Rodinná firma Galmm z Ružomberka sa špecializuje na povrchovú úpravu kovov a pokovovanie materiálov. Medzi jej klientov patria mnohé významné automobilové značky ako napríklad Volkswagen, Porsche, BMW či Volvo. Dodáva aj pre elektrotechnický priemysel vrátane koncernov Siemens a Philips.
Toto sú traja najväčší výrobcovia zbraní na Slovensku. Líder premenil na zisk 40 percent tržieb
Spoločnosť dlhodobo rastie, ročne získava dvoch-troch veľkých klientov, vďaka čomu zvyšuje tržby aj čistý zisk. Tie vlani dosiahli rekordných 8,5 milióna eur pri medziročnom raste o dvadsať percent. V tomto roku by mali dosiahnuť 10,5 milióna eur. Galmm okrem toho vlani prvýkrát v histórii dosiahla čistý zisk vyše milión eur. Firma dlhodobo investuje do rozširovania svojich dvoch závodov v Ružomberku a Čadci.
Tento rok ju TREND nominoval na ocenenie TREND Rodinná firma roka 2024. Partnermi kategórie sú Havel & Partners a ČSOB Advisory. V článku TREND prináša príbeh firmy Galmm, ako aj zoznam ostatných nominovaných firiem.
Začiatky so spoločníkom
V roku 1991 si tridsiatnik Martin Motyka založil živnosť na povrchové úpravy kovov. Bolo to logické rozhodnutie, keďže vyštudoval strojárske technológie na Žilinskej univerzite a diplomovú prácu robil na tému povrchové úpravy kovov. Za pravdu mu dal aj prieskum trhu, ktorý si urobil.
- NOMINÁCIE: TREND Rodinná firma roka 2024
V tom istom roku si kúpil v malej privatizácii objekt o rozlohe zhruba 200 štvorcových metrov a od bývalého podniku ZŤS Martin štyri vyradené jednoúčelové zariadenia na hromadné pokovanie drobných súčiastok, ako sú napríklad skrutky či matice.
O rok neskôr k sebe pribral spoločníka – bývalého spolužiaka z vysokej školy Petra Krivdu – a v roku 1993 spolu založili firmu Galmm. S biznisovým partnerom spolupracoval až do jeho smrti v roku 2013. Následne od jeho manželky kúpil 45-percentný podiel vo firme, ona aj jej dcéra ostali v Galmme pracovať.
Systematický rast
Jedným z prvých míľnikov firmy bola v roku 1994 kúpa areálu bývalých Technických služieb s rozlohou 5-tisíc štvorcových metrov. „K nej sme si ešte prenajali priestory v bývalom Kovostave a postavili ručnú závesovú linku na väčšie výrobky,“ hovorí pre TREND M. Motyka.
Vďaka týmto dvom prevádzkam začali generovať zisk dostatočný na to, aby mohli od roku 2000 investovať do dvoch nových hál, ich technologického zázemia, ako aj do centrálneho skladu.
„V tom období sme pochopili, že ak sa chceme presadiť na trhu, musíme zavádzať systémové kroky, a tak sme postupne implementovali viaceré prvky manažérstva kvality, bezpečnosti, ako aj environmentálneho prístupu,“ konštatuje M. Motyka.
V roku 2000 firma získala svoj prvý certifikát manažérstva kvality ISO. Ten ďalší prišiel v roku 2005. Od medzinárodného združenia automobiliek získala certifikát IATF, a to pred šiestimi rokmi.
Nová fabrika
Ako biznis rástol, pribudla v Ružomberku tretia hala a linky s novými technológiami na zinok a nikel, ako aj s certifikáciami pre automobilový priemysel, ktoré v tom období začali požadovať zákazníci z tohto segmentu.
„To bol moment, keď si nás zaradili medzi potencionálnych dodávateľov a začali u nás vzorkovať a testovať kvalitu povrchových úprav,“ hovorí šéf firmy. Časom sa tak zoznam klientov rozšíril o BMW, Volvo, Man, ZF či Continental. Až 70 zákazníkov sa dnes nachádza v dosahu 250 kilometrov od niektorého zo závodov Galmmu.
V súčasnosti poskytuje spoločnosť až osem druhov rôznych úprav, ktoré zahŕňajú zinkovanie, ako aj galvanické cínovanie a fosfátovanie, ktoré predlžujú životnosť materiálov, zvyšujú kvalitu finálnych výrobkov a zlepšujú ich vlastnosti. Rozmanitá je aj veľkosť a forma výrobkov – od pár gramov po 20 kilogramov. Ide o výlisky, výstrižky, výkovky či sústružené súčiastky. Vlani upravil Galmm viac ako 230 miliónov výrobkov.
Klientmi rodinnej firmy sú subdodávatelia veľkých automobilových či strojárenských firiem, domácich aj zahraničných, ktoré pasovali Galmm do role dodávateľa povrchových úprav pre ich súčiastky. Napriamo dodáva firma napríklad pre Volkswagen Martin.
Investuje dlhodobo
Ďalším veľkým míľnikom bol rok 2017, keď sa Galmm rozhodol expandovať a postaviť nový závod v Čadci, čo firme umožnilo byť bližšie k niektorým klientom. K dispozícii je tu plocha 11-tisíc štvorcových metrov. „Aktuálne realizujeme v Čadci druhú halu a v Ružomberku pripravujeme štvrtú halu a druhý sklad,“ konštatuje M. Motyka.
Investícia v Čadci je kalkulovaná na zhruba 2,2 milióna eur, začala sa v máji tohto roku. Investícia v Ružomberku má cenovku 1,55 milióna eur. Začne budúci rok a dokončená bude v roku 2027. Oba investičné projekty pokrývajú plochu 4 800 štvorcových metrov. Ich súčasťou budú v budúcnosti nové technológie, ako aj fotovoltické panely.
V Ružomberku dnes beží päť produkčných liniek, na ktorých v trojzmennej prevádzke cez týždeň pracuje asi stovka zamestnancov. V Čadci je zatiaľ jedna linka na dvojzmennú prevádzku pre 85 pracovníkov.
Od svojho založenia preinvestovala firma Galmm už vyše dvanásť a pol milióna eur.
Pomáha širšia rodina
V roku 2017 sa v spoločnosti začal viac angažovať aj syn zakladateľa Tomáš, ktorý v tom čase pracoval ako manažér v medzinárodnej poradenskej spoločnosti. S jeho vstupom do firmy súvisela aj otázka rozširovania firmy a výstavby závodu v Čadci. Dnes je Tomáš jeho riaditeľom, kým otec ostal generálnym riaditeľom celej firmy
Dcéra zakladateľa Naďa tento rok ukončila štúdium manažmentu v Bratislave, jej kroky by takisto mohli viesť do rodinnej firmy. Syn Martin sa zatiaľ do spolupráce v rodinnej spoločnosti nezapojil. V nej pracuje ešte aj synovec Filip na pozícii vedúceho výroby v Čadci.
„Spolu so synom Tomášom vytvorili tandem, ktorý úspešne zvládol implementáciu všetkých výrobných procesov v závode, aby sa mohol uchádzať o automotive zákazníkov,“ konštatuje hrdý otec a dodáva, že vo firme od začiatku pracuje aj jeho manželka Naďa, a to na pozícii vedúcej finančného oddelenia.
Okrem nich firma aktuálne zamestnáva takmer dve stovky pracovníkov. Od októbra spúšťa tretiu zmenu v závode v Čadci, čo bude znamenať približne 40 nových pracovných miest. Pred vyše tridsiatimi rokmi pritom začínala s tromi zamestnancami.
O kapitálový vstup do Galmmu prejavila nedávno záujem jedna zahraničná spoločnosť, ktorá si vo februári obhliadla obidva závody. Majiteľ spoločnosti hovorí, že o možnom čiastočnom vstupe investora budú v rodine ešte len rokovať. Rozhodovať bude to, čo dokáže potenciálny investor ponúknuť pre rast a stabilitu firmy, keďže tá sa momentálne nachádza vo veľmi priaznivej ekonomickej konštelácii.
Okrem rozvojových investičných plánov na posilnenie výrobných kapacít podporujúcich rast sa spoločnosť v najbližšom období plánuje venovať predovšetkým transformácii na procesne riadenú organizáciu a oživenie svojho tímu o nových kolegov, ktorí prispejú k prínosu nových moderných prístupov v riadení rodinnej spoločnosti, čo zabezpečí dlhodobú konkurencieschopnosť a spokojnosť zákazníkov.