Americká diplomacia tajne pomáhala slovenskému ministerstvu hospodárstva za vlády Roberta Fica pri spätnom odkúpení 49 percent akcií spoločnosti Transpetrol. Akcie patrili skrachovanej firme Yukos a Spojené štáty sa obávali, že by sa mohli dostať do rúk ruskej štátnej spoločnosti Gazprom. Vyplýva to z uniknutých diplomatických depeší veľvyslanectva USA v Bratislave, ktoré v pondelok citovala americká mediálna skupina McClatchy Newspapers. Zverejnené dôverné informácie sú súčasťou amerických diplomatických depeší, ktoré médiám poskytla WikiLeaks.
Ruská vláda v roku 2003 obvinila veľkopodnikateľa Michaila Chodorkovského zo sprenevery a začala likvidovať jeho ropnú spoločnosť Yukos. Štátny plynárenský gigant Gazprom pohlcoval bývalé impérium Yukosu, čím podľa správy zvyšoval americké obavy, že Rusko a jeho líder Vladimir Putin budú kontrolovať prakticky všetok zemný plyn prúdiaci do Európy.
V roku 2006 Spojené štáty chceli takémuto scenáru zabrániť. "Veľvyslanectvo v SR si preto najalo ropného konzultanta z Texasu a začalo tajne radiť slovenskej vláde, ako odkúpiť 49-percentný podiel, ktorý mal Yukos v Transpetrole, slovenskej ropovodnej spoločnosti," uviedli McClatchy Newspapers.
Slovenská vláda bez skúseností v tejto oblasti údajne nevedela, koľko má za akcie zaplatiť. "Konzultant, ktorý bol prítomný na rokovaniach, uistil slovenského ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, že cena 120 miliónov dolárov ponúknutá skupine disponujúcej majetkom Yukosu je výhodná," konštatuje americké médium. Gazprom bol vtedy údajne ochotný zaplatiť oveľa viac.
"Vysvetlili sme všetkých stranám, že nechceme zverejniť našu úlohu technických poradcov," uviedlo podľa správy veľvyslanectvo USA v depeši z 10. augusta 2006. "Jahnátek jasne oceňuje poskytnutý vklad (konzultanta) a bude naďalej od neho a veľvyslanectva USA očakávať informácie, keď bude v nadchádzajúcich týždňoch čeliť výzvam tohto obchodu."
Podľa McClatchy Newspapers ide o jedno zo svedectiev, ako sa vláda USA snažila ovplyvňovať trhy so svetovou ropou a plynom. Z 251 287 dokumentov WikiLeaks, ktoré získala mediálna spoločnosť McClatchy, sa 23 927 — takmer jedna desatina — zmieňuje o rope. Samotný Gazprom je spomenutý v 1 789 prípadoch.
V uniknutých depešiach podľa McClatchy Newspapers možno nájsť amerických diplomatov, ako plánujú spôsoby na zabránenie štátnym subjektom ako Gazprom v ovládnutí kľúčových ropných zariadení, tlačia na ropné spoločnosti, aby prispôsobili svoje politiky cieľom zahraničnej politiky USA, či pomáhajú americkým ropným firmám dohodnúť obchody za výhodných podmienok.
Zmluva o kúpe akcií Transpetrolu medzi Yukos International UK B.V. a Ministerstvom hospodárstva SR bola uzavretá 26. marca 2009. Kúpna cena bola 240 miliónov USD (179,6 milióna eur).
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch