Úspech rodinných firiem stojí vo výraznej miere na kvalite rodinných vzťahov. Tie sú ovplyvnené aj povahou a osobnostnými črtami jednotlivých členov. Aj v rodinných firmách však môžu byť toxickí ľudia. TREND sa rozprával s koučkou a odborníčkou na neverbálnu komunikáciu Norou Laukovou o tom, ako rozoznať toxické osoby, ako interagujú s druhými a čo sa stane, keď sa takéto osobnosti stretnú v rodinnej firme.

Až dve tretiny rodinných firiem neprejde na ďalšiu generáciu potomkov. Dôvodom môžu byť aj konflikty pri rozhodovaní, ktoré vyplývajú z odlišných osobnostní detí a rodičov. Ktoré typy sú najkonfliktnejšie?

Osobnostné črty sú dané dedične a zároveň ich potenciál je rozvíjaný výchovou v rodine. Z nich si odnášajú ľudia rôzne prejavy správania či v otvorenej, alebo uzatvorenej forme. Niektoré osobnosti sú dynamické, iné nízko dynamické, avšak nemôžeme jednoznačne povedať, ktoré osobnostné typy sú najkonfliktnejšie. Každá typológia môže vyvolávať rizikové situácie už len tým, že sú v osobnosti prejavy agresívneho aj pasívneho správania. Osobnosti, ktoré sú cholerické, majú prejavy impulzívne, rýchle a tak reagujú v konflikte. Flegmatici dynamiku agresívnej reakcie potláčajú, ale to neznamená, že nedokážu v konflikte spôsobiť dusnú atmosféru.

S čím súvisí prejavenie danej dynamiky?

Dynamika správania v konfliktnej situácii danej osobnosti súvisí s ohrozením jej sebarealizácie či s rôznymi typmi strachu, nestability alebo pudmi sebazáchovy. Ak pri rizikovej situácii nie sú jasne a zrozumiteľne nastavené hranice, aby sa účastníci dohôd uchránili ďalšieho zraňovania, potrebujú si nastaviť pravidlá, podľa ktorých budú vykonávať svoju prácu. Rôznorodosť osobnosti a výchovné vzorce často vytvárajú náročnú pozíciu pri rodinných väzbách práve v určení ich zodpovedností a kompetencií.

Kedy dokážu vybuchnúť flegmatici, ktorí sú považovaní za neprejavujúcich emócie?

V rámci osobnosti je dôležité povedať, že každý z nás má agresívne prejavy správania. Záleží na spúšťači a jeho intenzite. Agresia znamená, že človek zámerne pristupuje buď konštruktívne alebo deštruktívne k svojmu cieľu tak, aby ho zmenil. V tomto nerozlišujeme či má agresivita konštruktívny alebo deštruktívny účinok. Čo však rozlišujeme je, že ak človek agresivitu využije, je za ňou často prejav, ktorý buď človek osobnostne v temperamente získal, alebo výchovne sa naučil.

Nora Lauková
Neprehliadnite

Psychopati vo firme môžu byť emočne odolní až bezcitní, tvrdí expertka a radí, ako ich rozoznať

Melancholici sú vo svojej podstate viac emocionálni ľudia, ktorí hnev viac uzatvárajú, než by ho transformovali navonok. Ide u nich často o pocit narušenia ich hodnoty, systému alebo zmien, prípadne prekročenie ich hraníc. Vtedy pri prejave agresivity nevybuchujú, skôr sú málo komunikatívni a uzatvorení do vlastného emocionálneho prežívania. Flegmatici sú vnímaní inými ako ľudia, ktorých nič nenahnevá, opak je však pravdou. Práve flegmatici, ak im je dlhodobým tlakom narušená stabilita, bezpečie a istota, vedia byť veľmi nepríjemní, temperamentní a reagujú v agresívnom afekte.

Zhruba dve až dva a pol percenta ľudí je toxických. Čo to presne znamená?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa