Svetový automobilový líder Toyota Motor dokázal za minulý rok skončiť bez červených čísiel. Výdatne k tomu prispel posledný kvartál, kedy automobilka vykázala čistý zisk 112,2 miliardy jenov (v prepočte 1,2 miliardy dolárov). Z celoročného zisku po zdanení 209 miliardy jenov to bola viac ako polovica. Pred rokom automobilka ešte hospodárila so stratou 437 miliárd jenov. Išlo o prvú stratu automobilky za posledných 59 rokov. Na začiatku hospodárskeho roku 2010, ktorý automobilke začal v apríli 2009 vedenie Toyoty v dôsledku celosvetovej hospodárskej krízy ešte očakávalo stratové hospodárenie.

Prevádzková marža skupiny na úrovni 2,4 percenta bola ale hlboko pod priemerom, ktorý skupina dosahovala v posledných desiatich rokoch na priemernej úrovni siedmich percent. Pod jej pokles sa podpísali aj mimoriadne náklady viac ako osem miliónov vozidiel, ktoré má automobilka so zvolávaním k opravám po celom svete. Dôvodom sú problémy s plynovými a brzdovými pedálmi u viacerých modelov. Konsolidované tržby Toyoty za rok 2010 dosiahli 18,9 bilióna jenov pri medziročnom poklese o 7,7 percenta. V tomto roku vedenie Toyoty očakáva symbolický rast o 1,3 percenta na 19,3 bilióna jenov.

Firme v minuloročných nečakaných ziskoch pomohli najmä úsporné opatrenia v oblasti znižovania fixných nákladov,stimuly vo forme šrotovného na americkom a európskom trhu trhu a vysoký dopyt na ázijskom, najmä čínskom trhu. Toyota predala v minulom roku 7,24 milióna vozidiel. O 330-tisíc menej oproti minulému roku. Ale udržala si postavenie najväčšieho výrobcu automobilov vo svete. V tomto roku vedenie japonskej automobilky očakáva, že jej celkový predaj bude na úrovni 7,29 milióna vozidiel. Podľa domácich i zahraničných analytikov možno očakávať vyššie predajné úspechy aj vzhľadom na očakávaný rast svetovej ekonomiky. Tá podľa odhadov Medzinárodného menového fondu v tomto roku medziročne zosilnie o viac ako štyri percentá. To sa podľa analytikov oslovených agentúrou Bloomberg premietne aj vo viac ako trojnásobne vyššom prevádzkovom zisku Toyoty (546 miliardy jenov) v tomto roku.Vedenie automobilky je konzervatívnejšie a predpokladá prevádzkový zisk na úrovni 280 miliárd jenov.

Akcionárom sa automobilka odmení aj dividendami. Na jednu akciu sa bude vyplácať 45 jenov. Akcie Toyoty na tokijskej burze reagovali na správy bezmála jednopercentným poklesom na  3 495 jenov. Od začiatku roka ich kurz klesol o približne desatinu.

Foto na titulke - SITA/AP