Byť vlastníkom rodinnej firmy nie je jednoduché. Okrem štandardných podnikateľských a trhových faktorov sa rodinné firmy stretávajú aj s inými výzvami, ktoré priamo súvisia s ich charakterom.

Jednou z nich je aj generačná výmena, ktorá určuje ďalší osud celej firmy. Prínosom k hladšiemu priebehu generačnej výmeny sú rodinné rady a ústavy, ktoré by dokázali vyriešiť viaceré problémy. S uľahčením podnikania by mohol pomôcť aj štát. V neposlednom rade sa však aj rodinné firmy môžu dostať do situácie, keď sa na program dňa dostane téma vstupu investora a jeho podmienok.

Tieto a ďalšie praktické témy budú náplňou TREND konferencie zameranej práve na Rodinné firmy, ktorá sa uskutoční 10. marca v AC Hoteli by Marriott v Bratislave. Celú konferenciu bude viesť vedúci redaktor Týždenníka TREND Peter Scherhaufer. Podujatie je organizované v režime OP+.

Chceli by ste sa zúčastniť konferencie online? Registrujte sa tu.

TREND konferencie: Rodinné firmy
  • program:

8.30 - 9.30 Registrácia a ranný coffee break
9.30 - 10.00 Správa majetku a jeho prechod na ďalšie generácie
10.00 - 10.30 Nástupníctvo, vstup investora, delenie majetku a nové technologické, legislatívne a iné výzvy
10.30 - 11.00 Rodinné rady a rodinné ústavy. Ako na ne?
11.00 - 12.00 Obed
12.00 - 12.45 Pripravované zmeny v oblasti obchodného, pracovného a daňového práva
12.45 - 13.30 Život, ťažkosti a výzvy rodinných firiem počas pandémie

Generačná výmena

Peter Jakubička, výkonný riaditeľ Across Private Investments upriami pozornosť účastníkov konferencie na možnosti uchovania majetku rodinnej firmy, ako aj jeho znásobenia. Zamerá sa okrem iného na investičné stratégie rodinných firiem.

Budúcnosť rodinnej firmy môže ovplyvniť aj vstup nového investora. Nástupníctvo, delenie majetku a nové technologické, legislatívne a iné zmeny budú témou druhého panelu konferencie, kde vystúpia Ivana Lorencovičová a Patrik Ferko zo spoločnosti Deloitte na Slovensku zameranej na audit a uisťovacie služby.

Rodinné rady a príbehy z praxe

Na rodinný biznis nevplývajú len vonkajšie výzvy, ale svoj podiel môžu niesť aj vnútorné problémy. Prezidentka Inštitútu Rodinného Businessu Erika Matwij v rozhovore pre TREND uviedla, že sa stretáva „s celou paletou vzťahov v rodinných firmách, od veľmi pekných, otvorených a úctivých cez klasické, miestami konfliktné ale vcelku príjemné vzťahy až po tie dramatické, bez rešpektu, plné hnevu, výčitiek a vzájomného obviňovania“.

E. Matwij ďalej hovorí, že rodinná rada môže byť priestorom, kde by sa mohli vyriešiť všetky konflikty. O tom, ako ju založiť a s čím sa stretla v praxi, porozpráva v treťom paneli na TREND konferencii.

Aké zmeny môžu rodinné firmy čakať

Slovenské rodinné firmy nepotrebujú výnimky a špeciálne režimy, vyjadril sa prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík v rozhovore pre Týždenník TREND. Podniky podľa jeho slov potrebujú, aby im pri generačnej výmene štát odstránil prekážky, ktoré komplikujú už beztak náročný proces.

Rodinné firmy sa však dostali do hľadáčika politikov a podnikanie sa už začína objavovať v legislatívnej podobe. O tejto téme budú v štvrtom paneli diskutovať Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska, Simona Hofferová zo sekcie civilného práva Ministerstva spravodlivosti SR a Ján Oravec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, ako aj zástupca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Život, výzvy a pandémia

Posledný panel TREND konferencie dá priestor predstaviteľom rodinných firiem, ktorí odovzdajú svoje skúsenosti s podnikaním a odpovedia aj na otázku, ako ich biznis ovplyvnila pandémia covidu-19. Slovo dostanú Dušan Hamšík, obchodný riaditeľ Hamsik Winery, Erika Maťo Mariková, riaditeľka Dowina, Ján Homola, CEO Homola Furniture, ako aj zástupca nábytkárskej spoločnosti Idona či krajčírskeho salónu Maximilian Mucska Tailors.

 

Chcete sa zúčastniť konferencie Rodinné firmy? Počet miest pre osobnú účasť je limitovaný. Môžete využiť ponuku online streamu.  

Kliknite a zaregistrujte sa