Globálna spoločnosť Magna pôsobí na Slovensku už sedem rokov v priemyselnom parku v Kechneci. Vyrába dvojspojkové prevodovky, spojky a meniče pre osobné vozidlá so spaľovacím aj elektrickým pohonom. Už päť rokov stojí na čele tejto spoločnosti žena – Katarína Vaškovičová.

Keďže riadenie spoločnosti Magna je decentralizované, ako riaditeľka závodu je zodpovedná nielen za ekonomiku, výrobu a kvalitu, ale aj za stratégiu závodu a obchodné otázky. K. Vaškovičová je nominovaná na prestížne ocenenie TREND Manažér roka 2024. Partnerom kategórie je advokátska kancelária Havel & Partners.

MIRIAM PONIŠTOVÁ, CEO, DeutschMann Internationale Spedition, Trebišov
Neprehliadnite

Učiteľka z východu budovala firmu cez školské prestávky. Dnes má tržby v desiatkach miliónov

Prešla si skoro všetkým

Jej kariéru v strojárskom sektore predurčilo vysokoškolské štúdium, keďže vyštudovala odbor bezpečnosť práce strojov a zariadení na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. V roku 2005 nastúpila k „predchodcovi“ spoločnosti Magna – nemeckej firme Getrag, ktorá v tom čase budovala svoj výrobný závod v Kechneci. Jeho rozloha je približne 50-tisíc metrov štvorcových.

„Pracovala som ako bezpečnostný technik, ktorý mal na starosti bezpečnosť zamestnancov, staveniska a zariadení. Už o dva roky neskôr som sa dostala na strednú manažérsku pozíciu, keď som začala riadiť montáž dvojspojkových prevodoviek vrátane skúšobnej linky finálneho výrobku,“ hovorí pre TREND K. Vaškovičová. Stala sa tak jednou z prvých slovenských manažérok v dovtedy zahraničnom vedení spoločnosti.

Po rodičovskej dovolenke prevzala funkciu manažérky údržby a neskôr manažérky kvality, čo ju naučilo najmä komunikovať so zákazníkmi a riešiť krízové situácie.

V roku 2013 mala K. Vaškovičová možnosť vycestovať do závodu Getrag v Kolíne nad Rýnom. Spolu s manželom a dvoma deťmi tak aj urobila. Počas pobytu v zahraničí riadila výrobu manuálnych prevodoviek a po prvýkrát mala pod sebou nižších a stredných manažérov – mužov, z ktorých mnohí boli o desiatky rokov starší ako ona.

„Rešpekt starších kolegov som si získala hlavne transparentnosťou v tom, že som súčasťou tímu, som tu pre nich a mojou hlavnou úlohou je vytvárať podmienky, aby každý v tíme mohol dať zo seba to najlepšie,“ hovorí manažérka a dodáva, že otvorená komunikácia je pre ňu veľmi dôležitá, pretože zvyšuje dôveru a pomáha sústrediť sa na fakty. V zahraničí ešte zastávala vedúcu funkciu v rámci plánovania výrobného inžinierstva, kým sa v roku 2018 vrátila naspäť na Slovensko.

Nominácie: TREND Manažér roka 2024

Kontinuálny rast

V tom čase spoločnosť Magna, ktorej súčasťou je Magna Powertrain, kúpila nemeckú spoločnosť Getrag. Na Slovensku sa táto operácia týkala závodu v Kechneci. Akvizíciou spoločnosti Getrag sa pod strechu spoločnosti Magna dostala výroba prevodoviek, ktorá dovtedy v jej portfóliu chýbala.

K. Vaškovičová pôsobila v spoločnosti Magna najprv ako zastupujúca riaditeľka a v roku 2019 sa stala generálnou riaditeľkou v Kechneci. Tým získala nové kompetencie, keďže riadenie v Getragu bolo centralizované, zatiaľ čo v Magne decentralizované.

Vstupom do spoločnosti Getrag oznámila Magna veľkú investíciu za 170 miliónov eur do závodu rozloženú na niekoľko rokov. „V tom čase sme dostali aj jednu z najväčších zákaziek – výrobu prevodoviek pre nemeckého výrobcu originálnych dielov (OEM) vrátane variantu pre hybridné modely,“ hovorí K. Vaškovičová. Okrem toho spoločnosť vyrába prevodovky aj pre ďalších európskych výrobcov OEM.

„Nevnímam rozdiel v mojom spôsobe riadenia medzi Nemeckom a Slovenskom. Moje princípy riadenia boli stále o potrebe vytvárať emocionálnu bezpečnosť, aby sa ľudia nebáli povedať svoj názor. Zároveň však vyžadujem od môjho tímu aj vysoký štandard, aby sme dodávali dobré výsledky a posúvali sa ďalej,“ hovorí K. Vaškovičová. „Uvedomujem si, že každý jeden zamestnanec má u nás svoju úlohu, vytvára hodnotu a tým spolu tvoríme jeden celok.“

Spoločnosť Magna Powertrain od roku 2018 kontinuálne zvyšuje svoje tržby. Tie vlaňajšie dosiahli pri 60-percentnom medziročnom raste až 635 miliónov eur, čo robí zo spoločnosti tretiu najväčšiu firmu Košického kraja. Magna zároveň patrí medzi 50 najväčších firiem na Slovensku. Rast tržieb bol dôsledkom investícií do výroby. Produkcia prevodoviek vzrástla z 280-tisíc v roku 2022 na vlaňajších 400-tisíc kusov. Okrem toho došlo k rozbehnutiu výroby invertorov.

Magna PT skončila vlani v strate 62 miliónov eur, čo súvisí aj s jej rozsiahlou investičnou činnosťou. Jej EBITDA bola pozitívna 27 miliónov eur. V roku 2023 spoločnosť preinvestovala zhruba 40 miliónov eur do nákupu novej technológie na výrobu produktov pre elektromobilitu. Rovnakú investíciu alokovala aj v tomto roku. Náklady na výskum a vývoj invertorov sa pohybujú tiež v desiatkach miliónov eur.

Magna PT, Kechnec
Zdroj: Magna PT, Kechnec
Magna PT, Kechnec

Rovnosť a vzdelávanie

Spoločnosť v súčasnosti zamestnáva priamo na Slovensku vyše 1 600 ľudí a ďalších 350 prostredníctvom zamestnávateľských agentúr. Spoločnosť uplatňuje politiku otvorených dverí.

„Magna si zakladá na vzdelávaní, má robustný systém interného a externého vzdelávania, spolupracuje s Technickou univerzitou v Košiciach, ako aj so Strednou priemyselnou školou strojníckou v Košiciach a Strednou odbornou školou priemyselných technológií Šaca. Zamestnanci spoločnosti Magna prednášajú na školách a spoločnosť vytvára brigády pre študentov,“ prezrádza manažérka.

Šéfka Magny PT si myslí, že v „mužských“ odboroch, ako je automobilový priemysel, strojárstvo či elektrotechnika, by malo byť vo vedení viac žien, pretože môžu do diskusie vniesť iný pohľad a prístup a pozrieť sa na problémy a výzvy z iných uhlov. V oblasti rodovej rovnosti spoločnosť zaviedla antidiskriminačný proces, ako aj proces kontroly odmeňovania.

Riaditeľka spoločnosti Magna PT v Kechneci má záľubu v knihách o vedení a psychológii a rada relaxuje prácou v záhrade, pestovaním kvetov a iných živých rastlín. Okrem toho sa venuje svojej rodine a rada cestuje. Krajinou, ktorá jej najviac prirástla k srdcu, je Fínsko.

„Výzvy prichádzajú stále a ja ich beriem, ako súčasť života a istým spôsobom ma vždy naučia niečo nové a pridajú na skúsenostiach. Dnes je pre mňa asi najväčšou výzvou manažovanie neistoty, ktorú so sebou momentálna situácia v automotive prináša. Pravidlá, ktoré kedysi platili, sa menia, je nutné zabezpečiť flexibilitu a rozhodnosť vo všetkom čo denne robíme a to zrýchľuje dynamiku života vo výrobnom závode,“ uzatvára riaditeľka.

Koncern Magna

Spoločnosť Magna je jedným z najväčších svetových dodávateľov v oblasti automobilového priemyslu. Ide o technologickú spoločnosť zameranú na mobilitu, ktorá je postavená na inováciách s globálnym a podnikateľsky zmýšľajúcim tímom viac ako 179-tisíc zamestnancov v 343 výrobných prevádzkach a 105 centrách vývoja, inžinierstva a predaja produktov v 28 krajinách sveta. Svoj ekosystém vzájomne prepojených produktov v kombinácii s odbornými znalosťami v oblasti vozidiel buduje Magna už viac ako 65 rokom.

Ďalšie dôležité správy

VIRTUAL REALITY MEDIA, Trenčín
Neprehliadnite

Firma z Trenčína úspešne zvládla krízu, dodáva pre klientov do celého sveta i čierneho jastraba