Štátna prémia pre stavebných sporiteľov by už v budúcom roku predsa len mohla klesnúť, a to na maximálne 15 eur. Vláda v stredu opätovne schválila zmeny v zákone o stavebnom sporení a tiež podporila, aby ich parlament prerokoval zrýchlene. Sprísnili by sa aj sadzby poplatkov pre samotné stavebné sporiteľne, na získanie najvyššej prémie by si ich klienti museli sporiť poctivo celý rok, nestačilo by len pred skončením roka vložiť na stavebný účet naraz väčšiu sumu. Platiť to má pre nové zmluvy uzavreté od Nového roka. Sporiteľne tvrdia, že parlament o návrhu rokovať ešte nemôže a hrozia súdom.
Rezort financií, ktorý novelu do vlády predložil, zrýchlené schvaľovanie obhájil potrebou „urýchleného vykonania opatrení na zefektívnenie štátnej podpory stavebného sporenia, ale najmä na okamžité zníženie výdavkov štátneho rozpočtu.“ Prísnejšie podmienky prémie by štátnemu rozpočtu od roku 2013 usporili približne 30 miliónov eur. Tento rok sa prémia ráta ako 10 percent z celoročného vkladu sporiteľa, najviac ale môže predstavovať sumu 66,39 eura.
Stavebné sporiteľne sa proti postupu rezortu financií aj vlády silno ohradili. Podľa nich je rokovanie o návrhu, ktorý parlament len v polovici októbra neschválil, skôr ako o šesť mesiacov porušením rokovacieho poriadku. "Síce vláda môže schváliť, čo chce, ako chce a akým spôsobom chce, avšak je teraz na Národnej rade SR a poslancoch, či tento dnes schválený návrh zákona zaradia do programu, alebo ho nezaradia do programu," uviedol predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš."Máme právne analýzy, kde, ak by to v parlamente prešlo, budeme zvažovať podanie na súd," podotkol. Navrhované zmeny v zákone o stavebnom sporení budú podľa sporiteľní na úkor ľudí a odradia ich od sporenia.
Rovnaké zmeny v stavebnom sporení parlament už raz schválil v polovici septembra. Prezident ich ale nepodpísal a vrátil na opätovné prerokovanie. Veto prezidenta sa v parlamente pri druhom hlasovaní v polovici novembra ale už nepodarilo prelomiť a zákon v parlamente neprešiel. Podpísali sa pod to najmä chýbajúce hlasy strany SaS, ktorá to neskôr okomentovala ako nedorozumenie. Jej šéf Richard Sulík aktuálnej novele už opakovane vyjadril plnú podporu pri najbližšom hlasovaní. Otázne ostáva, či ju podporia aj odídení poslanci okolo Igora Matoviča.
Navrhované zmeny v stavebnom sporeni
- pre rok 2012 sa prémia vyráta ako desatina z ročného vkladu sporiteľa, najviac 15 €
- prémia sa bude rátať pritom štvrťročne, aby sporiteľ získal najvyššiu prémiu, musí pravidelne štvrťročne prikladať peniaze na svoj účet
- celkovo by za rok 2012 mal na účet vložiť postupne 150 € (plus poplatky)
- od roku 2013 sa bude výška prémia určovať už v zákone o štátnom rozpočte
- sporiteľne si nesmú pýtať za uzavretie zmluvy viac ako 0,9 % z cieľovej sumy
- ročný poplatok za vedenie účtu môže byť najviac 12 eur
- poplatok za poskytnutie stavebného úveru bude nulový
- sporiteľ čerpajúci medziúver nebude mať nárok na prémiu, platiť to má pre zmluvy uzavreté od roku 2012
PRAMEŇ: návrh novely zákona o stavebnom sporení
Ilustračné foto na titulke - SITA / Nina Bednáriková