Najväčšia talianska banka UniCredit nepríjemne prekvapila zľavou, ktorú sa podľa agentúry Reuters chystá ponúknuť akcionárom pri navyšovaní základného imania. Súčasným vlastníkom bude banka ponúkať nové akcie v cene 1,943 eura za kus, čo je zľava asi 43 percent voči cene, na ktorú by majitelia inak mali nárok. Banka sa chystá zvyšovať základné imanie o zhruba 7,5 miliardy eur, aby bola schopná plniť prísnejšie požiadavky na kapitálovú primeranosť.
Zľava je vyššia než napríklad v prípade menšej banky Banca Popolare di Milano aj v porovnaní s očakávaniami trhov. Informované zdroje uvádzali, že zľava sa bude pohybovať od 30 do 40 percent. Akcie UniCredit sa dnes po zverejnení informácie na milánskej burze prepadli o takmer desatinu a nakrátko s nimi zastavili obchodovanie. Po 11:15 potom stále strácali viac ako sedem percent.
Správna rada banky dnes ráno rokovala o podmienkach, za ktorých bude akcie vydávať v rámci rights issue, teda takzvanej nárokovanej emisie. Tá je určená akcionárom, ktorí už akcie banky vlastnia. Zľava z teoretickej trhovej ceny nárokových akcií sa počíta z oficiálnej ceny akcií registrovanej 3. januára a okrem iného odráža súčasnú situáciu na trhoch. UniCredit ponúka dve nové kmeňové akcie za každú kmeňovú alebo sporiacu akciu, ktorú už akcionári držia.
Talianskej banke hrozí, že jej podľa nových pravidiel kapitálovej primeranosti bude chýbať 7,97 miliardy eur. Dodržiavanie prísnejších požiadaviek bude od bánk požadovať Európsky bankový úrad (EBA). Ten sprísnil požiadavky na finančnú silu bánk preto, aby európsky finančný systém chránil pred dopadmi dlhovej krízy v eurozóne.
Časť expertov však tvrdí, že pravidlá by sa mali sprísňovať pomalšie, pretože hrozí, že banky v snahe získať peniaze obmedzia úverovú aktivitu. Tým by mohli zhatiť hospodárske oživenie.
Zdroj agentúry Reuters v utorok uviedol, že takzvaný cash call, teda požiadavka na dodanie peňazí, by mohla byť stanovená už na 9. januára. Zmienená čiastka 7,97 miliardy eur, ktorá by banke v prípade nedodania peňazí od akcionárov chýbala, je najväčšia zo všetkých bánk v Taliansku.
Napätie v európskom bankovom sektore sa prejavuje na stále narastajúcom objeme jednodňových vkladov komerčných bánk v Európskej centrálnej banke (ECB). Tie v utorok dosiahli nový rekord 453 miliárd eur. Banky si ukladajú v ECB peniaze na úrok 0,25 percenta, hoci pri jednodennom úvere iným komerčným bankám by mali mať výhodnejšie podmienky. Viac vkladov v ECB je teda signálom, že si finančné ústavy navzájom menej dôverujú.
Najväčšia talianska banka je aktívna aj na Slovensku. Slovenskú UniCredit ovláda prostredníctvom rakúskej UniCredit Bank Austria.