V susednom Česku sa pomaly rodí plán, ktorý firmám uľahčí prepúšťanie. Iniciujú ho zástupcovia zamestnávateľov a poradcovia českej vlády. To, čo je obsahom návrhu, by bolo v oblasti pracovno-právnych vzťahov v rámci Európskej únie precedensom a podkopalo by to základné princípy európskeho pracovného práva. Nehovoriac o tom, akú zbraň by mali v rukách zamestnávatelia. Otázne však je, či by ju v súčasnej situácii chceli, respektíve mohli využiť.

Polemika o výhodách

Približne šestina slovenských zamestnávateľov plánovala v prvom štvrťroku tohto roka znižovanie počtu pracovníkov. Vyplýva to z údajov Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS). Vlani to bola až štvrtina. Zdá sa teda, že firmy dávajú menej výpovedí. Práve naopak, v porovnaní s prvým štvrťrokom 2023 mierne stúpol podiel firiem, ktoré plánovali počet zamestnancov zvyšovať. Je ich bezmála tretina.

Firmy si v súčasnosti podľa prezidentky APAS Zuzany Rumiz veľmi premyslia, koho majú prepustiť. „Nedostatok pracovníkov s potrebnými zručnosťami ich vedie k tomu, aby čoraz viac investovali do zaškolenia zamestnancov, takže sa snažia zamestnancov skôr udržať,“ konštatuje. Nábor nových zamestnancov stojí podľa nej firmu viac než snaha udržať si existujúcich. Spomínaný český trh práce má pritom podobné problémy ako slovenský, a tak je otázne, akú pridanú hodnotu by mala pre zamestnávateľov možnosť dávať bezdôvodné výpovede.

Obviniť niekoho z osobnej sabotáže je problematické. Ego šéfa však môže z firmy vyhnať talent.
Neprehliadnite

Sabotuje vás šéf? Možno sa bojí, že ho ohrozíte. Dokázať sa to však dá len ťažko

TREND zisťoval, ako sa k tejto otázke stavajú zástupcovia slovenských zamestnávateľov a či by podobnú iniciatívu vítali aj na Slovensku. „Nedostatok vhodných zamestnancov je rozhodne jednou z najväčších výziev, s ktorou sa firmy na Slovensku dlhodobo stretávajú, a má potenciálne vážne dôsledky pre ich konkurencieschopnosť, rast a dlhodobú udržateľnosť. Vzhľadom na tento fakt nie je preto v záujme zamestnávateľov niekoho svojvoľne prepúšťať, ak na to nie sú naozaj relevantné dôvody,“ uviedla hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová. Zdá sa teda, že téma okamžitých výpovedí nie je u slovenských zamestnávateľov na rozdiel od českých natoľko aktuálna.

Jedných rozhýbu, druhých oslabia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa