Český odevný podnik OP Prostějov sa insolvenčnému konaniu pravdepodobne nevyhne. Veriteľské banky, ktorým tradičný výrobca dlhuje na úveroch 1,2 miliardy českých korún, podľa českých Hospodářských novín nesúhlasia s tým, aby súd firme poskytol štvormesačné moratórium ako ochranu pred veriteľmi.
Rozhodujú banky
Na schválenie moratória potrebuje firma súhlas aspoň dvoch z troch hlavných financujúcich bánk. No s ochranou dlžníka mala súhlasiť iba Česká spořitelna. Aj preto, že jej OP dlhuje najviac, citoval český denník generálneho riaditeľa OP Jiřího Tuvoru. České pobočky Raiffeisenbank a Citibank síce navonok nechcú prípad problémového klienta komentovať, no podľa vývoja situácie je zjavné, že s ochranou proti veriteľom nesúhlasia.
Pokiaľ nezmenia stanovisko, OP bude musieť ohlásiť úpadok a po vstupe do insolvenčného konania prinajlepšom požiadať súd o súhlas s reštrukturalizáciou. S podporou najväčšieho veriteľa Českej spořitelny si však podľa J. Tuvoru spoločnosť trúfa aj na náročnejšiu cestu. No ak nezíska súhlas veriteľov, stále jej hrozí aj konkurz.
Česká spořitelna je vzhľadom na výšku svojich pohľadávok takmer odkázaná na to, aby sa podnik pokúsil pozviechať. V konkurz neverí. „Naďalej budeme podporovať nelikvidačné riešenie situácie a intenzívne o tom rokovať s firmou aj ostatnými bankami,“ vyhlásila Kristýna Havligerová z Českej spořitelny.
Ďalší český denník E15 prišiel s informáciou, že OP požiadal, aby mu banky uľahčili situáciu odpustením polovice dlhov. E15 si dokonca zašpekuloval, že Česká spořitelna s návrhom súhlasí. Tá to bez váhania poprela. „Nielen že sme na to nedali súhlas, ale ani sme nedostali takú požiadavku. Možnosť odpustenia dlhu je nielen nereálna, ale z hľadiska banky úplne nezmyselná,“ zdôraznila K. Havligerová. Podľa J. Tuvoru išlo o vynesenie obsahu interných debát, ktoré bankám firma nepredniesla.
Niečo bolo zle
Ústretovosť veriteľov limituje aj podozrenie, že bývalé vedenie firmu tunelovalo. Podľa podozrení malo ísť o pokus previesť časť aktív podniku, najmä v silnej zákazkovej výrobe, do iných firiem. Aj preto manažment volá do firmy forenzných vyšetrovateľov, aby vyvrátili podozrenia. Banky to vítajú. „V časoch, keď mala firma obrat okolo štyroch miliárd korún, vykazovala zisk v jednotkách, maximálne v desiatkach miliónov. Niečo bolo zle,“ konštatuje J. Tuvora, ktorého majitelia OP najali ako krízového manažéra.
V reštrukturalizácii bude musieť OP rozhodnúť, či si trúfne splácať dlhy okresaným biznisom alebo len rozpredávaním majetku. Nesmie však zabúdať, že v hre je stále aj konkurz.
Zároveň hľadá partnera do rozsiahlej pobočkovej siete 84 obchodov, ktorá účty firmy zaťažuje značnými stratami. Ráta s tým, že minimálne tretinu z nich zavrie. Šetrí aj vo výrobe. Od začiatku roka chodia ľudia do práce len štyri dni v týždni.
V minulom roku zaknihovala firma podľa predbežných informácií pri tržbách okolo 1,3 miliardy českých korún stratu 400 miliónov. Tento rok by podľa J. Tuvoru mohla dosiahnuť rovnaké tržby. Musí však presvedčiť zákazníkov, firmy, pre ktoré šije na zákazku obleky pod ich značkou – systémom práce vo mzde. „Budem rád, ak ostanú dvaja či traja kľúčoví zákazníci,“ neskrýva šéf podniku skepsu. Napriek tomu firme ešte verí.
Ilustračné foto na titulke - Archív