Elleven patriaci dvojici Bratislavčanov Róbertovi Rajnincovi a Martinovi Mistríkovi chce závod na plastifikáciu dreva čpavkom vybudovať v Zemianskych Kostoľanoch neďaleko Prievidze. V prvej fáze chcú do závodu zainvestovať päť miliónov eur a zamestnať tam majú celkovo 30 ľudí.
Štartovacia produkcia plastifikovaného dreva by mala byť 15-tisíc kubíkov ročne. Neskôr sa ale ráta aj s ďalším rozširovaním fabriky. Vo finále v nej má pracovať takmer 70 ľudí.
Drevársku fabriku s rovnakým zameraním chcel vo východoslovenskom Vranove nad Topľou už pred pár rokmi stavať aj nemecký Turek Ridvan Serbes cez svoju firmu Grandwood. No potom, čo sa okolo reálnosti jeho premršteného projektu až pre štyri stovky zamestnancov objavili viaceré pochybnosti a slovenská vláda mu v reakcii na to zrušila aj požadované investičné stimuly v objeme až vyše 20 miliónov eur, z vranovského zámeru nič nebolo.
„My na našu prevádzku v tejto chvíli neplánujeme žiadať žiadne vládne stimuly a ani pomoc z fondov Európskej únie,“ uviedol R. Rajninec. Odmietol tiež, že za jeho novým menším projektom výroby plastifikovaného dreva nejako figuruje spomenutý R. Serbes.
Úplne samostatne však Elleven do celého projektu tiež nejde. „Závod bude kofinancovaní aj zo zdrojov spoluinvestorov. Máme rozrokovaných už niekoľko tuzemských i zahraničných spoluinvestorov,“ pokračoval R. Rajninec s tým, že na plastifikované drevo už jeho firma má aj viacero predbežných odberateľov.
Výroba plastifikovaného dreva majiteľov Ellevenu oslovila práve tým, že v domácich podmienkach ide o premiérový projekt. „Chceli sme využiť dieru na trhu. A do dreva ideme aj preto, že v tomto segmente nenastavajú nijaké turbulencie a opakované zmeny legislatívy ako v prípade obnoviteľných zdrojov energií,“ pokračuje R. Rajninec s tým, že od pôvodného biznisu jeho firmu odrádzajú hlavne časte zmeny výkupných cien zelených energii.
V minulosti Elleven developoval viaceré fotovoltaické elektrárne a chcel premiérovo na Slovensku postaviť aj prvú biometanovú stanicu na výrobu plnohodnotnej náhrady zemného plynu z bežnejšie produkovaného bioplynu. Práve pre turbulentnú legislatívu od toho napokon odstúpil.
Okrem toho Elleven vlastni aj jednu menšiu farmu PD Mefa neďaleko Krupiny. Pôvodne ju kupovala na agrárne suroviny pre zvažovaný biometan. Aj po jeho opustení ale farmu prevádzkuje aj naďalej a teraz na nej chystá projekt pre vidiecky cestovný ruch.