Spoločnosť Visa Inc, MasterCard Inc a veľké americké banky vydávajúce ich platobné karty sa dohodli, že zaplatia americkým obchodníkom 7,25 miliardy dolárov (cca 6 mld. eur) za ukončenie sporu kvôli poplatkom za prijímanie kreditných a debetných kariet. Podľa právnikov citovaných v sobotu agentúrou AP ide o najvyššie urovnanie tohto typu v amerických dejinách.

Spor medzi vydavateľmi bankových kariet a obchodníkmi začal pred siedmimi rokmi. Asociácia Visa, MasterCard a banky sa podľa žaloby dohodli na výške poplatkov, ktoré obchody platia za to, že prijímajú ich platobné karty. Výška takzvaného výmenného poplatku závisí od typu obchodu a karty. Priemerne ide o dve percentá z ceny nákupu.

Návrh urovnania počíta s tým, že Visa, MasterCard a vyše desať najväčších amerických bánk, medzi ktorými sú JPMorgan Chase, Bank of America alebo Citibank, zaplatia obchodníkom šesť miliárd dolárov. Vydavatelia kariet zároveň súhlasili, že na osem mesiacov znížia dané poplatky, čo vyjde na asi 1,2 miliardy dolárov. Ďalších 525 miliónov je určených pre obchody, ktoré na vydavateľov podali samostatné žaloby.

Návrh urovnania sa nevzťahuje na debetné karty a ešte ho musí schváliť súd. Dohoda mimo iného počíta s tým, že obchodníci budú musieť o výške kartových poplatkov informovať zákazníkov.

Vydavatelia kariet svoje poplatky za nákup kartou v obchodoch dlho obhajovali. Podľa nich je táto forma bezhotovostnej platby pre obchody výhodná. Zákazníci vraj často utratia viac, keď platia kartou, než pri platbe šekom alebo v hotovosti.

Obchodníci chceli zvlášť spoplatniť zákazníkov, ktorí kartou platia viac než iní, aby tak znížili svoje náklady. Visa a MasterCard im to ale až doteraz zakazovali. Niektorí podnikatelia však ponúkali zákazníkom zľavy za platbu v hotovosti.

Americké ministerstvo spravodlivosti kvôli tomu v roku 2010 podalo na poskytovateľov kreditných kariet Visa a MasterCard žalobu. Vydavatelia podľa nej bránili obchodníkom, aby podporovali využívanie konkurenčných kariet a kariet s nižšími poplatkami za spracovanie transakcie. S oboma poskytovateľmi sa ale ministerstvo už dohodlo na urovnaní sporu.

Foto na titulke -SITA/AP