Európska komisia prihlásila pohľadávku konkurznému správcovi Nováckych chemických závodov (NCHZ) Jánovi Súkeníkovi. Ten uzavrel prijímanie pohľadávok voči chemičke uplynulý týždeň, no veriteľov odmietol konkretizovať. Predloženie pohľadávky komisie vo výške takmer 20 miliónov eur potvrdila Jana Farkašová z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Ide o pokutu, ktorú nováckej chemičke vymerala pre účasť v cenovom karteli. Práve táto pokuta viedla k tomu, že firma sama požiadala súdy o vyhlásenie konkurzu. K ďalším kľúčovým veriteľom by mal patriť štátny Fond národného majetku so staršími privatizačnými dlhmi NCHZ. A Poštová banka, ktorá chemičku úverovala.

Podľa denníka Pravda má pritom celý konkurzný výťažok z pripravovaného predaja NCHZ pripadnúť práve Poštovej banke, ktorá má v zálohe celý majetok závodov. Ak sa to potvrdí, peniaze za predaj fabriky skončia pravdepodobne vnútri podnikateľskej skupiny, ktorá má vplyv aj na vlastníka chemičky. Majiteľ NCHZ – cyperská firma Disor má mať totiž blízko ku skupine Istrokapitál, ktorá vlastní Poštovú banku. Vylúčiť sa pritom nedá ani to, že NCHZ bude chcieť opäť vykúpiť sám Disor, no už výhodne očistené od dlhov voči Európskej komisii či štátnemu fondu.

Či bude chcieť z konkurzu prednostne vykúpiť NCHZ vláda Roberta Fica po tom, čo si na to urobila pôdu kontroverzným zákonom o strategických podnikoch, zatiaľ jasné nie je. Zákon už síce odobril prezident Ivan Gašparovič, no vláda zatiaľ nepovedala, či sa NCHZ medzi strategické podniky naozaj dostanú. Vláda svoj zákon predostrela verejnosti s tým, že jej ide o to, aby v problémových firmách zamedzila prepúšťaniu. NCHZ zatiaľ nič také nehrozí ani bez intervencie štátu. „Mojou prioritou zostáva udržať chod fabriky a zamestnanosť,“ hovorí J. Súkeník. Podnik je podľa neho naďalej životaschopný a v súčasnosti si dohaduje nové kontrakty na budúci rok. Prvá schôdza jeho veriteľov ako ďalší krok konkurzného konania sa má uskutočniť ešte tento mesiac.

Foto na titulke - Maňo Štrauch