Na Slovensku pribúdajú zámery na vykurovanie bytov či verejných budov z geotermálnych prameňov. Po zavedenej Galante už dávnejšie začali pripravovať podobné projekty aj teplárenské firmy v Prešove, Šali či Veľkom Mederi. Teraz sa k nim pripájajú ďalšie mestá a obce.

Zámery obcí

Geotermálne pramene chce využiť na výrobu tepla pre svojich obyvateľov i hotely či penzióny napríklad mestská tepláreň tatranského centra turistiky a lyžovania. Vo Veľkej Lomnici plánuje tamojšia spoločnosť Lomnická teplárenská napojiť na geotermálny vrt tepelný zdroj s výkonom 13 MW a v menšej miere tam chce z geotermálnej energie vyrábať aj elektrinu. Zdroj na jej výrobu má mať výkon 300 kilowattov. Majiteľmi Lomnickej teplárenskej sú pritom viacerí podnikatelia z tatranského cestovného ruchu, ktorí stoja aj za vybudovaním tamojšieho golfového ihriska.

Projekt na využívanie tepla z geotermálnych prameňov za vyše tri milióny eur má vo svojej teplárenskej eseročke – Mestskom bytovom podniku Sereď, pripravený aj Sereď. Podnik potom bude dodávať z geotermálnych prameňov zhruba štyri pätiny svojej produkcie tepla. Na geotermálny vrt má byť v Seredi napojených zhruba 750 bytov a ďalšie verejné budovy.

Už vybudovaný vrt chce na vykurovanie rodinných domov, školy či obecného úradu využiť  aj obec Čiližská Radvaň neďaleko Dunajskej Stredy. Ešte musí od vrtu vybudovať rozvody. Celé ju to bude stáť zhruba 400 tisíc eur.

Pribudla elektrina

Ešte donedávna sa geotermálne vody v krajine využívali skôr v poľnohospodárstve na vykurovanie skleníkov či na rekreačné účely. V posledných rokoch začali projekty ich využitia v energetike pribúdať. Hlavne po tom, čo sa teplárenské spoločnosti môžu uchádzať aj o získanie podpory z európskych fondov. Na vybudovanie vrtu sa síce podpora neposkytuje, no na nákup samotných energetických technológií a na rozvody sa peniaze získať dajú. Mestám a obciam môžu eurofondy kryť až 95 percent potrebných investícií. Súkromným firmám polovicu.

Okrem teplárenských projektov sa objavujú aj prvé projekty využitia termálnych prameňov na výrobu elektriny. Slovenský plynárenský priemysel i firma e.Neo, za ktorou stojí aj levická energeticko-projektantská skupina Istroenergo Group, chcú stavať svoje geotermálne elektrárne na východnom Slovensku. Ich postrčilo do výroby geotermálnej elektriny to, že slovenská vláda tento rok pre obnoviteľné zdroje energií stanovila až 15-ročnú garanciu výkupu za lukratívne ceny. Bez patričných vládnych podpôr je využitie geotermálnych vôd na výrobu elektriny veľmi nerentabilné. Po elektrine zo slnka je geotermálna druhou najdrahšou. Slovenský Úrad pre reguláciu sieťových odvetví stanovuje cenu výkupu pre takúto elektrinu na 196 eur za jednu megawatthodinu. To je vyše trojnásobok štandardnej trhovej ceny elektriny.

Slovensko má vďaka svojim prírodným podmienkam významný potenciál geotermálnej energie. Ten je na základe doterajších výskumov a aj reálnych terénnych prieskumov ohodnotený na vyše 5 500 MW. Vrtmi sú z toho reálne odkryté zdroje, ktorých celkový tepelný výkon predstavuje len niečo vyše 300 megawattov. A viaceré z týchto vrtov zostali doteraz nevyužité.

Foto na titulke - Flickr.com