Viac ako 1 300 ľudí sa pobilo s príslušníkmi ochranky a políciou v indonézskej továrni na obuv, ktorá zásobuje giganty na trhu športového oblečenia, ako je Adidas či Mizuno. Incident spustili bývalí zamestnanci továrne, ktorých v júli prepustili za to, že štrajkovali za vyššie mzdy. Násilnosti si vyžiadali trinástich zranených.
Prepustení robotníci usporiadali protestné zhromaždenie, na ktorom požadovali, aby boli znovu prijatí do továrne Panarub Dwikarya Benoa (PDB), prípadne vyplatenie odstupného či zlepšenie pracovných podmienok. Následne vypukli strety s ochrankou továrne, potvrdil Wahyu Widodo, policajný šéf v meste Tangerang.
„Demonštrácia bola pomerne surová, vedenie spoločnosti sa na nás pripravilo so zbraňami,“ povedala odborová predáčka Kokom Komalawatiová. Proti prepusteným zamestnancom boli podľa nej použité železné tyče a kamene. Incident sa skončil zraneniami piatich zamestnancov, šiestich policajtov a dvoch študentov. Továreň, nachádzajúca sa v priemyselnej zóne v blízkosti medzinárodného letiska v Jakarte, zažila poslednú veľkú demonštráciu pre nedodržiavanie zamestnaneckých práv v júli, vtedy sa do nej zapojilo 1 600 zamestnancov. Britská charitatívna organizácia Oxfam viní závod, že svojich robotníkov vykorisťuje.
Adidas už vyzval zástupcov továrne, aby obnovili rokovania s odborármi o opätovnom prijatí približne 900 pracovníkov, ktorých pre štrajk vyhodili. Od subdodávateľa údajne nebude objednávať žiadny tovar, kým situáciu nevyrieši. „V súčasnosti skupina Adidas nezadáva cez nášho obchodného partnera PT Panarub tomuto subdodávateľovi žiadne objednávky. Obrátili sme sa aj na Mizuno, najväčšieho medzinárodného odberateľa fabriky, aby podporil našu iniciatívu,“ uvádza sa vo vyhlásení Adidasu.
Športový gigant požaduje vyplácanie minimálnej mzdy, ktorá bola zákonom stanovená od začiatku roka, napriek tomu, že závod PDB dostal vládnu výnimku. Adidas mal problém s indonézskymi závodmi aj pred olympiádou v Londýne. V apríli médiá odhalili, že na výrobe kolekcií pre britských športovcov a dobrovoľníkov pracovali tamojší robotníci viac ako 65 hodín týždenne a na hodinu dostávali mzdu 5 000 indonézskych rupií (0,4 eura).
Indonézia je čím ďalej tým obľúbenejšia z pohľadu veľkých zahraničných firiem, ktorých tam láka lacná pracovná sila. Krajina s 240 miliónmi obyvateľov zažíva najväčší ekonomický boom zo štátov juhovýchodnej Ázie. V roku 2011 zaznamenala hospodársky rast na úrovni 6,5 percenta a prilákala zahraničné investície vo výške 20 miliárd dolárov. Zamestnanci to však nepociťujú. Stále častejšie sa tak Indonézia stáva dejiskom štrajkov a protestov robotníkov, ktorí požadujú lepšie platy a viac zamestnaneckých práv.
Začiatkom októbra ochromil krajinu celonárodný štrajk, do ktorého sa zapojili viac ako dva milióny nespokojných pracujúcich z približne 80 podnikov. Požadovali zvýšenie miezd a obmedzenie zamestnávania prostredníctvom pracovných zmlúv na dobu určitú.
Zdroj: SITA/AP
V Indonézii sú demonštrácie za vyššie mzdy a zamestnanecké práva stále častejšie.
Ilustračné foto - SITA / AP