Slávne víno z Bordeaux môže byť o niekoľko desaťročí minulosťou. Dôvodom má byť klimatická zmena a extrémne suchá, ktoré miestni pestovatelia pociťujú. Avšak rozhodne nie sú sami. Veľké problémy hlási aj Taliansko, ktoré vyprodukovalo v roku 2022 najviac vína na svete, no vlani sa muselo vysporiadať s 12-percentným poklesom produkcie, ako aj Španielsko, ktoré bolo v spomínanom roku tretie. Na jeseň minulého roku sa pritom podľa portálu Euronews očakávalo, že pre výrazný pokles talianskej úrody sa na špicu rebríčka za rok 2023 dostane Francúzsko.

Neznamená to však, že Francúzsko je za vodou. Hoci jeho produkcia vďaka lepšiemu roku výrazne neklesla, už istú dobu mu padá odbyt, či už domáci alebo zahraničný. Portál Politico dokonca ešte v lete informoval, že francúzske úrady ponúkajú kompenzáciu vo výške šesťtisíc eur za každý hektár vyklčovaného viniča, ktorý vlastník následne využije na pestovanie inej plodiny. Cieľom bolo znížiť produkciu a prispôsobiť ju tak klesajúcemu dopytu. Ironické je, že k tomu môže v ďalších rokoch dôjsť aj samovoľne ako reakcia na globálne otepľovanie a dlhodobú absenciu zrážok. „Európa sa v porovnaní s globálnym priemerom ohrieva dokonca dvakrát intenzívnejšie,“ hovorí klimatologička Jaroslava Slavková z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Univerzity Komenského.

Zdá sa teda, že oveľa väčšou výzvou ako znižovanie spotreby vína bude pre vinohradníkov klimatická zmena. Obzvlášť v južných častiach Európy. Situácia u najväčších producentov vína je z dlhodobého hľadiska skutočne zlá. „Predpovede hovoria, že v roku 2050 už nebude možné pestovanie viniča v Bordeaux,“ maľuje čerta na stenu výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) Jaroslava Kaňuchová Pátková. A to aj napriek tomu, že chuť vína zo spomínaného regiónu je podľa National Geographic najlepšia práve v tých ročníkoch, ktoré boli charakteristické suchším a teplejším letom.

Len polovičný výnos

Vínna réva je jednou z najháklivejších plodín, ktorej škodí všetko to, čo so sebou klimatická zmena prináša – okrem iného sú to dlhé obdobia sucha striedané návalovými zrážkami. Z dlhodobého hľadiska by tak mohli z kritickej situácie vo vinárskych veľmociach ťažiť iné krajiny, ktoré môžu výpadok produkcie doterajších lídrov suplovať. Otázka znie, či by to dokázalo aj Slovensko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa