Čisté pláže, koralové útesy, nedotknutá príroda bez ľudí, nádherné počasie. Tak asi vyzerá tropický raj. Čoraz viac boháčov v tejto dobe uteká do oblastí na juhu Tichého oceánu, Karibiku či odľahlých častí USA a Európy, aby sa ochránili pred nebezpečnou nákazou Covid-19.

Mali by ste záujem? V ponuke je teraz ostrov Mai v súostroví Fidži. Stačí mať štyri milióny dolárov...

Realitní agenti zaznamenali podľa novín Financial Times prudký nárast dopytu po takýchto súkromných útočiskách, aj keď svetová ekonomika prechádza do hlbokej recesie. Práve tento víkend sa uskutočňuje internetový predaj ostrova Mai. Trayor Lesnock, zakladateľ firmy Platinum Luxury Auctions, ktorý ho má na starosti, hovorí, že pandémia viedla ľudí k prehodnoteniu ich života a pozornejšie si všímajú veci, o ktorých sa im doteraz len snívalo.

Náladový sen

„Vlastniť ostrov sa už dlho považuje za skvelé a žiaduce, ale často ide o náladový sen,“ uviedol s tým, že kvôli koronavírusu sa niečo také stáva oveľa praktickejšou otázkou. Ľudia sa totiž snažia nájsť si súkromné ​​priestory pre seba, aby si udržali odstup od ostatných.

Podobným miestom na predaj bol aj Horse Island – súkromné útočisko s rozlohou 157 hektárov pri juhozápadnom pobreží Írska a cenou 5,5 milióna eur. Okrem rozsiahlej hlavnej rezidencie má Horse Island šesť hosťovských domov, tenisový kurt, plošinu pre vrtuľníky a dostatok priestoru pre kohokoľvek, kto sa chce počas pandémie spoločensky dištancovať.

Callum Bain, zástupca spoločnosti Colliers International, ktorý pomohol predať ostrov, povedal, že nepoznal motiváciu kupujúceho, ale zdôraznil, že Horse Island predtým fungoval ako poľnohospodársky podnik. Nový majiteľ by tak bol schopný dopestovať dostatok potravín na to, aby bol sebestačný, ak by chcel. Poloha v blízkosti letiska v neďalekom meste Cork bola tiež lákadlom pre každého, kto používa súkromné lietadlo.

Predaj aj na diaľku

Kúpu takýchto území momentálne sťažuje situácia s uzavretými hranicami, keďže potenciálni zahraniční uchádzači nesmú cestovať úplne všade. Nový vlastník Horse Island údajne tiež kúpil svoj majetok bez osobnej návštevy. „Nedávno sme predali pár lacnejších ostrovov v Škandinávii a Kanade kupujúcim, ktorí si prezerali fotografie a kúpili nehnuteľnosti,“ uviedol podľa Financial Times nemecký podnikateľ Farhad Vladi. Celkovo vraj už počas svojej 50-ročnej kariéry predal viac ako 3-tisíc ostrovov. „Ľudia však všeobecne chcú navštíviť tie drahšie ostrovy skôr, ako si ich kúpia.“

F. Vladi zdôraznil, že na kúpu ostrova nemusíte byť miliardárom. „Ak si dokážete kúpiť veľmi dobré auto, môžete si kúpiť ostrov,“ povedal. Napríklad malý ostrov pri pobreží Fínska bol nedávno na predaj za menej ako 100-tisíc eur.

Viacero súkromných ​​ostrovov existuje v krajinách, ktorým sa podarilo celkom sa vyhnúť pandémii – medzi nimi sú Austrália, Nový Zéland aj ostrovné štáty južného Tichomoria.