia banka. Po slabšom predvlaňajšku sa opäť rozbehla aj Volksbank Slovakia.
Opatrnejšia spotreba
Na rozdiel od úverov na bývanie, ktoré nespútane rástli, spotrebné pôžičky pribúdali vlani podstatne opatrnejšie. Banky v mixe spotrebných úverov, povolených prečerpaní a kreditiek zaznamenali prírastok deväť miliárd korún. Boli to len dve tretiny sumy, ktorú dokázali získať rok predtým.
Mimo úverov na bývanie či ostatných úverov zaručených nehnuteľnosťou tak Slováci koncom roka 2007 bankám dlhovali okolo 60 miliárd korún. Väčšinu cez bežné spotrebné úvery.
Rovnako ako pri hypotékach, aj v úverovaní spotreby sa najviac činila VÚB banka. V spotrebných úveroch, prečerpaniach a cez kreditky požičiavala v závere vlaňajška o 4,1 miliardy korún viac ako rok predtým. Len o polovicu z tejto sumy si polepšila najväčšia Slovenská sporiteľňa, ešte menej Tatra banka.
Na štvrté miesto v spotrebnom financovaní postúpila Poštová banka. Ako jediná z retailových bánk nemá hypotekárnu licenciu a sústreďuje sa na financovanie spotreby. Za dva roky zdvihla objem pôžičiek prakticky z nuly na vyše tri miliardy korún a vlani v tomto segmente preskočila už aj štvrtú ČSOB. V pôžičkách konzumného charakteru dokázala medziročne významnejšie rásť ešte OTP Banka Slovensko. Vyše šesťstomiliónový prírastok sa blížil tomu, ktorý OTP dosiahla v hypotékach. OTP Banka s VÚB boli pritom jediné, ktoré dokázali v spotrebnom úverovaní medziročne pridať plyn.
V prípade ČSOB rástli úvery v tomto segmente skôr symbolicky. Dexia banka Slovensko, Volksbank Slovensko i UniCredit Slovakia môžu zo svojich kníh čítať pokles stavu pôžičiek. Nedokázali poskytnúť ani toľko nových úverov, aby vykryli splácanie starých.
Americké bodujú
Špecifickým prvkom v úverovaní obyvateľstva sú americké hypotéky. Vyplýva to z ich povahy. Formálne sú bezúčelové, no často slúžia aj na financovanie bývania. Ručenie nehnuteľnosťou ich predurčuje k vyšším objemom, a tak záujem o ne čoraz viac zvyšuje aj ich celkové objemy.
Vlaňajší prírastok amerických hypoték o 8,5 miliardy korún bol porovnateľný s prírastkom spotrebných úverov všetkých foriem. Najviac – za tri miliardy korún – ich pribudlo v Tatra banke. Slovenská sporiteľňa síce medziročne poľavila, no i tak bola prírastkom ich stavu dvojkou.
Práve v amerických hypotékach sa mimoriadne činila aj Dexia banka. Ich objem medziročne zdvihla až o 1,3 miliardy korún, teda len o málo menej ako VÚB. Tej patrí tretie miesto. Rovnako ako v úveroch na bývanie, aj v amerických hypotékach si časť jej klientov volila eurá.