Schôdza veriteľov dnes rozhodla o uvalení konkurzu na českú lotériovú spoločnosť Sazka, čo vzápätí potvrdil aj súd. Schválením konkurzu predstavenstvo Sazky stráca oprávnenie nakladať s majetkom firmy a toto oprávnenie prechádza na insolvenčného správcu Sazky. KKCG a PPF, ktoré konkurz presadzovali, majú podľa svojich vyhlásení snahu zachovať činnosť Sazky, ale nie so súčasným vedením. Sazka je v úpadku od konca marca.

Účinok konkurzu nastane až zverejnením v insolvenčnom registri, čo by malo byť hotové najneskôr do konca júna, povedala novinárom hovorkyňa Mestského súdu v Prahe Martina Lhotáková. „Zrejme to však bude už v pondelok 30. mája,“ neskôr informovala hovorkyňa súdu.

„Sazka sa celkom určite proti vyhláseniu konkurzu odvolá. Bude sa mu brániť všetkými právnymi prostriedkami,“ povedal po skončení veriteľskej schôdzky šéf Sazky Aleš Hušák. A bude to dlhá právna bitka, to vám garantujem, dodal.

Konkurz bol schválený takmer 78 percentami hlasov nezabezpečených veriteľov a sto percentami hlasov zabezpečených veriteľov. Zabezpečeným veriteľom je však len The Bank of New York Mellon.

Sazka sa do insolvencie dostala pre problémy so splácaním výstavby pražskej 02 arény. Vznikla v roku 1956, akciovou spoločnosťou je od roku 1993. Akcionármi sú občianske združenia pôsobiace v telovýchove a športe. Najväčší podiel, 67,98 percenta, drží Český svaz tělesné výchovy. Zo zisku má podporovať šport a telovýchovu, ešte v roku 2003 akcionárom vyplatila vyše miliardy českých korún.

„Naším cieľom bolo pokúsiť sa o reorganizáciu. Situácia ale dospela tak ďaleko, že súčasný manažment tvrdí,  že spoločnosť chce zachrániť, ale faktické kroky po rozhodnutí o úpadku smerujú k tomu, aby sa Sazka dostala na kolená,“ uviedol zástupca KKCG. Podľa neho doterajšie výsledky manažmentu neposkytujú záruku, že by v priebehu reorganizácie bola zachovaná doterajšia podnikateľská činnosť Sazky.

„Konkurz je vynútené riešenie vo chvíli, keď akcionári Sazky opakovane odmietli naše návrhy na riešenie situácie a pán Hušák navyše spustil cielené ničenie Sazky. Konečne ale došlo k priechodu štandardného mechanizmu riešenia situácie, keď dlžník nie je ochotný spolupracovať s veriteľmi. Konkurz nie je koniec lotériovej firmy, ale v tejto chvíli jediná cesta, ako ju zachrániť a rýchlo obnoviť,“ povedal ČTK hovorca PPF Alexej Bechtin.

Insolvenčný správca Josef Cupka pred rozhodnutím uviedol, že reorganizácia je vždy lepším riešením. „Ale pri súčasnom stave Sazky je reorganizácia už nemožná,“ uviedol Cupka.

Schôdzku veriteľov lotériovej spoločnosti Sazka, ktorá sa popoludní presunula do budovy Mestského súdu, od začiatku sprevádzajú spory medzi veriteľmi navzájom aj medzi niektorými veriteľmi a Sazkou. Na rokovaní sa zúčastnilo približne 40 veriteľov.

Hlavné slovo pri rozhodovaní mali veritelia s najväčším percentom pohľadávok. Tými sú podľa doterajšieho výsledku schôdze veriteľov skupiny PPF a KKCG. Spoločnosti Moranda, Sidereus, KKCG a držiteľ dlhopisov The Bank of New York Mellon majú totiž nadpolovičnú väčšinu. Hlasovacie práva majú celkovo veritelia s pohľadávkami za necelých 8,4 miliardy korún.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch