Hoci odhady škôd, ktoré spôsobili útoky na newyorské dvojičky a Pentagón, ešte neboli skompletizované a potvrdené, viacero analytikov sa zhodlo na tom, že ide o najväčšiu človekom spôsobenú poistnú udalosť v histórii. Aj keď rozptyl odhadov poistených škôd je pomerne veľký - pohybujú sa v rozmedzí od piatich do dvadsiatich miliárd dolárov (250 mld. až 1 000 mld. korún) - je jasné, že konečné číslo sa bude pohybovať pri hornom okraji tohto intervalu. Ratingová agentúra Moody's Investors Service predpokladá, že svetové poisťovne zaplatia v súvislosti s nešťastím 10 až 15 miliárd dolárov.

Opatrnosť investorov vo vzťahu k poisťovniam sa prejavila okamžite po útoku. Ceny akcií zaistných gigantov ako Munich Re, Swiss Re a poisťovní Allianz, Zurich či Royal & Sun Alliance prudko klesli, vo väčšine prípadov o desať až dvadsať percent. Munich Re aj Swiss Re sa preto poponáhľali s vyhláseniami o zabezpečení oproti podobným stratám. "Naše záväzky z newyorskej tragédie predbežne odhadujeme na 1,2 miliardy švajčiarskych frankov. Na neočakávané katastrofické udalosti máme vytvorenú rezervu 2,5 mld. CHF," uvádza sa v stanovisku Swiss Re.

Britský poistný syndikát Lloyd's of London pokladá americké odhady škôd za prehnané. Jeho predseda Sax Riley však priznáva, že poistná skupina bude v tejto udalosti "podstatne zaangažovaná". Je totiž jedným z poistovateľov nielen WTC, ale aj leteckých spoločností United Airlines a American Airlines, ktorých lietadlá zneužili teroristi na zničenie amerických cieľov.

Životy budú najdrahšie

Podľa údajov nemeckej zaisťovne Hannover Re boli obe výškové budovy WTC poistené na 4,1 mld. USD (približne 200 mld. Sk). Poistené však boli i životy ľudí pracujúcich vo WTC a Pentagóne. Podľa ostatných odhadov v USA zahynulo takmer päťtisíc ľudí. Prílev žiadostí o vyplatenie životných poistiek zrejme na seba nenechá dlho čakať a príde čoskoro po skončení záchranných prác.

Práve životné poistky budú predstavovať zrejme rozhodujúcu časť vyplatených náhrad. V budovách WTC totiž fungovali kancelárie dôležitých finančných, investičných a poradenských inštitúcií. Zvykom takýchto firiem je poisťovať sa proti strate dôležitých ľudí, často na sumy prevyšujúce milión dolárov.

Okrem životných poistiek uzatvárajú zamestnávatelia poistenie zamestnancov pre prípad úrazu či choroby. Vzhľadom na veľké množstvo zranených v New Yorku a Washingtone pôjde tiež o nemalé sumy.

Ušlé zisky

V náraste poistných plnení sa odrazia aj nepriame dôsledky americkej katastrofy. Veľké i menšie firmy sa totiž bežne poisťujú aj proti stratám spôsobeným prerušením prevádzky a potrebou jej premiestnenia. V tejto oblasti malo svoj vplyv nielen zničenie budov, ktoré pozastavilo fungovanie nájomníkov WTC ako Morgan Stanley Dean Whitter, Lehman Brothers či Merill Lynch. Podľa údajov Hannover Re boli tieto spoločnosti poistené pre prípad prerušenia prevádzky dovedna na takmer pol miliardy dolárov.

V troskách WTC skončila aj newyorská ropná burza. Celosvetový následok na finančné trhy malo aj takmer týždňové pozastavenie obchodovania na newyorskej burze cenných papierov a trhu s technologickými akciami Nasdaq.

Zrejme najväčšie škody spôsobí dvojdňové prerušenie leteckej prevádzky. Na letiská v USA denne mieri približne 15-tisíc komerčných letov, ktorým Federálna letecká komisia zakázala vzlietnuť. Náhradu škody a ušlý zisk si budú nárokovať nielen postihnuté letecké spoločnosti, ale i sami pasažieri, hlavne tí, ktorí plánovali letieť za obchodnými účelmi.

Zaostrené na výluky

"Tragické udalosti v New Yorku a vo Washingtone vyvolali najkomplexnejší súbor poistných nárokov, aký kedy poistný priemysel zažil. Kvantifikovať celkový rozsah škôd bude preto veľmi zložité," hovorí S. Riley. Analytici sa zhodujú v tom, že dôležitú úlohu v zhodnotení konečných strát pre poisťovníctvo budú mať poistné zmluvy a definícia výluk poistných plnení.

V USA je teroristický útok bežne poisťovaným rizikom. V Európe to však tak nie je, hoci tu sídlia najväčšie svetové zaisťovacie spoločnosti. Ich angažovanosť bude závisieť od dikcie zaistných zmlúv uzavretých s americkými partnermi. Ak bude v niektorej z nich riziko terorizmu vylúčené, plná zodpovednosť ostane na pleciach poisťovateľa.

Podobne dôležitým bude definícia zničenia WTC. Ak sa bude útok na budovy, ich následný pád a všetky nadväzujúce dôsledky hodnotiť ako jediná poistná udalosť, ručenie zaisťovní bude značne nižšie, ako keby šlo o sériu samostatných poistných udalostí. Nemecká zaisťovňa Hannover Re napríklad stanovuje maximálnu výšku zaistných náhrad na 1,5 miliardy USD (75 mld. Sk) za jednu poistnú udalosť.

Predpokladá sa, že špecifické záväzky jednotlivých poisťovní a zaisťovní sa doriešia až na súdoch. Poisťovne môžu argumentovať tým, že podľa vyhlásení politikov išlo o vojenský útok, na ktorý sa väčšina bežne uzatváraných poistných zmlúv nevzťahuje. Takisto aj v prípade výnimočného stavu, ktorý bol vyhlásený v New Yorku, je zodpovednosť poisťovní za škody znížená. Časť nákladov na poistné plnenia zrejme ponesie aj sama vláda, ktorá je zodpovedná za bezpečnosť leteckej prevádzky.

Vládne garancie

Okrem priamych dôsledkov na hospodárske výsledky poisťovní očakávajú experti aj vlnu podstatných zmien v poistných zmluvách a sadzbách. Podľa niektorých predpovedí sa teroristické útoky stanú špeciálnym rizikom, ktorého poistenie bude podstatne drahšie. Je dokonca možné, že sa pre odpor zaisťovní prestane toto riziko poisťovať vôbec. Záväzky by teda musela prebrať vláda. Podobná situácia už nastala pred časom vo Veľkej Británii, v ktorej sa o riziká terorizmu stará vládna zaisťovňa Pool Re.

Niektorí z poistných analytikov dokonca očakávajú rast sadzieb pre budovy, ktoré symbolizujú americký blahobyt, podobne ako to bolo v prípade dvojičiek. Všetci sa však zhodujú v názore, že vyčísľovanie celkového vplyvu katastrofy na poistný trh potrvá niekoľko rokov.