Pri úvahách o veternej energetike na Slovensku sa treba viac zamerať na jej odberateľov. S príkladom, ako podporiť rozvoj tohto typu výroby elektriny najnovšie prichádza švédska skupina Volvo Group. Výrobca nákladných vozidiel sa dohodol na kúpe polovice vyprodukovanej energie z nového švédského veterného parku.
O zámeroch podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov pritom dávnejšie hovorila aj odčlenená spoločnosť a výrobca osobných vozidiel Volvo Cars. Tá plánuje na východnom Slovensku postaviť fabriku za viac ako miliardu eur.
Podobná spolupráca na dodávkach bezemisnej elektriny pre novú automobilku by bola bezprecedentným projektom a možno konečne začiatkom veternej energetiky v krajine.
Nepribudla zatiaľ ani jedna
Iniciatívu by privítali aj tunajšie asociácie zamerané na rozvoj zelenej energie, podľa ktorých by veterné elektrárne mali pribudnúť nielen na západnom Slovensku. Potenciál podľa nich existuje aj v ďalších regiónoch, hoci západné Slovensko verejnosť dlho vnímala ako jedinú lokalitu s potenciálom využitia vetra na výrobu zelenej energie.
„Súvisí to aj s tým, že prihraničné oblasti Rakúska susediace s juhozápadným Slovenskom sú vzhľadom na veternosť jednou z hlavných lokalít využívania tohto typu obnoviteľného zdroja u našich susedov,“ vysvetľuje Ján Lacko, člen výkonného výboru Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
Aktuálny prieskum totiž ukázal, že aj na strednom a východnom Slovensku sú plánované zámery veterných elektrárné s výkonom asi 122 megawattov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?