Niektoré z nich zákazníci alebo bezdomovci jednoducho ukradnú a časť sa následne nájde na ulici najčastejšie pri košoch. Kedysi bola situácia ešte horšia. Podľa televízie ORF sa pred desiatimi rokmi takýmto spôsobom odcudzilo dokonca 30 150 nákupných vozíkov, čo bolo v priemere 83 vozíkov denne.
Vo Viedni preto funguje spoločnosť na odvoz a likvidáciu odpadu, ktorá každý deň nakladá „stratené“ vozíky na korbu nákladiaka a odváža ich na zberné miesto. Najčastejšie vozíky firma VABÖ nájde pri kontajneroch. „Na jednej strane to robíme kvôli čistote. Mnoho ľudí, ktorí prechádzajú okolo, si myslia, že je to ďalší odpadkový kôš. Odpad sa tak okolo hromadí,“ povedala pre rakúsku televíziu Ulrike Volková, ktorá je hovorkyňou spoločnosti odpadového hospodárstva VABÖ.
Nejde len o to, že vozíky priťahujú ďalšie odpadky v okolí obytných štvrtí, ale podľa hovorkyne je problémom aj bezpečnostné riziko. Silný vietor môže odviať vozík na ulicu a spôsobiť haváriu, prípadne škody na zaparkovaných autách.
Odkúpenie za niekoľko eur
Všetky vozíky sa potom odvezú nákladiakmi do obrovskej haly vo viedenskom obvode Simmering. Raz do týždňa prídu zástupcovia jednotlivých obchodných reťazcov do skladu a od firmy si zozbierané košíky odkúpia.
Nejde o najlacnejšiu záležitosť. Odkúpenie jedného vozíka stojí 5,50 eura plus prepravné do obchodu. Nákupné vozíky, ktoré si reťazce nevyzdvihli, sa po čase vyradia a zlikvidujú. Ide stále o relatívne lacné riešenie, pretože vozíky, ktoré sa však ukradli, znamenajú pre obchodníkov oveľa vyššie náklady. Cena nového sa pohybuje od sto do 150 eur.
Hovorkyňa VABÖ situáciu porovnáva s nemeckými mestami, v ktorých je „takmer rovnaké zloženie obyvateľstva a sú rovnako veľké, ale tam sa to jednoducho nestáva“. Viedeň už prijala opatrenia aj voči zlodejom. Ak polícia prichytí človeka s nákupným vozíkom v uliciach, hrozí mu v lepšom prípade pokuta 50 eur. Pri ohlásení priestupku polícii hrozí pokuta previnilcovi až niekoľko stoviek eur.
Nákupný vozík na parkovisku Zdroj: flickr.com / XoMEoX | cc
Ako to je na Slovensku?
Ukradnuté nákupné vozíky nie sú výnimočné ani na Slovensku, ale oslovené obchodné siete neevidujú závažnejšie straty a niektoré o zmiznutých počtoch nevedú ani záznamy. „Evidenciu zmiznutých vozíkov, žiaľ, nevedieme. Zaznamenali sme klesajúci trend doplňovania nákupných vozíkov na jednotlivé filiálky. Nákupné vozíky dopĺňame na základe rôznych dôvodov, ako sú napríklad poškodenie, prestavba filiálky, výmena štandardu a podobne,“ povedala pre TREND hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová.
V prípade Coop Jednoty sú vozíky (aj z bezpečnostných dôvodov) umiestnené v priestore za dverami alebo vo vnútri predajne, preto podľa predsedu predstavenstva Gabriela Csollára neevidujú žiadne krádeže. Problém nevidí ani reťazec Lidl. „Nezaznamenali sme žiadny výrazný úbytok nákupných vozíkov pri našich predajniach potravín. Pri obhliadkach sú nákupné vozíky kontrolované a v prípade potreby dopĺňané, ak sú poškodené, alebo majú obmedzenú funkčnosť,“ povedal hovorca reťazca Tomáš Bezák.
Ako čiastočný problém miznutie vozíkov eviduje len Ikea v Bratislave. PR manažérka nábytkárskeho reťazca Zuzana Blažečková Janove priznáva, že inventúru nákupných vozíkov robí Ikea niekoľkokrát ročne. „Priemerne evidujeme približne 200 zmiznutých nákupných vozíkov za rok,“ dodala Z. Janove.
Obchodná sieť Tesco neeviduje presné čísla o ukradnutých vozíkoch, ale tvrdí, že ročne vyradí z prevádzky nákupné vozíky v hodnote stoviek tisíc eur. „Spoločnosť Tesco ročne vyradí z majetku vozíky za 300-tisíc eur z dôvodu poškodenia, krádeže alebo nefunkčnosti,“ uviedol hovorca Tesca Martin Krajčovič.