Tohtoročný rebríček Top 500 firiem zo strednej Európy potvrdzuje, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, jasnú dominanciu jedného sektora: energetiky a zdrojov. Či ide o prvú päťku, dvadsiatku alebo päťdesiatku rebríčka, má toto odvetvie vždy najpočetnejšie zastúpenie.
Hybné sily
Aké sú najdôležitejšie vonkajšie a vnútorné faktory v priemysle, ktoré určujú jeho súčasný stav a ktoré by mohli ovplyvniť postavenie jednotlivých podnikov v budúcnosti? Azda najdôležitejšou externalitou sú vysoké ceny ropy, ktoré počas uplynulého roka vzrástli na 140 dolárov za barel. Druhou je pribrzdená privatizácia štátnych podielov v energetike, lebo do regiónu sa vkradla nálada „hospodárskeho patriotizmu". Pretrváva aj vplyv obchodovania s emisiami CO2. A v neposlednom rade existuje dlhý tieň čoraz asertívnejšieho Ruska, ktoré využíva svoje štátom kontrolované alebo na vládu prepojené energetické podniky a investície do infraštruktúry na dosahovanie vlastných politických cieľov.
K vnútorným silám, ktoré transformujú sektor, patria hlavne fúzie a akvizície. Ďalším faktorom je záujem o vertikálnu integráciu v prípade elektroenergetiky do distribúcie a pri ropných spoločnostiach do prvovýroby. Badať aj odhodlanie diverzifikovať dodávky a zintenzívniť rozvojové činnosti, ktoré dopĺňajú tradičné fúzie a akvizície na ceste k rastu. Tieto faktory prehlbujú vzdialenosť medzi lídrami a menšími podnikmi. Lídri sú zvyčajne plne alebo čiastočne privatizovaní a vo väčšine prípadov kótovaní na verejnom trhu. Podniky v rukách štátu majú, naopak, problém dosiahnuť zisk, lebo sú neefektívne.
- NEPREHLIADNITE REBRÍČEK:
- /08doku/DCE_500_2008.xls target=blank>Najväčšie podniky v strednej a východnej Európe v roku 2007
(rebríček na stiahnutie, vo formáte .xls) - Oficiálny rebríček Deloitte CE TOP 500
Vedúci hráči
Lídrov v sektore energetiky a zdrojov v strednej Európe možno určiť jednoducho. Ide o český energetický gigant ČEZ, maďarskú ropnú spoločnosť MOL a poľskú ropnú a petrochemickú korporáciu PKN Orlen. Počas uplynulého roka sa ČEZ, hoci je čiastočne v rukách štátu, tešil zďaleka najväčšej trhovej kapitalizácii spomedzi stredoeurópskych spoločností. Na vrchole mal hodnotu viac ako 36 miliárd eur.
Český výrobca a distribútor elektriny vytvoril s MOL spoločný podnik zameraný na vývoj elektrárenských kogeneračných aktív. Okrem toho vstúpil na nový trh akvizíciou tureckej spoločnosti na distribúciu elektriny Sakarya. ČEZ sa aktívne podieľa aj na niekoľkých veľkých projektoch na Balkáne, v Rusku a Poľsku, kde skúma možné investičné príležitosti.
Spoločnosť MOL vlani aj tento rok odvrátila pokus o prevzatie zo strany rakúskeho rivala OMV a zavŕšila vlastnú akvizíciu talianskej rafinérie Mantova, čím prenikla na územie mimo strednej Európy. MOL pokročil aj s ponukou na získanie kontroly nad svojou chorvátskou dcérou INA, v ktorej vlastní štvrtinový podiel.
PKN Orlen, ktorá je čiastočne v rukách štátu, posilnila postavenie v Litve, kde od konca roku 2006 vlastní rafinériu Mazeikiu. Firma sa v súčasnosti zameriava na zlepšenie prevádzkových výkonov, integráciu zahraničných prevádzok, optimalizáciu investičných nákladov a na posudzovanie potenciálnych spoločných podnikov v oblasti prvovýroby.
Nekončiaca konsolidácia
V budúcnosti by mala konsolidácia energetického sektora pokračovať, no jej rýchlosť bude závisieť od pripravenosti vlád a regulačných orgánov na privatizáciu. Pokračovať by mala aj snaha hľadať akvizičné príležitosti v oblasti prvovýroby, lebo kľúčové podniky v regióne chcú diverzifikovať dodávky ropy. Je možné, že PKN Orlen a MOL budú mať záujem zavŕšiť transakcie tento rok, pričom PGNiG a pravdepodobne aj Lotos ich budú nasledovať.
Novým trendom v strednej Európe v protiklade so susedmi v Rakúsku, Nemecku a Taliansku je rýchly rozvoj nových jadrových kapacít. Rovnako treba spomenúť konkurenčné projekty ropovodov a plynovodov. Plynovody na prepravu zemného plynu Nabucco a Baltský plynovod verzus Ruskom podporovaná severojužná vetva. A ropovod Odessa Brody Plock verzus vetva Burgas Alexandropolis. Všetky tieto projekty by mohli zmeniť energetický sektor v strednej Európe, pričom je jasné, že bitka o vedúce postavenie v odvetví na intenzite nestratí.
Autor je partner Deloitte Central Europe pre finančné poradenstvo, energetiku a zdroje.
Foto - Maňo Štrauch