Tá si mala podľa informácií denníka Korzár vybrať ako favorita na ďalšie rokovanie čínsku oceliarsku skupinu HeSteel Group. Bola to práve ona, ktorá vlani kúpila srbskú hutu Železara Smederevo za 46 miliónov eur. U.S. Steel ju pred piatimi rokmi predal spolu s dlhmi srbskej vláde za jeden dolár.

Štát chce dať nohu do dverí

Podľa informácii TRENDU Číňania s U.S. Steel aktívne rokujú. Predstavitelia HeSteel Group sa mali koncom minulého roka stretnúť aj s premiérom Robertom Ficom. Úrad vlády na otázky TRENDU o stretnutí neodpovedal.

Vlani v decembri R. Fico vyhlásil, že v prípade predaja košickej oceliarne by štát uvažoval o kúpe časti podniku. „Ak by k tomu došlo, že by U.S. Steel išiel predávať a došiel by nejaký majiteľ, ktorý by to chcel kúpiť, viem si predstaviť ako jeden z variantov, že by štát diskutoval o možnej spoluúčasti alebo nejakej participácii na novej vlastníckej štruktúre,“ avizoval predseda vlády na HNClube.

Memorandum už čoskoro

Oficiálne oznámenie o pokračovaní rokovaní len s HeSteel má U.S. Steel podľa denníka Korzár zverejniť po štvrtkovom rokovaní rady riaditeľov americkej korporácie. Koncom januára resp. začiatkom februára tak možno očakávať zverejnenie memoranda o porozumení medzi HeSteel a U.S. Steel.

Samotný podpis memoranda však neznamená, že sa predaj košickej oceliarne uskutoční. Nasledovať bude hĺbkový audit slovenskej dcéry zo strany čínskeho záujemcu. HeSteel Group bude potrebovať aj viacero povolení v domácej krajine, či už zo strany provincie alebo centrálnej vlády v Pekingu. Celý proces sa tak môže natiahnuť na niekoľko mesiacov, prípadne celá transakcia stroskotá.

Ponuku na kúpu U.S. Steel Košice predložil v minulom roku aj vlastník Třineckých železiarní, skupina Moravia Steel ovládaná slovenskými podnikateľmi Tomášom Chrenekom, Evženom Balkom, Jánom Moderom a Máriou Blaškovou s rodinou. Podľa informácii TRENDU sa však skupina z boja o slovenskú hutu stiahla, keďže Američania za ňu žiadali príliš vysokú sumu.

Podinvestované železiarne

Číňania mali aktuálne podľa denníka Korzár za košickú fabriku ponúknuť 1,5 miliardy dolárov, čo je suma, ktorú Američania dlhodobo požadujú. Viacero ľudí z hutníckeho biznisu však túto sumu požadujú za prehnanú. Dôvodom je vysoký investičný dlh košickej oceliarne, ktorý sa podľa internej správy o stave fabriky pohybuje na úrovni jednej miliardy eur. Ďalšiu miliardu by firma potrebovala, aby mohla konkurovať špičkovým hutám v Európe. Americká matka totiž od roku 2009 výrazne okresala investície do slovenskej dcéry, čo si následne vybralo svoju daň.

Košický U.S. Steel má kvôli zastaraným technológiám problém dodávať plechy do automobilového priemyslu, kde sú prísne štandardy na kvalitu a vlastnosti. Pozinkovacia linka v Košiciach, ktorá je na výrobu kvalitnej ocele s vyššou pridanou hodnotou nevyhnutná, má takmer desať rokov a nezodpovedá už plne požiadavkám automobiliek. Navyše jej rastie silná konkurencia, keďže ArcelorMittal vo svojej hute v poľskom Krakove plánuje významné rozšírenie tamojšej galvanizačnej linky.

Dnes U.S. Steel Košice dodáva vo väčšom objeme len rumunskej automobilke Dacia. V minulom roku sa fabrike podarilo dojednať kontrakt na dodávku aj s trnavskou PSA Groupe. Ide však len o symbolické objemy. Problémom minimálnych odberov bola podľa informácií TRENDU nízka flexibilita košickej fabriky spojená s jej problémami vyrobiť dostatočne tenkú a zároveň pevnú oceľ.

Hľadajú know-how

Číňania z HeSteel Group majú o hutu na východe záujem, keďže chcú pokračovať v projekte, ktorý presadzovali ešte bývalí manažéri U.S. Steelu Košice. Tí chceli prepojiť výrobné programy srbského závodu s tým v Košiciach a zamerať sa na produkty s vysokou pridanou hodnotou pre automobilový priemysel. HeSteel Group má totiž najmodernejšie hutnícke technológie, no chýba im dlhoročné know-how ľudí, ktoré aj vďaka vlastnému výskumu a vývoju má práve košická fabrika. Správy o možnom prepúšťaní po príchode Číňanov preto nedávajú vzhľadom na ich ambície zmysel.

HeSteel Group v Srbsku neprepúšťal. Na tento rok si v tamojšej železiarni skupina naplánovala investície v objeme sto miliónov eur. Firme sa ani nie rok od prevzatia podarilo zvýšiť objem výroby a zároveň investovala do rekonštrukcie oceliarne.