Vtedy ich však tím konštruktérov z jeho firmy Biatec Laser Technology ukazoval len v hale vývojárskeho centra v Novom Meste nad Váhom. V súčasnosti biznismen spúšťa lasery do ostrej výrobnej prevádzky. Aby mohol strojárskemu i drevospracujúcemu biznisu ukázať, že tieto zariadenia režú rýchlejšie a presnejšie ako iné dosiaľ vyvinuté technológie nielen v „laboratórnych“ podmienkach, ale aj v bežnej výrobnej prevádzke.

Finálnym cieľom laserového snaženia domáceho biznismena je totiž rozbeh globálneho predaja novovyvinutých technológií.

Svetový Lučenec

Premiérovo sa tri laserové rezacie linky Biatec Laser Technology nainštalujú v lučeneckom výrobcovi dubových parkiet Quercus, ktorý patrí od roku 2013 do rodinnej skupiny Hatinovcov Biatec Group. Prvú linku tam začnú využívať pri výrobe parkiet už počas tejto jari.

Ďalšie dve pribudnú neskôr. Celá investícia vrátane vybudovania novej haly v susedstve pôvodných priestorov drevárskej fabriky bude stáť skupinu osem miliónov eur. Spomínané tri linky ročne spracujú 15-tisíc kubíkov dreva a dajú prácu pol stovke nových zamestnancom.

Biatec informuje, že po rozbehu novej výroby sa bude v Lučenci surové drevo spracúvať za pomoci laserovej technológie, čo je svetová premiéra. Doteraz sa aj v najvyspelejších drevárskych využívali lasery iba na rezanie oveľa ľahšie opracovateľných preglejok.

Laserová technológia bude podľa Biatecu pri opracovaní dreva podstatne účinnejšia ako doteraz využívané bežné píly, pretože tvorbu odpadu pri rezaní zníži na minimum. Nové lasery Hatinovcov sú totiž opatrené skenermi, ktoré pred samotným rezaním drevo zosnímajú a zvolia také rezanie, aby sa z neho vyrobilo čo najviac a čo najkvalitnejších výrobkov.

„Takto sa maximalizuje výťažnosť drevnej hmoty, čo je pre ekonomiku spracovania najmä drahých listnatých drevín, medzi ktoré patrí aj dub, kľúčové. Sofistikovaná prevádzka zároveň vytvára novú kvalitu pracovného prostredia pre obsluhu fabriky,” hovorí námestník generálneho riaditeľa pre stratégiu a rozvoj Biatec Group Lukáš Halm, ktorý prišiel do skupiny práve z drevárskej fabriky. Hatinovci ju kúpili od jeho rodiny.

Do oddlženia a následnej modernizácie klasických drevárskych technológii Quercusu vložili Hatinovci v doteraz päť miliónov eur. Zásadná investícia do fabriky v podobe nových laserov ale prichádza až teraz.

Niečo k dobru od štátu

Do vývoja nových laserov pritom skupina Biatec vložila zo svojich prostriedkov niekoľko miliónov eur. Teraz by na novú lučeneckú investíciu chceli Hatinovci aj vládne podpory. S odôvodnením, že vytvárajú nové pracovné miesta v oblasti s vyššou nezamestnanosťou. Lučenec ako centrum Novohradu k takýmto oblastiam na Slovensku patrí.

„Snaha hľadať viaczdrojové financovanie je pri investíciách v citlivých regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, akým je aj Lučenec, prirodzená,” hovorí predseda predstavenstva Biatecu S. Hatina s tým, že prípadnú ústretovosť vlády k jeho lučeneckej investícii by vnímal aj ako signál pre ďalších domácich podnikateľov, ktorí dokážu investovať do inovatívnych projektov.

Lučenecký Quercus si pritom Hatinovci nevybrali na investíciu s osadením laserov iba preto, že sa tam majú šancu dostať aj k vládnym investičným stimulom.

Práve v tomto podniku totiž S. Hatina prišiel na nápad pokúsiť sa vyvinúť nové efektívnejšie lasery. Rozmýšľali o nich už aj bývalí vlastníci fabriky z rodiny Halmovcov, ktorý túto víziu preniesli na Hatinovcov.

Biznis postavený na výkone

Pôvodne začali odborníci z Biatec Laser Technology vyvíjať iba lasery na rezanie tvrdého dreva. No neskôr ich vývojári, ktorých angažovali aj z iných perspektívnych projektov, posunuli aj do oblasti opracovania tvrdokovov.

Dnes majú Hatinovci viaceré typy laserov, ktoré chcú postupne šíriť do sveta. S. Hatina verí, že v budúcnosti môže mať z týchto technológií veľký globálny biznis.

Pomôcť tomu majú ich jedinečné vlastnosti. Lasery na tvrdokovy sú až tridsaťnásobne rýchlejšie ako tradičné rezačky. Režú vodivé i nevodivé materiály. Sú aj energeticky úspornejšie, lebo na chladenie im stačí vzduch a nepotrebujú vodu. Majú aj neporovnateľnú životnosť. Pri nepretržitej prevádzke vydržia vyše desať rokov. Vo fabrike navyše zaberú štvornásobne menej miesta ako dnešné konkurenčné lasery. A vážia iba trištvrte tony.

Laser sa dá navyše využiť aj na výrobu ložísk či na obrusovanie a gravírovanie. Ale tiež v jemnejších brandžiach, akou je napríklad výroba zdravotníckych pomôcok. Aj s klientmi z takýchto brandží už Hatinovci rokujú.

Oceliar pre svetový rast

Silné meno angažovali Hatinovci aj na samotný rozvoj globálneho predaja nových laserových technológií. Na čele firmy Biatec Laser Technology stojí od vlaňajška známy manažér Anton Jura, ktorý predtým dlhé roky pracoval pre americké oceliarne U.S. Steel v Košiciach, ako aj v severoamerických dcérach koncernu.

A. Jura chystá pre Hatinovcov okrem iného globálny projekt rozbehu budovania servisných laserových centier, kde si prácu ich nových laserov budú môcť dovoliť zaplatiť aj menšie priemyselné podniky, ktoré nebudú mať dostatok zdrojov na kúpu vlastnej technológie. Prirodzene väčším firmám mienia Hatinovci ponúkať lasery priamo do ich fabrík.

Veľké plány Hatinovcov rátajú aj s výstavbou novej fabriky na výrobu samotných laserov. Tá sa zhmotní až potom, ako budú mať na nákup laserov dostatok objednávok. Kde by mal závod stáť, S. Hatina zatiaľ nezverejnil.

„Nový laser môže byť globálne veľmi úspešný a môže z neho vzniknúť zaujímavý biznis. Na to, aby sa to podarilo, potrebujeme zvládnuť jeho marketing a predaj. Práve to je moja nová úloha,“ uviedol pre TREND už vlani na jeseň A. Jura.

Ďalší rast ale čaká aj parketársky biznis Quercusu. Hatinovci chcú totiž ďalšiu parketársku výrobu vybudovať aj v Bielorusku. Ide o lesnatejšiu krajinu, kde by mohli na produkciu parkiet získať dostatok dubového dreva.

Ponuka dubového dreva zo slovenských lesov je značne limitovaná, a preto začal biznismen rozmýšľať aj o jeho spracúvaní v inom regióne.