Mestský súd v Prahe ako odvolací súd rozhodol v pondelok (7.3.) v exekučnej veci o zaplatenie dlžnej sumy spoločnosti Quick Power Plant SE zo strany Transpetrolu v prospech slovenskej spoločnosti. "Týmto odvolací súd potvrdil definitívne rozhodnutie prvostupňového súdu a exekúciu zastavil," informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Transpetrolu Ivan Krivosudský.
Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia bolo, že exekútorský zápis bol podpísaný osobami, ktoré nemali oprávnenie konať v mene slovenského prepravcu ropy. Jednou z nich bol aj východoslovenský podnikateľ Ignác I., ktorého meno sa spája s dlhoročným sporom o vlastníctvo 34-% podielu v Transpetrole. "Spoločnosť Transpetrol je aj na základe včerajšieho rozhodnutia pražského súdu opäť o výrazný krok bližšie k pravde a zdá sa, že kontroverzný podnikateľ ťahá v celej kauze za kratší koniec," doplnil Krivosudský.
Rozhodnutie súvisí s prípadom, v ktorom je Ignác I. na Slovensku obvinený z podvodu. Začiatkom novembra 2009 polícia informovala, že Úrad boja proti korupcii obvinil dve osoby z trestného činu podvodu formou spolupáchateľstva. Jednou bol Ignác I. a druhou Ján H., ktorí podľa polície predstierali, že sú oprávnení konať za Transpetrol. Mali pritom podpísať exekútorský zápis, v ktorom spoločnosť Transpetrol uznala neexistujúci dlh voči českej spoločnosti vo výške takmer 13 miliónov eur a súhlasila s vykonaním exekúcie. K vyplateniu sumy doteraz nedošlo.
Ignác I. v súčasnosti čaká tiež na nový rozsudok Krajského súdu v Žiline. Ten ho ešte v lete 2009 odsúdil na deväť rokov za podvod a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti, Najvyšší súd SR tento verdikt v auguste 2010 zrušil a spis poslal súdu do Žiliny, aby rozhodol znovu.
Kauza Transpetrol sa začala v roku 1995, keď si spoločnosť ILaS Vranov nárokovala od štátu odškodnenie zhruba 1,42 milióna eura za neoprávnené zadržiavanie nehnuteľnosti zo strany daňového úradu. Po sérii mnohých právnych rozhodnutí získala spoločnosť CSI-CD na jeseň 1998 na základe exekučného príkazu 34-percentný štátny podiel v Transpetrole, ktorý mal vtedy nominálnu hodnotu presahujúcu 19,91 milióna eur. To bolo niekoľkonásobne viac ako hodnota spomínanej pohľadávky. Vzápätí boli akcie Transpetrolu prevedené na viacero súkromných spoločností. Krátko po tom, koncom roka 1998, dalo Ministerstvo financií (MF) SR príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu, ktorý sa v súčasnosti považuje za 100-percentného vlastníka Transpetrolu.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch