Obhajca, malý špecialista a dlhoročný víťaz, ktorý sa na čas vytratil. Tak vyzerá poradie v hodnotení Banka roka 2011 za mimoriadne podnikateľské výsledky. Prvé miesto opäť potvrdila VÚB banka. Na druhú priečku po prvýkrát vystúpila pobočka zahraničnej banky Crédit Agricole Corporate & Investment Bank (CA-CIB). Návrat na medailové pozície si po čase môže vychutnať Tatra banka – kedysi neohrozený šampión, ktorý sa víťazstvom v hodnoteniach TRENDU mohol pochváliť osemkrát.
Stabilný sporivec
VÚB, dcéra talianskej Intesa Sanpaolo, zaznamenala prvenstvom v rebríčku Banka roka hetrik. Jej úvery firmám síce stagnovali, ale pôžičky obyvateľstvu slušne narástli (o 14 %). Tým, že Slovenská sporiteľňa v úverovaní poľavila, dostala sa banka talianskych majiteľov k najväčšiemu trhovému dielu. Aj v zdrojoch od klientov trhový podiel zväčšila. Na rozdiel od predchádzajúceho hodnotenia mali na tom zásluhu hlavne aktivity samotnej banky, nie jej asset manažéra.
Nezaostala ani v šetrení, kde tradične vyniká. Pomerom prevádzkových nákladov k výnosom sa radí k najúspornejším na trhu. Slovenskí bankári na krízu zareagovali už v roku 2009 skresaním pomeru k 50 percentám. Vlani sa viaceré aj veľké banky priblížili k 40 percentám. Zatiaľ čo štíhla VÚB si polepšila už len nepatrne, pozoruhodnú diétu podstúpila sporiteľňa. Jej prevádzkové náklady klesli v desiatkach miliónov eur aj vďaka citeľnému personálnemu zoštíhleniu. Ale bol to hlavne výrazný skok v prevádzkových výnosoch, ktoré ju vo výslednom pomere dostali takmer na úroveň premiantky VÚB.
Ďalšie veľké banky a konkurentky zo stredu poľa taký posun ešte čaká. Národná banka Slovenska nedávno naznačila, že sa tak už deje. Za celý slovenský bankový sektor sa v prvom polroku 2011 dostal pomer cost/income pod 50 percent. Tento parameter bol jediný, v ktorom VÚB v hodnotení TRENDU excelovala. Aj v ostatných však bola schopná dosiahnuť vysoké známky, a to nielen v minulom, ale aj v predminulom roku. Práve stabilita jej výkonov ju udržala na čele pelotónu.
Drobné striebro
Crédit Agricole (pôvodne Calyon) je pre mnohých Slovákov neznáme meno. Pobočka francúzskej banky sa na Slovensku špecializuje na korporátnu klientelu, hlavne na exportne orientované firmy. Patrí medzi malé finančné domy. No dobré pomerové ukazovatele ju vytiahli na druhú pozíciu.
Zvýšila trhový podiel v úverovaní. A aj vo vkladoch, hoci tam za to vďačí podpore matky, ktorá ju finančne podržala, keď pobočka prišla o vklady štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity za 150 miliónov eur. Banka dokázala zvýšiť prevádzkové výnosy a okresať náklady, čo ju v ziskovosti dostalo pred násobne väčšie banky. Crédit Agricole už v lanskom hodnotení, keď obsadila štvrté miesto, naznačila, že dosahovať dobré výsledky sa dá aj v malom.
Bronzové ambície
S biznisom v malom nepočíta trhová trojka Tatra banka, tretia tentoraz aj v hodnotení TRENDU. Keby sa hodnotili ambície, možno by dopadla aj lepšie. No po prudkých rastových rokoch, keď dcéra rakúskej Raiffeisen Bank International v hodnoteniach TRENDU pravidelne excelovala, prišiel s krízou prepad. A chvíľu trvalo, kým sa s ním banka vyrovnala.
Postihlo ju hlavne to, že sa výrazne orientovala na firemnú klientelu, ktorá ju v dobrých rokoch potiahla, no v ťažkých časoch ťahala nadol. Banka sa začala viac odzerať po retaili, kde však zúri silná konkurencia a používajú sa zbrane ťažkého a drahého kalibru.
Vo vkladoch Tatra banka podrástla, no nie natoľko, aby si udržala či zvýšila trhový podiel. Pohľad do podrobnejších štatistík dokonca ukazuje, že vklady obyvateľstva jej poklesli, čo však kompenzoval nárast majetku v správe jej asset manažéra. Kde Tatra bodovala viac, boli pomerové ukazovatele mapujúce rentabilitu aktív a náklady v pomere k výnosom. Tu neoslnila, no ostatná konkurencia bola oveľa slabšia. Celkovo to teda na bronz stačilo.
Faktor R
Tento rok ovplyvnilo rebríček nové kvalifikačné kritérium. Ako TREND avizoval pri vlaňajšom hodnotení, okrem tradičných podmienok – kladný zisk v uplynulom roku a minimálne trojročné pôsobenie na trhu – použil po prvýkrát aj ratingové sito. Hoci vlani bolo ziskových viac bánk než v najhoršom roku 2009, vo výslednom rebríčku sa preto nájde iba deväť finančných domov. V predchádzajúcom ich bol tucet.
Do hodnotenia sa dostali iba banky a pobočky zahraničných bánk, ktoré (respektíve ktorých matky) sa ku koncu roka 2010 preukázali investičnou známkou od jednej z renomovaných ratingových agentúr. Údaje, ktoré banky prezentujú a TREND kompletizuje, naznačujú mnoho o ich ambíciách a výsledkoch. Ratingové agentúry však majú možnosť hodnotené subjekty posúdiť viac zvnútra a výsledná známka tak presnejšie vystihuje ich celkovú kondíciu. Ak banky rating vôbec nemali, čo bol prípad napríklad Poštovej banky či stavebných sporiteľní, do konečného hodnotenia sa nedostali.
Grécka otázka
Už vlaňajšok i priebeh tohto roka naznačujú, že o lepšie umiestnenie sa na budúci rok môže uchádzať najväčšia tunajšia banka Slovenská sporiteľňa. Potenciál stúpať ukazujú aj ďalší stredne veľkí hráči. Bude zaujímavé sledovať, ako „nakopnú“ noví vlastníci Dexiu (skupina Penta) a Volksbank (ruská Sberbank). Vyhliadky tunajšieho bankového biznisu ovplyvnia rastové očakávania slovenskej ekonomiky, hoci ostatné prognózy bankových analytikov nádeje schladzujú. Najviac však bankári sledujú vývoj gréckej otázky, keďže helénske dlhopisy sa nachádzajú aj v tunajšom bankovom sektore. Postihnutí bankári sa budú musieť postarať o dodatočný kapitál.
Slovenské banky však vo všeobecnosti môžu stavať na slušnej kapitálovej vybavenosti a nízkej úrovni zlých úverov. Úrokové marže im bude stenčovať silnejúca konkurencia. Bankári si ťažkajú aj na špeciálnu daň, ktorá ich postihne od budúceho roku. Keďže sa ráta hlavne z firemných vkladov, ovplyvní najmä finančné domy zamerané na túto klientelu. Akcionári budú tlačiť, aby nové daňové bremeno kompenzovali vyššie príjmy z poplatkov a úrokov, keďže si zvykli na dvojcifernú návratnosť kapitálu (v roku 2010 presiahla za celý sektor 12 %).
Banka roka 2011 | Banka roka 2010 | Banka roka 2009 |
---|---|---|
Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava | Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava | Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava |
Credit Agricole Corporate &Investment Bank S.A., | Prvá stavebná sporiteľňa, a.s., Bratislava | ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky, Bratislava |
Tatra banka, a.s., Bratislava | Poštová banka, a.s., Bratislava | Slovenská sporiteľňa, a.s., Bratislava |
Ročenka TREND TOP 2011 - vyše sto strán odvetvových tabuliek podľa hospodárskych výsledkov firiem vyšla ako samostatná príloha aktuálneho vydania TRENDU č. 45.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.