Výrobcovia liekov pôjdu do generík

Mohol by to byť koniec biznis modelu najväčších farmaceutických firiem sveta, označovaných ako Big Pharma. V posledných rokoch naj­inovatívnejšie liekové giganty zaznamenali obrovský prepad produktivity pri súčasnom prudkom náraste nákladov. Ceny akcií spadli, pretože priemysel neprišiel s dostatkom sľubných trhákov ako dôkaz, že sa vykompenzujú straty tržieb z predaja liekov, ktoré stratili patentovú ochranu. Dokonca ani nedávne fúzie a akvizície veľkých firiem ako Pfizer a Merck a následné znižovanie nákladov a prepúšťanie nepomohli napraviť, čo ťaží tento priemysel.


Jadro problému je črtajúci sa patentový „útes“ (pozri graf). Konzultačná spoločnosť EvaluatePharma odhaduje, že počas nadchádzajúcich dvoch rokov generická konkurencia ohrozí 13 percent globálnych farmaceutických tržieb. Je to vážne, cena liekov na konkurenčnom trhu, akým je Amerika, klesá rok po expirácii patentu o viac ako 85 percent. Budúci rok musí prísť vedenie firiem s lepšími biznis modelmi. Inak poženú svoje podniky do priepasti.


A zatiaľ môže spása farmaceutického priemyslu tkvieť v použití rovnakej zbrane – generických liekov. Budúci rok prinesie veľa dramatických zmien, z ktorých sa Big Pharma môže poučiť, skopírovať a dokonca sa spojiť s rivalmi, ktorých kedysi hanlivo označila za kopírovačov a pohŕdačov zákonom. Vysvetlenie prekvapujúceho obratu udalostí je dvojaké: vo vyspelom svete sa generické lieky dostávajú do popredia vďaka zásahom vlády, zatiaľ čo v rozvíjajúcom sa svete ich posúva dopredu rastúca stredná trieda.


Najprv k vyspelému svetu. V roku 2010 podporia bohaté krajiny úspech generických liečiv dvomi spôsobmi. V mnohých, od Japonska po Nemecko, sa vlády snažiace sa udržať pod kontrolou náklady na zdravotníctvo budú usilovať uviesť do života smernice preferujúce používanie lacných generických liekov. Americký precedens naznačuje, že to bude silný trend. Od roku 1999 do roku 2008 ušetrilo používanie generických liekov 734 miliárd amerických dolárov. A boom stále pokračuje. Odhady predpovedajú rast generického sektora o viac ako deväť percent ročne, a to až do roku 2012.


Užiť liek


Regulátori z americkej Komisie pre obchod i z Európskej komisie už vyjadrili nespokojnosť s dodržiavaním protimonopolných pravidiel. Nepozdáva sa im snaha Big Pharmy zmariť generickú konkurenciu. Napríklad „platbami za oneskorenie“, ktorými odmeňujú svojich konkurentov za to, že oddialia spustenie výroby generických liekov. V nadchádzajúcom roku by mohlo dôjsť k prechodu od tvrdých rečí k regulačnému zásahu. Tento trend by mal zmeniť prístup veľkých firiem ku generikám. Nemali by byť vnímané ako škodcovia, ktorých treba tolerovať alebo uplatiť. Naopak, mali by sa stať inšpiráciou pre radikálnu zmenu biznis modelu.


Špeciálne to platí pre rozvíjajúci sa svet. V roku 2010 bude veľká časť nárastu tržieb farmaceutického priemyslu pochádzať z najväčších ekonomík chudobného sveta. Poradenská firma IMS Health kalkuluje, že v roku 2009 rast tržieb v siedmich najväčších rozvíjajúcich sa farmakotrhoch zabezpečí viac ako polovicu tržieb celosvetového priemyslu. Do roku 2012 bude deväť trhov z top dvadsiatky práve v rozvíjajúcich sa ekonomikách.


Spôsob, ako na takýchto trhoch získať rastúcu strednú triedu, je nepredávať predražené patentované lieky podľa západného modelu, nazývajúc pritom lokálne generické firmy zlodejmi. Big Pharma skúšala túto cestu roky. S minimálnym úspechom. Správnejšie je postaviť do bitky značkové generické lieky, ktoré sa môžu predávať lacnejšie ako ich patentovaná alternatíva. Ale ktoré zároveň dokážu výrobcovi priniesť atraktívnu odmenu aj v chudobných krajinách vďaka tomu, že na lokálnych trhoch sa predávajú falzifikáty a lieky pochybnej kvality.


V roku 2010 veľké západné farmaceutické spoločnosti vstúpia na trhy značkových generických liekov. Najmä spojením s lokálnymi firmami vyrábajúcimi generiká získajú lacný prístup k tomuto rozrastajúcemu sa trhu. Zopár pionierov sa už touto cestou vydalo.


Niektorí, ako americký Pfizer, experimentujú s licenčnými zmluvami a alianciami s ázijskými producentmi generík. Iní zachádzajú ešte ďalej. Ako napríklad britský GlaxoSmithKline, ktorý nedávno kúpil majetkový podiel v africkej firme Aspen, špecializujúcej sa na značkové generické lieky. A iní idú ešte ďalej. Podľa vzoru japonskej firmy Daiichi Sankyo, ktorá doslova pohltila indické Ranbaxy Laboratories. Všímajte si dramatické zrýchlenie tohto trendu v nadchádzajúcom roku. Mohlo by to viesť až ku koncu nezávislého trhu generických liekov v Indii.


Podčiarknuté a zrátané, tieto trendy poukazujú, že rok 2010 bude prelomový pre globálny trh generických liekov. Big Pharma má veľké problémy, ale ešte môže nájsť pomoc v náručí niekdajšieho nepriateľa.

Výrobcovia liekov pôjdu do generík

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto na titulke - Flickr.com