Cenou za štátnu pomoc pre francúzsko-holandskú finančnú skupinu Dexia, ktorú prijala vlani v rámci záchranného balíčka, by malo byť oddelenie niektorých jej zahraničných aktivít. Vrátane slovenského biznisu. Podľa agentúry Reuters to tvrdí belgický denník De Standaard.

Európska komisia má požadovať od Dexie odchod z krajín, kde nemá veľké trhové zastúpenie. Okrem Slovenska sa hovorí o Japonsku, Spojených štátoch a Veľkej Británii. Skloňuje sa údajne aj talianska Crediop patriaca pod Dexiu či španielske operácie.

Najpravdepodobnejší by mal byť tlak na predaj talianskej Crediop, ktorá má pre nedostatočné vklady značné finančné problémy. A je veľmi závislá od medzibankových úverov. Ako belgické noviny dodávajú, Dexia sa možno bude musieť zbaviť aj tureckej Denizbank. De Standaard necitoval žiadne zdroje.

Hovorca Európskej komisie Jonathan Todd podľa Reuters označil správu denníka za predčasné špekulácie. Správu k reštrukturalizačnému plánu banky by mala komisia vydať do konca februára budúceho roka. Banka správu denníka nekomentovala.

Samotná slovenská Dexia banka však tieto informácie považuje za špekulatívne a nekorektné. "Rokovania skupiny Dexia s Európskou komisiou pokračujú a nebudú ukončené pred začiatkom roka 2010. Dexia banka Slovensko implementuje Transformačný plán skupiny Dexia. V Transformačnom pláne je Slovensko definované ako strategické teritórium pre skupinu," uviedol pre agentúru SITA manažér pre externú komunikáciu Dexia banky Slovensko Michal Fúrik. Ako dodal, Dexia považuje obchodný model Dexia banky Slovensko za dlhodobo fungujúci a perspektívny.

Dexia, ktorá prijala záchranné koleso 6,4 miliardy eur od Francúzska, Belgicka a Luxemburska, sa dostala do rečí tento týždeň už druhý raz. Hneď v pondelok o nej podľa Reuters na stránke Wansquare Internet news hovorili ako o možnej neveste pre Société Générale. Podľa správy by sa mala francúzska vláda zaoberať možnosťami spojenia týchto bankových domov v záujme podpory Dexie, ktorá hrá významnú úlohu pri úverovaní lokálnych inštitúcií.

Francúzsko má v Dexii 5,7-percentný podiel, Belgicko má 11,5 percenta. V SocGen štát vlastnícke podiely nemá. Správu Wansquare podľa Reuters nechcela komentovať ani jedna zo spomínaných bánk.

Foto na titulke - Flickr.com