Zatiaľ čo objem vypitej karamelovej sódy v Severnej Amerike klesá, počet kúpených fliaš a plechoviek narastá. Predaj hlavného artikla spoločnosti, za ktorý sa považujú najmä dvojlitrové fľaše a 330-mililitrové plechovky, klesol o dve percentá, ale predaj ostatných menších fliaš a mini plechoviek vzrástol až o 15 percent.

Pre spoločnosť Coca-Cola to znamená relatívne dobrú správu, pretože z predaja menších fliaš a plechoviek profitujú niekoľkonásobne viac ako z predaja hlavného artiklu.

Napríklad na dvojlitrovej plastovej fľaši zarobí spoločnosť len 18 amerických centov, 12-uncová sklenená fľaša (cca 350 ml) dokáže vyprodukovať tržbu až 1,35 dolára, poukazuje ekonomický portál Business Insider. Rozdiel je viac ako sedemnásobný.

Spotrebitelia sa uchyľujú k nákupu menších balení, ktoré sú pre nich v konečnom dôsledku drahšie. V takom prípade aj znížený objem predaného nápoja nevylučuje nárast príjmov, poznamenal prezident spoločnosti pre Severnú Ameriku Sandy Douglas na nedávnej spotrebiteľskej a retailovej konferencii.

Umenie predať dúšok: Coca-Cola ťaží z pocitu viny a mini plechoviek

Druh balenia Coca-Coly a potenciálny príjem z jedného predaného kusu Zdroj: Coca-Cola ( Business Insider

Menšia fľaša, menej cukru

Coca-Cola sa predovšetkým v posledných štvrťrokoch zameriava na predaj v menšom balení, kde je cena oproti väčším baleniam za liter či galón vyššia. Zodpovedá tomu aj marketingová stratégia, ktorá sa sústredí na podporu predaja práve menších balení.

Len v rámci minuloročnej kampane „Share-a-Coke“, v ktorej sa tlačili na obaly známe mená, nápojový gigant distribuoval milión mini plechoviek, vysvetľujú americké noviny Chicago Tribune.

Oproti predchádzajúcim dekádam, kedy firma merala úspech najmä na základe celkového predaného množstva nápoja, je viditeľný výraznejší posun obchodnej politiky.

Určitý podiel na zmene taktiky firmy majú aj vonkajšie vplyvy – v poslednej dobe sa častejšie objavujú návrhy na zavedenie dane z cukru či štítkov varujúcich pred obezitou (podobne ako obrázky či nápisy na cigaretách).

Namiesto toho, aby Coca-Cola či Pepsi bojovali vopred prehranú bitku, sa spoločnosti rozhodli vyrábať a sústrediť práve na predaj menších balení, čím priamo zredukovali obsah kalórií a cukru na jednu plechovku a naoko vyhoveli návrhom zdravotníckych združení a inštitúcií, zdôrazňujú ďalej chicagské noviny.

Ťažiť z pocitu viny

Jedným z možných dôvodov, prečo spotrebitelia aj napriek vyššej cene kupujú menšie balenia, je pocit viny. Mnoho ľudí sa snaží obmedziť príjem cukrov a kalórií. Tí, ktorí nie sú ochotní vzdať sa sladených bublinkových nápojov úplne, siahajú po menších baleniach s čiastočne spokojným svedomím, že toho vypijú menej. Majú pocit, že je to pre nich zdravší variant.

Iróniou ale je, že spotrebitelia majú tendenciu kupovať a piť ďaleko viac sladených nápojov, keď ich kupujú v menších baleniach, vysvetľuje výskum, na ktorý upozorňuje portál Time.

Snaha spotrebiteľa šetriť zdravie kúpou menšieho balenia môže byť prevážaná faktom, že v konečnom dôsledku vypije rovnaké, alebo aj väčšie množstvo ako v prípade, že by si kupoval klasické veľké balenia.

V takomto prípade nemá z pohľadu zákazníka finančný zmysel kupovať menšie balenia, nakoľko za ne zaplatí niekoľkonásobne viac peňazí.

Kiosk, ktorý predáva jeden dúšok

Existuje aj ďalšie, oveľa prostejšie vysvetlenie úspechu mini plechoviek a mini fliaš – ľuďom sa zdajú rozkošné a stali sa módnou záležitosťou.

Úspech malých balení dokazuje aj experiment z roku 2014 s mini kioskami, ktoré zriadili v Nemecku. Výsledky hovorili jednoznačne. Denne sa v priemere predalo 380 mini plechoviek, čo je približne o 270 percent viac, ako predá typický automat Coca-Coly.

Sila Coca-Coly pomaly vyprcháva

Celosvetovo klesol zisk spoločnosti Coca-Cola v treťom štvrťroku 2015 na 1,45 miliardy dolárov, čo je v porovnaní s obdobím z minulého roka pokles takmer o tretinu, píše The New York Times. Aktuálna hodnota akcie sa podľa portálu Market Watch pohybuje na úrovni približne 43 dolárov.

Rovnako, ako to bolo u ostatných veľkých amerických firiem, aj Coca-Cola generuje veľkú časť zisku najmä v zahraničí, mimo Spojených štátov. Silný dolár však celkový zisk nepriaznivo deformuje.

V rámci štvrťročných výsledkov vyplynuli okrem predaja malých balení aj iné trendy. Predaj značky Coca-Cola Zero, ktorej cieľovou skupinou sú predovšetkým mladí muži, vzrástol o osem percent. V prípade light Coca-Coly (Diet Coke), ktorá má prakticky rovnaké zložky ako Coca-Cola Zero, však spoločnosť zaznamenala prepad predaja taktiež o osem percent.