Aj keď sa generálny riaditeľ českej Sazky Aleš Hušák tvári, že plán finančnej záchrany lotériovej spoločnosti je od víkendu dohodnutý, isté ešte nemusí byť nič.

Sazka najskôr ešte v nedeľu oznámila, že jej akcionári vybrali partnera, ktorý jej pomôže vyriešiť vysoké dlhy. Začalo sa dokonca špekulovať o pomoci podnikateľa Radovana Vítka, ktorý skúpil pohľadávky viacerých financujúcich bánk a nemalú časť dlhopisov, ktorými Sazka pred rokmi financovala výstavbu viacúčelovej haly na Vysočanoch. Ten splácanie dlhov aktívne vymáha a potom čo Sazka koncom minulého roku priznala, že nedokáže naplniť splatné nároky, pred dvoma týždňami podal na Sazku návrh na vyhlásenie insolvencie .

Sazka v pondelok ohlásila, že na utorkovej tlačovej konferencii oznámi, ako a s kým bude realizovať záchranný plán, ktorý by si mal vyžiadať minimálne dve až tri miliardy eur. Akcionári Sazky mali cez víkend posudzovať návrhy hernej spoločnosti Synot a private equity skupiny Penta.

V nedeľu Sazka oznámila, že odsúhlasili jedno z ponúknutých riešení, no nepovedala s kým. Meno partnera mala zverejniť na utorňajšej tlačovej konferencii. V utorok ale iba oznámila, že riešenie potvrdila aj dozorná rada. A. Hušák tlačovku na poslednú chvíľu zrušil s tým, že právnici nestihli doladiť podrobnosti dohody.

Parametre riešenia ostali nejasné a ešte viac ich zneistil R. Vítek. Ten pre portál aktuálne.cz vyhlásil, že odvolal dovtedajší súhlas s dohodou, čo konkrétne riešenie minimálne oddialilo. Ako najvplyvnejší veriteľ môže R. Vítek svojimi rozhodnutiami ovplyvniť akýkoľvek ďalší postup riešenia problémov zadlženej lotériovej spoločnosti.

Šéf Sazky A. Hušák dlhodobo skúšal oslabovať pozíciu R. Vítka vyjadreniami, ktorými spochybňoval jeho nároky, ba dokonca popieral náročnú finančnú situáciu zadlženej firmy. Pridal tiež vyhrážku, podľa ktorej by sa mohla Sazka voči Vítkovmu insolvenčnému návrhu brániť žiadosťou o moratórium, teda súdnu ochranu pred veriteľmi. Táto argumentácia dostala vážnu trhlinu včera, keď držitelia dlhopisov odmietli podporiť návrh na moratórium. Informáciu priniesol finančný server DebtWire.

Dohoda o záchrane mohla skrachovať na samotnej účasti R. Vítka. Podľa serveru aktualne.cz mal kontrolovať 60 percent Sazky, zvyšok by ostal pôvodným akcionárom. To ale nemalo vyhovovať plánom A. Hušáka, ktorý by úlohu záchrancu aspoň spočiatku rád pririekol inému podnikateľovi svojmu spojencovi Martinovi Ulčákovi a jeho firme E-Invest. Ten ako jediný z potenciálnych partnerov nepožadoval výmenu manažmentu na čele s A. Hušákom a vlastnícky podiel v Sazke. Penta žiadala stopercentný podiel. Ďalší uchádzač Synot, za ktorého ponukou má stáť podnikateľ Karel Komárek mladší a jeho skupina KKCG, pýta za finančnú pomoc dve tretiny akcií Sazky.

Foto na titulke - Maňo Štrauch