Sú stelesnením podnikateľského úspechu Slovákov. S produktom, ktorý vymysleli a sami ho ďalej zdokonaľujú, sa im darí dobývať svet. Antivírusový softvér Nod od spoločnosti Eset patrí k najúčinnejším programom na odhaľovanie počítačových infiltrácií. Titul Firma roka si Eset vyslúžil už vlani. Vďaka impozantnému rastu, v ktorom firma vlani zdvihla tržby o 59 percent (a pridanú hodnotu ešte o niečo viac), sa aj tento rok udržala na zlatej priečke. Počas dvanástich ročníkov udeľovania ceny Firma roka týždenníkom TREND sa prvenstvo podarilo obhájiť iba trom spoločnostiam. Okrem „soft“ Esetu to boli priemyselné giganty Volkswagen Slovakia a U.S. Steel Košice.
Do rebríčka TOP 200 za rok 2008 to firma zatiaľ nedotiahla, aj keď jej tržby narástli za posledných päť rokov 23-násobne. Zaradí sa doň až na rok. To však nič nemení na tom, že patrí medzi globálnu špičku. Svedčí o tom aj nedávne hodnotenie nezávislej organizácie ICSA Labs. Tá vydala certifikáty za splnenie náročných kritérií detekcie a liečenia v prostredí nového operačného systému Microsoft Windows 7 iba piatim výrobcom softvéru. Eset sa ocitol v spoločnosti firiem Microsoft, Norman, PC Tools a Webroot.
Nový bankový líder
Rebríčku najúspešnejších bankových ústavov na Slovensku podľa kritérií TREND Analyses v posledných rokoch dominovala Tatra banka. No tentoraz sa odsunula na štvrté miesto. Konkurentom nestačila v získavaní zdrojov od klientov. Na výsledku sa prejavilo aj jej tradične slabé miesto – vysoká prevádzková nákladovosť. To, že na prevádzku minula takmer 56 percent prevádzkových výnosov, síce na retailovú banku nie je zlý výsledok, no v slovenských podmienkach skôr priemerný.
Uvoľnenú zlatú pozíciu obsadila VÚB, ktorá vlani za Tatra bankou zaostala len tesne. Dcéra talianskej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo potvrdila, že jej vlaňajšie úspechy neboli náhodné. V aktuálnom hodnotení konkurentom nedala šancu a zvíťazila s veľkým náskokom. Získala až 84 percent z maximálneho možného bodového zisku oproti 74, respektíve 68 percentám, ktoré získali banky na druhej a tretej priečke – ING a Slovenská sporiteľňa.
Zmeny aj pri poisťovniach
K radikálnemu prepadu tradičného obyvateľa prvej priečky došlo aj pri udeľovaní ceny Poisťovňa roka. Vedúca Kooperativa sa tentoraz ocitla v polovici hodnoteného pelotónu. Na uvoľnenú pozíciu jednotky poskočila Allianz-Slovenská poisťovňa, ktorá je stále najväčším poisťovateľom na Slovensku. Nezmenilo sa na tom nič ani napriek tomu, že v čiastkovom rebríčku zmeny trhových podielov sa ocitla na dne. Trhový líder zaznamenal aj pokles zisku oproti predvlaňajšiemu rekordu dosiahnutému rozpúšťaním nadbytočných rezerv.
Napriek tomu dosahuje bezkonkurenčne najvyšší čistý profit na trhu, vďaka čomu najväčšia poisťovňa v SR patrí k najlepším v zhodnocovaní peňazí akcionárov i rentabilite poistného. Na striebornú priečku v aktuálnom hodnotení sa vyšvihla životná Poisťovňa Slovenskej sporiteľne, ktorá je mimoriadne úspešná najmä na poli jednorazovo platených poistiek. Po rokoch potácania sa na nižších priečkach rebríčka sa na medailovú pozíciu prepracoval ďalší špecialista na život – ING Životná poisťovňa.
Manažér, čo ďakuje kríze
Čitatelia TRENDU a osobnosti zaradené do TREND Barometra si za Manažéra roka 2009 vybrali spoluzakladateľa a prezidenta firmy Anasoft Michala Hrabovca. Rozbiehal ju na internátoch v bratislavskej Mlynskej doline. Po osemnástich rokoch zamestnáva dvesto ľudí v troch krajinách.
Jedna z najrýchlejšie napredujúcich slovenských IT firiem vyvíja softvér pre priemysel, finančný sektor, telekomunikačných operátorov, bytové družstvá i verejnú správu. M. Hrabovec napriek tomu s firmou zažil aj ťažké časy. Koncom 90. rokov si so spoločníkmi neskoro uvedomili, že nemôžu robiť všetko vrátane sietí a hardvéru. Následná stávka na softvér bola záchrana v poslednej chvíli.
No súčasná kríza Anasoft už neohrozila. M. Hrabovec vraví, že to bolo skôr naopak. Zákazníkom podľa neho čoraz viac záleží na cene, takže sa snažia zaobísť bez veľkých IT spoločností, ktoré neraz robotu aj tak posúvajú menším firmám, no zákazku predražujú tým, že si ponechajú časť marže.