Majitelia finančnej skupiny Arca Capital sľubovali, že finančné suchoty, ktoré sa prevalili do médií začiatkom júna, vyriešia za pár týždňov.

Prešiel mesiac a Arca Investments, materská firma Arcy, napokon požiadala o dočasnú ochranu pred veriteľmi, ktorú jej súd aj odklepol. Takže získala pár mesiacov navyše na zažehnanie krízy s likviditou. Otázne nie je to či im budú stačiť tri mesiace, ale v základoch sa môže otriasť aj celý biznis model tejto finančnej skupiny.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Spoločnosť Arca Investments získala súdnu ochranu pred veriteľmi

Väčšie dlhy

Arca Capital tvrdí, že v oneskorení sú s platbami asi len v jednom percente z dlhov. R. Velič pre média priznal po lehote splatnosti majú zmenky za 25 až 30 miliónov eur, čo riešiteľné.

Podľa informácii TRENDu však firma musí v nasledujúcich mesiacoch splatiť oveľa viac. Dlží niekoľko desiatok miliónov J&T Banke aj Poštovej banke.  Splatnosť úveru pre Poštovej banku bola dokonca na konci júna. K polovici augusta sú splatné aj ďalšie dlhopisy Arca Investing v sume 25,5 milióna eur.  Do konca augusta by preto Arca mohla potrebovať možno okolo 100 miliónov eur len na splátky starších úverov a dlhov.

Aj preto skupina potrebuje peniaze rýchlo. Zdroje TRENDu tvrdia, že úver od J&T Finance Group s vysokým úrokom je už v štádiu rokovaní. Podrobnosti o pôžičke zatiaľ nie sú jasné. Samozrejme finančníci z J&T za úver budú zrejme chcieť aj niektoré z aktív Arcy. Najlepšie tie ziskové, ktorých nie je veľa.

Obe banky sa nechceli ku klientovi vyjadrovať kvôli bankovému tajomstvu. Hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková však potvrdila, že situáciu okolo firmy, podrobne sledujú, ale o svoje pohľadávky voči Arce sa neboja, lebo ich majú dobre zabezpečené.

Arca má teraz niekoľko možnosti ako získať likviditu. Lacnejšími peniazmi z bánk so štátnou zárukou, od privátnych klientov či z hedgefondov alebo emisiou nových dlhopismi. Ktorú možnosť si vyberie ešte nie je jasné. Možno si zvolí mix viacerých nových úverov. 

"V súčasnosti je pre nás absolútnou prioritou reorganizácia spoločnosti a príprava plánu pre uspokojenie veriteľov. Dnes je však predčasné hovoriť o akýchkoľvek detailoch." hovorí pre TREND  Terézia Barčíková, PR manažérka Arca Capital. 

Rastislav Velič, Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital má za sebou veľkú expanziu. Vďaka cudziemu kapitálu

Aktíva na predaj

Ak by musela Arca niečo zo svojich aktív predávať, má z čoho. Na webe tvrdí, že má v skupine okolo 150 firiem s hodnotou viac ako dve miliardy eur. 

Pred troma rokmi vstúpila aj do vôd maloobchodu, keď kúpila väčšinový podiel v obchodnom reťazci Delia. Vlani finančníci vstúpili kapitálovo aj do vranovského podniku Bukóza, takže sa začali angažovať aj v biznise s drevom.

V apríli tohto roka Arca Capital kúpila 47,5 percentný podiel českom realitnom holdingu M&M Reality. Okrem toho finančníci majú aj viaceré investičné fondy v  Česku aj na Slovensku a realitné projekty v Bratislave či dovolenkový rezort na Liptove.

Napokon investujú aj do obnoviteľných zdrojov energií. Vlastnia niekoľko bioplynových staníc, tri fotovoltické parky a dve elektrárne na biomasu. Pred niekoľkými rokmi vstúpili aj do biznisu s personálnymi agentúrami, keď kúpili tri v Česku a na Slovensku.

Na druhej strane, keďže je firma v režime ochrany pred veriteľmi, nemôže majetok predávať. To však platí len pre Arca Investments, ktorá o ochranu požiadala. Jej dcéry by majetok predávať mohli.