Veľký hlad zo strany turistov spôsobuje problémy nielen letiskám či leteckým spoločnostiam, ale aj obľúbeným destináciám, ktoré v dôsledku obrovského náporu čelia viacerým problémom. Z toho dôvodu niektoré z nich zavádzajú špeciálne nariadenia či poplatky, aby dostali situáciu pod kontrolu, a tak chránili najmä životné prostredie, ktoré je v súčasnosti ťažko skúšané.

Obmedzený all-inclusive

Úrady v Barcelone zaviedli nové opatrenia na riešenie problémov s veľkými turistickými skupinami. Nakoľko sa počet návštevníkov vracia na úroveň pred pandémiou covidu-19, cieľom opatrení je znížiť tlak na miestnych obyvateľov. Opatrenia sa týkajú najmä turistických sprievodcov, ktorí sa budú musieť vzdať megafónov, prostredníctvom ktorých turistom predstavujú rôzne pamiatky. Najnovšie budú musieť používať slúchadlá alebo sa spoľahnúť iba na svoj hlas.

Cestovné kancelárie sú povinné vytýčiť pešie trasy prehliadok, aby minimalizovali nepríjemnosti spojené s vyšším počtom turistov. Prehliadky musia dodržiavať jednosmerný systém a trasy sú obmedzené len na 24 ulíc a námestí. Skupiny sú zasa obmedzené na maximálne 30 ľudí, pričom v uličkách najstaršej mestskej štvrte Ciutat Vella počet klesne na 15.

Nové nariadenia zaviedli aj na ostrove Mallorca, konkrétne na pláži Playa de Palma. Opatrenia sa týkajú najmä oblečenia v reštauráciách a baroch, informuje Euronews. Návštevníkom bude odmietnutý vstup, keď budú mať na sebe plavky, futbalové dresy či akékoľvek iné doplnky zakúpené v pouličných stánkoch.

Majitelia barov a reštaurácií dúfajú, že vďaka tomuto kroku pomôžu v boji proti takzvanému „opileckému turizmu“. Zaujímavosť je, že španielske úrady zaviedli aj pravidlo „šesť alkoholických nápojov denne“ pre turistov, ktorí si zakúpili all-inclusive dovolenku v niektorých letoviskách. Dovolenkári si musia priplatiť, keď chcú v konzumácii nápojov pokračovať.

Lukáš Janoušek, CEO Campiri
Neprehliadnite

Ľudí od karavaningu neodrádza ani inflácia či vojna na Ukrajine, tvrdí CEO startupu Campiri

Pláže na prídel

Ochranu pláží a životného prostredia sa rozhodli riešiť na talianskom ostrove Sardínia. Dôvodom je tiež nadmerná turistika. Na ochranu pobrežia v rámci ostrova obmedzili počet návštevníkov a zaviedli sa aj poplatky na niektorých najobľúbenejších plážach. V súostroví La Maddalena majú obmedzený prístup už dve pláže. Cala Coticcio a Cala Brigantina môže cez leto navštíviť len 60 ľudí denne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa