To predstavuje proti emisnej cene 26 dolárov nárast o viac ako 90 percent. Trhová hodnota Twitteru sa podľa newyorskej burzy prechodne dostala až k 30 miliardám USD (22,4 mld. eur).

Twitter tak podľa agentúry DPA z hľadiska trhovej hodnoty prekonal napríklad výrobcu športového tovaru Adidas.

Akcie Twitteru vystúpili až na 50,09 dolára, neskôr klesli späť pod 48 dolárov. Podľa niektorých analytikov je aj táto úroveň príliš vysoká. Napríklad Brian Wieser zo spoločnosti Pivotal Research Group za primeranú považuje cenu 30 dolárov za akciu. " Twitter je jednoducho príliš drahý," uviedol B. Wieser v správe pre klientov.

Podľa analytika J.J. Kinahana zo spoločnosti TD Ameritrade vývoj na burze naznačuje, že ľudia považujú terajšiu cenu za "celkom férovú". "Jasne sa ukazuje, že dopyt prevažuje nad ponukou," povedal J. J. Kinahan . "Nie je možné vedieť, aká je reálna hodnota (akcií Twittera)," dodal.

Najväčším akcionárom Twittera je spoluzakladateľ podniku Evan Williams, ktorý má 56,9 milióna akcií. To predstavuje zhruba desaťpercentný podiel.

Pri cene 45 dolárov za akciu hodnota tohto podielu presahuje 2,5 miliardy dolárov. Dolárovým miliardárom je pri tomto kurze aj ďalší spoluzakladateľ Jack Dorsey, ktorý vlastní vyše štyri percentá akcií Twittera.

Vstup Twittera na burzu bol najočakávanejšou primárnou emisiou (IPO) od vlaňajšieho debutu internetovej spoločnosti Facebook. Twitter minulý mesiac uviedol, že má v súčasnosti vyše 218 miliónov aktívnych používateľov, ktorí posielajú asi 500 miliónov správ denne.

Začiatkom minulého mesiaca Twitter prvýkrát zverejnil svoje finančné výsledky. Tie ukázali, že firma v uplynulých rokoch síce vykazovala silný rast tržieb , ale bola stratová. Jej príjmy pochádzajú predovšetkým z reklamy.

Twitter začal prevádzku pred siedmimi rokmi a doteraz nikdy nevykázal zisk. Na čele podniku sa najprv vystriedali spoluzakladatelia J. Dorsey a E. Williams. V súčasnosti je generálnym riaditeľom Dick Costolo, ktorý predtým pôsobil v internetovej spoločnosti Google.

Jednou z jeho úloh bude zvýšiť príjmy Twittera mimo Spojených štátov. Viac ako tri štvrtiny používateľov Twittera síce pochádzajú zo zahraničia, podiel krajín mimo USA na celkových tržbách však podľa agentúry AP činí len 26 percent.

Twitter v rámci primárnej emisie predal 70 miliónov akcií za 1,8 miliardy dolárov. Ak upisovatelia využijú opcie na ďalších 10,5 milióna akcií, prinesie Twitteru vstup na burzu celkovo 2,1 miliardy dolárov. To by predstavovalo druhú najväčšiu internetovú emisiu v histórii po Facebooku, ktorý vlani v máji získal zhruba 16 miliárd dolárov .

O primárnu emisiu Twittera usiloval okrem newyorskej burzy tiež konkurenčný trh Nasdaq, kde sa obvykle obchodujú technologické tituly. Nasdaq si chcel napraviť povesť po primárnej emisii Facebooku, ktorú poznačilo niekoľko technických problémov. Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) kvôli tomu Nasdaqu tento rok v máji uložila rekordnú pokutu desať miliónov dolárov.

Twitter sa nakoniec rozhodol pre vstup na newyorskú burzu. Tá už minulý mesiac vstup akcií Twitteri na trh testovala, aby sa vyhla podobným problémom, aké mal Nasdaq s akciami Facebooku .