Projekt súkromnej spoločnosti s názvom Vivos xPoint je pokus o vytvorenie najväčšej privátnej komunity ľudí žijúcich v podzemných bunkroch, ktoré majú podľa oficiálneho webu odolať vulkanickým či slnečným erupciám, zemetraseniam, cunami, pandémiám, jadrovým výbuchom, biologickým aj chemickým katastrofám.

Na pozemku, ktorý takmer prirovnávajú k Manhattanu, sa nachádza 575 bunkrov z betónu a ocele. Plne osídlené vedia poskytnúť miesto pre 5-tisíc ľudí.

Prenájom jedného bunkra na 99 rokov stojí tisíc dolárov ročne, nutné je zároveň zaplatiť aj depozit 25-tisíc dolárov. Pohodlne sa doň má zmestiť desať ľudí. Súkromná spoločnosť ponúka aj zdieľaný bunker pre 24 ľudí, v ktorom si za depozit 5-tisíc dolárov môže jednotlivec zaistiť jednu súkromnú kapsulu na spani .

Výpredaj bunkrov: Firma prenajíma miesta v betónových archách

Vivos xPoint - zdieľaný bunker Zdroj: Vivos

Bunker má čerpať vodu z dvoch hlboko umiestnených studní a pripravovaných veľkých vodných nádrží. V podzemí je podľa firmy dosť miesta na zásoby, ktoré by mali v prípade núdze vystačiť dlhšie ako rok.

V súčasnosti ide zatiaľ o holé bunkre bez základných systémov na prežitie v nehostinnom prostredí. Firma odhaduje dodatočné náklady na kompletné zatesnenie, potrebné generátory, únikové otvory, vetracie, elektrické, vykurovacie, vodné, odpadové a iné systémy na ďalších viac ako 20-tisíc dolárov, dodáva portál Business Insider.

V závislosti od interiérového luxusu, keď si klient môže spraviť z bunkra luxusný apartmán s podlahovým kúrením či kvalitným nábytkom, sa celkové náklady môžu vyšplhať aj o ďalších 20-tisíc dolárov.

Výpredaj bunkrov: Firma prenajíma miesta v betónových archách

Vivos xPoint Zdroj: Vivos

Firma sľubuje zabezpečiť aj zamestnancov, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť, údržbu bunkrov a poskytovať ďalšiu nevyhnutnú podporu. Plánuje tiež niekoľko bunkrov prestavať na školu, obchod, kostol, divadlo, posilňovňu, hydroponické farmy, strelnice, stajne či malé lekárske stredisko.

Miliardári, Trump a KĽDR

Príprava na apokalypsu nie je nový fenomén, doteraz však bol skôr doménou ľahko vyšinutých magorov a náboženských fanatikov. V súčasnosti si svoje ochranné opevnenia stavajú majitelia technologických firiem či bankári z Wall Street.

Svet sa vraj rúti do záhuby, vojna je na spadnutie, globálne otepľovanie núka katastrofické vízie. Zahraničné médiá si všimli, že rastie počet bohatých ľudí, ktorí sú pripravení na najhoršie, a preto si budujú bezpečné útočiská, ktoré sú vybavené heliportom, zásobami jedla a nezávislými zdrojmi energie, kde môžu v bezpečí prežiť niekoľko rokov.

Napätie značne pociťujú napríklad aj Japonci. Neustále skúšky severokórejských rakiet vyvolávajú paniku a japonskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavaním atómových krytov, zvyčajne pod domami klientov, prišlo len v apríli tohto roka osem objednávok. Pritom zvyčajne pracujú tak na šiestich objednávkach ročne. Jedno takéto zariadenie navrhnuté pre 13 osôb, ktoré sa zvyčajne do rodinných domov montuje, stojí 1,7 milióna jenov (okolo 14-tisíc eur).

Proteínové tyčinky, plynové masky, vodné filtre, vitamíny, nožíky, laná, základná lekárska výbava... Dopyt po veciach, ktoré by ľuďom po príchode akejkoľvek apokalypsy mali zachrániť život, sa v Spojených štátoch výrazne zvýšil v čase po inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obchody vtedy hovorili aj o trojnásobne vyššom predaji.

Najväčší príval objednávok prichádzal od obyvateľov z okolia Bostonu, St. Louis či Dallasu, kde sa ľudia obávajú, že v prípade krízy budú v ich oblasti problémy s distribúciou potravín.