Slovenská firma MicroStep patrí po troch dekádach v slovenskom biznise k už etablovaným dodávateľom, ktorého príbeh pripomína tie z brožúrky o Silicon Valley. Za jej vznikom stál nápad niekoľkých kolegov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Tí z malej firmy zloženej z vedcov a pedagógov vytvorili celosvetového hráča v špecializovanom segmente výroby riadených strojov na rezanie materiálov plazmou, laserom, plameňom alebo vodným lúčom.
Za ten čas sa firma MicroStep nielen postavila na nohy a zastabilizovala, ale sa takpovediac ešte viac rozkročila aj v nových oblastiach automatizácie a digitalizácie.
Nimi chce dosiahnuť plynulú integráciu jej strojov do výrobných liniek svetových producentov, aby ešte viac zvýšili presnosť rezania. Vlani dosiahla tržby zhruba 32 miliónov a čistý zisk 650-tisíc eur.
Aj lídri sa prispôsobili
Za úspechom MicroStepu stojí predovšetkým orientácia na výskum a vývoj, ktorý má firma vo svojej DNA už od založenia. V začiatkoch pritom brala rôzne zákazky, no až neskôr sa vyprofilovalo jej súčasné zameranie.
Tak sa podnik dostal napríklad od výroby riadiacich systémov pre odmínovač Božena až po regulátory turbín vo vodných elektrárňach na Váhu. Dodnes však kľúčový biznis tvoria rezacie stroje, ako aj zdokonaľovanie ich výroby a možností, ktoré prináša výskum.
Intenzitu rastu firmy pribrzdili najmä počas pandémie výpadky dodávok komponentov, najmä elektroniky. S tými sa MicroStep musel vysporiadať rovnako rýchlo ako s výpadkami objednávok počas minulého roka. Tým, že je firma silne exportne zameraná a výpadky sa geopolitickými zmenami diali na globálnej úrovni, musela zareagovať.
„Popri tom všetkom, čo sa vlani dialo, sme pocítili tiež štrukturálny posun na našom trhu, ktorý bol spôsobený nástupom nových technológií. Sme však firma, ktorá je založená na schopnosti rýchleho vývoja a inovácií, vieme sa adaptovať,“ hovorí konateľ spoločnosti Alexej Makuch.
Dodáva však, že priemysel sa opätovne rýchlo rozbehol, ale v kľúčovom segmente firmy vnímajú aj zásadnejšie zmeny štruktúry trhu. Tie sú spôsobené rapídnym rozvojom a najmä dostupnosťou technológii rezania vláknovým laserom.
„Nové možnosti menia pomery na trhu a narúšajú tradičných hráčov, ktorí sú nútení sa prispôsobiť novej realite. Napríklad tomu, že je tu zrazu veľká skupina nových zákazníkov v spodnom segmente trhu, čo je pozitívne, ale pri cenách vstupov, výrobných nákladoch a dodacích podmienkach sa v nej vedia len ťažko presadiť. Najsilnejší tlak je v Ázii, ale čoraz viac to cítime už aj v Európe, a to vo všetkých jej častiach,“ dopĺňa konateľ.
Majú kam rásť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?