Až do tohto týždňa sa mohlo zdať, že pozícia najväčších amerických technologických firiem je neohroziteľná. Štvrtkové rozhodnutie amerického ministerstva spravodlivosti a generálneho prokurátora zažalovať Apple však prinieslo novú dávku neistoty ohľadom ich budúcnosti. Giganty majú totiž takmer monopolné pozície, čo politici po celom svete nevidia radi.
Keď nastala podobná situácia začiatkom minulého storočia, doplatilo na to viacero monopolov. Už v roku 1890 Kongres schválil Shermanov protimonopolný zákon, na ktorý v roku 1911 doplatil Standard Oil. Firma vlastnená Johnom D. Rockefellerom v tom čase bola takmer monopolom v ťažbe ropy. Po rozhodnutí súdu sa musela rozdeliť na 34 menších entít, z ktorých vznikli firmy ako ExxonMobil či Chevron.
Podobný osud v rovnakom roku nasledovala American Tobacco Company a o 71 rokov neskôr A&T. Nie je nepredstaviteľné, že v najbližších rokoch podobný osud čaká aj Apple, ktorému môže súd nariadiť napríklad rozdelenie na hardwarovú a softwarovú entitu.
V priebehu rokov si „Apple udržal monopolnú pozíciu na trhu smartfónov“ nielen „konkurenciou na základe kvality“, ale aj prostredníctvom zámernej stratégie na vylúčenie konkurentov. „Apple si zachoval svoju moc nie pre svoju mimoriadnosť, ale pre nezákonné správanie obmedzujúce konkurenciu,“ povedal na tlačovej konferencii americký generálny prokurátor.
Podľa neho má spoločnosť 65-percentný podiel na trhu so smartfónmi na americkom trhu a jeho zisk v minulom roku dosiahol 97 miliárd dolárov, čo je vyššie číslo ako HDP viac ako sto krajín sveta. Generálny prokurátor ďalej prirovnal aktuálnu žalobu s prípadmi ako Standard Oil, AT&T a Microsoft. Odvolal sa aj na víziu Steva Jobsa udržiavať si monopol pomocou uzavretého ekosystému.
Apple má porušovať protimonopolné zákony praktikami, ktorých cieľom je udržiavať zákazníkov verných produktu a znižovať pravdepodobnosť ich prechodu ku konkurencii. Ponúka im totiž služby, ktoré neumožňuje konkurentom.
Prokurátor vymenoval päť príkladov. Prvým je blokovanie „super aplikácií“, ktoré otvárajú veľkú škálu služieb z jednej aplikácie. Napríklad, čínsky WeChat ponúka odkazy, platby či videá z jedného miesta. Podobne sa Apple postavil aj ku cloudovým hrám, ktoré výrazne obmedzuje.
Taktiež užívatelia Apple nemôžu bezpečne komunikovať s užívateľmi Androidov cez aplikáciu iMessage. Rovnako na svojom telefóne nemôžu využívať zariadenia od iných výrobcov, ako sú hodinky od Samsung či Garminu.
Konkurencia tiež nemá priamy prístup k digitálnej peňaženke. Apple obmedzil prístup k jadrovým službám, čím si pri mnohých ponúkaných službách udržuje monopolné postavenie. Podobne ako Microsoft, ktorý ešte v 80. rokoch neumožňoval v operačnom systéme iný ako vlastný webový prehliadač. Až rozhodnutie súdu na základe žaloby Netscapu to zmenilo.
Americká vláda namieta, že politika Apple ubližuje spotrebiteľovi, keď ho núti nakupovať drahšie produkty. Tým zároveň obmedzuje konkurenciu a jej schopnosť prinášať inovácie. „Vyššie ceny a menej inovácií,“ je následkom správania sa spoločnosti, uvádza sa v žalobe.
Generálny prokurátor prichádza s omnoho odvážnejšou a ambicióznejšou žalobou, akú realizovala Európska komisia, keď Apple musel nedávno zaplatiť pokutu dve miliardy dolárov za obmedzovanie prístupu k App Store. Tentokrát ide o útok na celý ekosystém produktov a služieb spoločnosti, ktoré sú navzájom prepojené a podporujú sa.
Apple sa razantne bráni. „Tento súdny spor ohrozuje to, kým sme, a princípy, ktoré odlišujú produkty Apple na silne konkurenčných trhoch,“ povedala hovorkyňa spoločnosti. „V prípade úspechu by to bránilo našej schopnosti vytvárať technológiu, ktorú ľudia očakávajú od spoločnosti Apple – kde sa prelína hardvér, softvér a služby“.
Do Apple sa zahryzol červík. Investorom ukázal, že v novom roku môžu očakávať čokoľvek
Zlé načasovanie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?