Investíciu, ktorú od začiatku sprevádzali pochybnosti, podporil premiér Robert Fico štátnymi stimulmi vo výške 18 miliónov eur tesne pred marcovými parlamentnými voľbami. Koncom júna však RKN Global od zámeru odstúpil. Medzi dôvodmi zrušenia investície firma vo vyhlásení uviedla opozičnú kritiku projektu a osobitne vypichla kritický postoj denníka SME. Pridala aj argument odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, ktorý označila ako riziko pre svoju investíciu.
Staro-nové meno
Aktuálne chce podobný závod na výrobu bezpečnostných dokumentov a cenín postaviť v Banskej Bystrici prostredníctvom svojej slovenskej dcéry firma Industrial Innovation Group (IIG). Tá má sídlo v Spojených Arabských Emirátoch. IIG je však podľa denníka SME len nový názov ukrajinského konzorcia EDAPS.
Práve to malo dodávať kľúčové know-how, technológie a expertov pre pôvodnú investiciu RKN Global. Členmi skupiny IIG sú podľa jej internetovej stránky aj spoločnosti VTI, Holography a Polly Service. Všetky tri boli zároveň aj súčasťou konzorcia EDAPS.
Rovnaká adresa
Užívateľom nového závodu v Banskej Bystrici má byť podľa zámeru zverejnenom pre posúdenie vplyvov na životné prostredie spoločnosť Industrial Innovation Group Europe. Tá má sídlo na rovnakej banskobystrickej adrese ako RKN Global Europe, ktorá získala začiatkom roka stimul od vlády.
Jediným spoločníkom IIG Europe je Maria Sidorenko. Rovnaké priezvisko mal aj riaditeľ RKN Global a zakladateľ EDAPS Jurij Sidorenko. Ako informoval denník SME, práve on je podľa ukrajinského obchodného registra konečným vlastníkom celej Industrial Innovation Group ako aj troch firiem v skupine - VTI, Holography a Polly Service.
Trest vo Švajčiarsku
Denník navyše informoval, že podľa dokumentov, ktoré má k dispozícii a vyzerajú ako záznamy z databázy Interpolu, dostal J. Sidorenko v roku 2000 od švajčiarskeho súdu trest osemnásť mesiacov za falšovanie dokumentov a porušenie dôvery. Trest nakoniec odročili, keďže Sidorenko už strávil 446 dní vo vyšetrovacej väzbe.
J. Sidorenko mal ešte ako predseda dozornej rady EDAPS problémy aj v USA. Pred dvoma rokmi čelil spolu s predsedom predstavenstva konzorcia Alexandrom Vasiljevom obžalobe pre podozrenie z podplácania. Americký súd nakoniec obidvoch oslobodil, keďže neboli občanmi USA a korumpovať sa malo mimo územia Spojených štátov.
Päťsto pracovných miest
O novej investícii v Banskej Bystrici informovali Hospodárske noviny, neuviedli však meno investora. Denník citoval hovorkyňu kancelárie primátora Banskej Bystrice Zdenku Sekerešovú, podľa ktorej si investor neželá byť menovaný, keďže nežiada o štátnu pomoc.
„S investorom sme rokovali a má našu plnú dôveru. Verím, že investíciu sa v našom meste podarí zrealizovať. Vzhľadom na to, že ide o súkromnú investíciu bez podpory štátu, investor si neželá zverejňovanie akýchkoľvek ďalších informácií. Túto žiadosť preto budeme rešpektovať,“ reagoval pre TREND primátor mesta Ján Nosko.
Nový závod ponúkne na dvoch podlažiach plochu viac ako 13-tisíc metrov štvorcových. Prácu v ňom má nájsť 555 ľudí. Vyrábať má pasy, identifikačné a platobné karty, hologramy, kolkové známky a cenné papiere.