Letné obdobie by malo majiteľov obnoviteľných zdrojov energií (OZE) tešiť. V praxi sa však stále viac stretávajú s takzvanými zápornými cenami energií.
Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) ide o situáciu, keď OZE, ako sú vietor a slnko, produkujú veľké množstvo elektriny, no dopyt po nej je nízky.
Príkladom sú štátne sviatky alebo víkendy, konkrétne tohtoročný 12. máj, v ktorom sa cena energií na domácom trhu poobede prepadla na mínus 146 eur za megawatthodinu.
Medzi hlavné dôvody zaraďujú odborníci najmä nárast kapacity OZE, nedostatočnú flexibilitu dopytu, obmedzenia prenosovej sústavy a nedostatok kapacít na skladovanie elektrickej energie.
„Netreba zabúdať, že aj v časoch veľmi silnej výroby OZE dodávajú energiu do siete konvenčné elektrárne. Tie nemusia byť také flexibilné, aby zmenili výkon. Navyše, ich prípadné odstavenie a následné spustenie môže byť nákladnejšie ako samotná strata,“ približuje situáciu majiteľ spoločnosti Energovision Lukáš Bago.
Častejšie prepady
Prepad cien do záporných čísel pritom nie je v tejto oblasti ničím novým. Mimoriadne je však to, ako často sa záporné ceny elektriny vyskytujú.
Firma Fuergy upozorňuje, že zatiaľ čo sa v roku 2021 v Nemecku, vo Francúzsku, v Holandsku, Španielsku, vo Fínsku a Švédsku elektrina predávala za záporné ceny počas 175 hodín, v prvých šiestich mesiacoch tohto roka išlo o 983 hodín.
Tri zmeny v energetike, na ktoré by spotrebitelia nemali zabudnúť
Na Slovensku je nárast počtu hodín so zápornou cenou elektriny ešte prudší. Kým v roku 2021 sa vyskytlo iba 24 takýchto hodín, od januára do konca júla 2024 to bolo už 235 hodín.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?