Začiatkom roka 2025 uvedú na Spiši do prevádzky projekt kombinujúci výrobu solárnej energie a poľnohospodársku výrobu. Na lúke v katastri obce Iliašovce pri Spišskej Novej Vsi vznikol solárny park, ktorý je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťou Plzeňský Prazdroj Slovensko a rakúskou spoločnosťou Enery. Projekt zameraný na agrovoltiku doposiaľ na Slovensku v takomto rozsahu neexistoval.

Symbióza soláru a farmárčenia

Náhodnému okoloidúcemu sa pri prechode lúkou okolo parku naskytne netradičný pohľad – medzi fotovoltickými panelmi sa prechádzajú ovce. Ich prítomnosť v areáli bola v pláne od samého začiatku. Budú celoročne spásať trávu pod panelmi, keďže pohyb s kosačkou by bol v priestore pomerne náročný. Park pozostáva z dvoch oddelených a oplotených častí. Ovce sú v jednej časti a do druhej ich presťahujú, keď spasú trávu v prvej. Ich počet sa má po dodatočnom schválení Veterinárnou správou zvýšiť z 20 na 50.

Zvieratá budú mať čoskoro k dispozícii vybudovaný prístrešok, v súčasnosti sa v prípade potreby schovávajú pod samotnými panelmi. Majú tiež prístup k vode, čo umožňuje minimálne zásahy chovateľa. Ovce patria miestnej farmárke Márii Ondrejčákovej, ktorá v Iliašovciach prevádzkuje salaš a špecializuje sa na výrobu vlny a sezónne aj produkciu syrov a jahňacieho mäsa. Umiestnenie oviec do areálu solárneho parku prináša výhodu aj jej – ovce sú chránené pred predátormi a na pozemku majú dostatok tieňa. Všetka starostlivosť o zvieratá prebieha priamo na mieste.

Farmárke zároveň prináleží symbolická finančná odmena, ktorá slúži na kompenzáciu za celkovú údržbu zelene v areáli. Prevádzkovatelia salaša majú totiž za úlohu ručne skosiť tie časti plochy, ktorú ovce nespasú. Predíde sa tým riziku vzplanutia suchej trávy a zatienenia panelov.

Park je zabezpečený kamerovým systémom a prevádzkuje ho spoločnosť Enery, ktorá už v súčasnosti vlastní aj pozemok, na ktorom elektráreň stojí. Od pôvodného vlastníka ho odkúpila po udelení stavebného povolenia.

Solárny park v Iliašovciach.
Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko
Solárny park v Iliašovciach.

Aj v Maďarsku a Poľsku

Solárny park pokryje absolútnu väčšinu spotreby elektrickej energie niekoľko desiatok kilometrov vzdialeného pivovaru Šariš. Pivovar však nebude odoberať energiu priamo z iliašovskej elektrárne, ale štandardne z distribučnej siete, na ktorú je solárny park napojený. Zelená energia z Iliašoviec sa teda reálne dostane k rôznym odberateľom, a solárny park má preto význam aj ako podpora rozvoja obnoviteľných zdrojov na Slovensku.

Tento typ odberu umožňuje zmluva o nákupe virtuálnej energie, ktorú Plzeňský Prazdroj Slovensko uzavrel so spoločnosťou Enery. Tento typ zmluvy na Slovensku doposiaľ ešte nikto neuzavrel. Zmluva na odber virtuálnej energie bude platiť nasledujúcich desať rokov.

Zmluvy na odber virtuálnej energie sú v Európe už pomerne bežné. Štvrtina z celkovej zazmluvnenej európskej kapacity pripadá na Španielsko, ktoré je v tomto smere lídrom. Za ním nasledujú Nemecko a Švédsko. Na juhu Európy vyrábajú zazmluvnenú obnoviteľnú energiu solárne a na severe skôr veterné elektrárne.

Skupina Asahi, ktorej je Plzeňský Prazdroj Slovensko súčasťou, bude mať od roku 2025 takýmto spôsobom pokrytú spotrebu elektriny okrem Slovenska aj v pivovaroch v Poľsku, Rumunsku, Taliansku, Holandsku a Maďarsku.

Solárne panely v parku v Iliašovciach.
Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko
Solárne panely v parku v Iliašovciach.

Dvanásť ihrísk

Keď bude solárny park pripojený do distribučnej siete, stane sa zrejme najväčšou pripojenou elektrárňou tohto typu na Slovensku. Má rozlohu viac než 12 futbalových ihrísk a tvorí ho dohromady 10 582 solárnych panelov. Celková kapacita 6,3 MWp zabezpečí ročne 7,2 gigawatthodín elektriny. Bol by to dostatok elektriny pre zhruba 3 200 priemerných domácností. Potreby šarišského pivovaru a sladovne pokryje na 92 percent, no aj zvyšných osem percent energie bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

Sedem percent vyrobí vlastná elektráreň spoločnosti v areáli pivovaru a jedno percento bude spoločnosť s podporou firmy Enery odoberať z certifikovaných zdrojov. Menšia solárna elektráreň v pivovare má 708 solárnych panelov na ploche vyše sedemtisíc metrov štvorcových. Ročne vyrobí zhruba pol gigawatthodiny energie, čo by stačilo na ročnú spotrebu 220 domácností.

Nákup virtuálnej energie v kombinácii s výrobou vlastnej umožní pivovarníckej firme znížiť ročnú uhlíkovú stopu o 18 percent, čo je takmer 1 400 ton oxidu uhličitého ročne. Zaviazala sa využívať najneskôr v roku 2025 iba obnoviteľné zdroje energie a do roku 2030 chce byť vo výrobe uhlíkovo neutrálna. Zvyšných emisií presahujúcich šesťtisíc ton sa chce zbaviť bezemisným zdrojom tepla.

Do roku 2030 plánuje spoločnosť znížiť aj emisie súvisiace s dodávateľsko-odberateľským reťazcom, a to bezmála o tretinu.

Pivovar Šariš

Pivovar vo Veľkom Šariši vyprodukuje ročne 1,2 milióna hektolitrov piva. Vyrábajú sa v ňom predovšetkým slovenské značky Šariš a Smädný Mních. Okrem toho zastrešuje aj výrobu českých značiek Gambrinus a Velkopopovický Kozel pre slovenský trh. Závod na východe Slovenska je tiež miestom výroby nealkoholického piva Birell, a to klasického aj ochuteného.

Do portfólia Plzeňského Prazdroja Slovensko patria okrem značiek vyrábaných v pivovare Šariš aj značky Pilsner Urquell, Captain Jack a Peroni.

Spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko zamestnáva 580 zamestnancov, viac ako tri stovky z nich v pivovare Šariš.

Tento článok označovaný ako We Know How vznikol v spolupráci s komerčným partnerom.